Laureaci XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Twórczość ze szkolnej ławy”

III Liceum Ogólnokształcące gościło Laureatów  XXXI Ogólnopolskiego Konkursu  Literackiego „Twórczość ze szkolnej ławy”. Uroczystość  podsumowania Konkursu  i wręczenia nagród uświetnili swą obecnością honorowi goście. Dyrektor III LO mgr Anna Wacławczyk szczególnie ciepło powitała inicjatora Konkursu, pana Jack Golonkę, jurora tegorocznej edycji, animatora kultury, poetę związanego z Będzinem od lat.
Wśród gości znalazły się również pani Halina Wesołowska, prezes Zarządu Stowarzyszenia Dobre ręce oraz pani Grażyna  Polasiak – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Dobre ręce – współorganizatora projektu.
Pan Jacek Golonka w latach 90. był twórcą i organizatorem konkursów poetyckich „Zagłębiowski Pegaz” i „Twórczość ze szkolnej ławy”.  Kierując słowa  do uczestników spotkania, wyraził uznanie dla ich talentów i pracy, a także odczytał własne  wiersze.
Głos zabrała również  pani Halina Wesołowska, sugerując, że aktualna edycja Konkursu,  tym razem przebiegająca w murach III LO, rozpoczyna kolejny, trzydziestoletni etap tego znanego w całej Polsce i cenionego przedsięwzięcia.
Celem projektu  było nie tylko zachęcenie utalentowanej młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej, ale także integrowanie uczniów  przejawiających zainteresowania literackie. I to się udało. W salonie literackim, w który przemieniła się norwidowska aula spotkali się poeci i prozaicy z Rybnika, Myszkowa, Wojkowic, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi; duchem byli obecni laureaci z bardziej odległych miejscowości – Lublina, Malborka, Stargardu, Olsztyna i innych zakątków Polski. Spotkanie stało się – jak na salon literacki przystało – okazją do rozmów przy kawie o sztuce słowa. Pan Jacek Golonka dzielił się z młodymi adeptami tejże sztuki swoimi przemyśleniami i doświadczeniem.
O tym, że poziom nadesłanych prac był bardzo wyrównany, poinformowała koordynatorka Konkursu mgr Elżbieta Kaszyńska, co skłoniło zespół jurorów do przyznania wielu równorzędnych nagród.
W tegorocznej edycji konkursu zwycięzców wyłonili:
pan Jacek Golonka,
a także nauczycielki języka polskiego z różnych szkół:
mgr Iwona Skubis,
mgr Elżbieta Gwiazda,
mgr Agnieszka Górska – Dworak,
mgr Izabela Janiszewska,
oraz mgr Elżbieta Kaszyńska  – przewodnicząca Komisji Konkursowej.
Dziękując wszystkim autorom za tak liczny udział w przedsięwzięciu organizatorzy zadedykowali im  koncert Norwidowskiego Zespołu Muzycznego  pracującego pod kierunkiem profesora Roberta Kocjana.
Wszystkim laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu  Literackiego „Twórczość ze szkolnej ławy”.
 Oprawę fotograficzną uroczystości wykonał Pan Victor Grados.