XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny w NORWIDZIE rozstrzygnięty!

Znamy Mistrzów Ortografii!

“Superwykonawstwo! Hiperwyczyn!”

Tymi słowami konkursowego dyktanda można określić udział uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Będzińskiego w XV Powiatowym Konkursie Ortograficznym pod patronatem Starosty Będzińskiego Arkadiusza Watoły, organizowanym w III Liceum Ogólnokształcącym im Cypriana Kamila Norwida od 2001 roku. O tegoroczny tytuł Mistrza Ortografii walczyli  młodzi koneserzy polszczyzny z Będzina, Wojkowic, Czeladzi i Siewierza. Niestraszne im były gżegżułki i kukułki, hiacynty i białorzytki, którez żytem nie mają nic wspólnego oraz inne niezwykle trudne określenia składajace się na tekst dyktanda.

Wśród gimnazjalistów tytuł Mistrzynii Ortografii 2017 zdobyła Małgorzta Heród z Gimnazjum nr 4 w Będzinie.  II miejsce zajął Bartosz Bagiński, uczeń Gimnazjum nr 3 w Będzinie.  III miejsce przypadło ex aequo  Natalii Mazur  z Gimnazjum nr 1 w Czeladzi oraz Zuzannie Haberce z  Gimnazjum nr 4 w Będzinie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych poziom uczestników był bardzo wyrównany i przedstawia się następująco:

I miejsce  – Zuzanna Kowal z I LO w Będzinie

II miejsce – Sonia Michoń z III LO w Będzinie

III miejsce –  Agnieszka Tyrała z I LO w Będzinie

wyróżnienie – Karolina Koprowska z III LO w Będzinie.

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Będzinie oraz Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach wręczała  Naczelnik Wydziału  Oświaty i  Rozwoju  Społecznego Pani Renata Zmarzlińska – Kulik.

Jury Konkursu stanowiło grono nauczycieli języka polskiego będzińskich szkół. W  komisji  sprawdzającej i oceniającej dyktanda pracowały:

mgr Bożena Gładysiewicz – Zespół Szkół Techniczno – Usługowych w Będzinie,

mgr Izabela Janiszewska – Miejski Zespół Szkół nr 1 w Będzinie,

mgr Agnieszka Górska – Dworak – Zespół Szkół Techniczno – Usługowych w Będzinie,

dr Magdalena Zasada –  Miejski Zespół Szkół nr 1 w Będzinie,

mgr Renata Włodek – Zespół Szkół Techniczno – Usługowych w Będzinie

oraz organizator i koordynator projektu mgr Elżbieta Kaszyńska z III Liceum Ogólnokształcacego  w Będzinie.

Finał konkursu skłania do refleksji o sprawności  językowej uczniów. Jednym z przedsięwzięć edukacji polonistycznej w III LO mającym na celu przywrócenie rangi słowu  pisanemu  jest nauka ortografii innowacyjną metodą  Insta.Ling. Szkoła przystąpiła do VII Edycji Programu Insta.Ling, w której wzięło udział ponad 3000 nauczycieli oraz 60 000 uczniów z całej Polski. Pani Dyrektor Anna Wacławczyk wręczyła mgr Elżbiecie Kaszyńskiej Certyfikat Jakosci Kształcenia Ortografii Jezyka Polskiego za wykorzystanie tej metody w kształceniu językowym.

Uroczystość podsumowania XV Powiatowego Konkursu Ortograficznego uświetnił występ zespołu muzycznego pod pieczą pana Roberta Kocjana.

Wszystkim miłośnikom języka polskiego, którzy cenią jego poprawność i piękno, dziękujemy za udział i gratulujemy!