Laureaci XVII Powiatowego Konkursu Języków Obcych w Pradze

W dniu 31.05.2018r. laureaci XVII Powiatowego Konkursu Języków Obcych: Paweł Olszewski, Paulina Szymik, Mateusz Grycman, Monika Hajduła, Mateusz Powązka uczestniczyli w wycieczce do Pragi, która była nagrodą główną konkursu ufundowaną przez Prezesa Przedsiębiorstwa Przetwórstwa Drzewnego „Gródków” – Pana Mirosława Florkiewicza, Prezesa Fundacji „Kopalnia Inicjatyw” – Pana Wojciecha Ciesielkiewicza oraz Dyrektora Biura Podróży LUBATUR – Pana Roberta Lubomskiego. Wraz z laureatami udali się na wycieczkę uczniowie naszego liceum: Maciej Juszczyk oraz Artur Radecki. Podczas trzech dni spędzonych w tym cudownym mieście zwiedziliśmy m.in. Stare i Nowe Miasto, Hradczany, Plac Wacława. Zobaczyliśmy także Kościół Św. Mikołaja, Gotycki Kościół Marii Panny, pomnik Jana Husa, Uniwersytet Carollinum – pierwszy uniwersytet w Europie Środkowej oraz Loretę Praską. Przed Pałacem Prezydenckim podziwialiśmy uroczystą odprawę warty, a następnie zwiedziliśmy Katedrę Św. Wita,  Zamek Królewski oraz Złotą Uliczkę. Spacerowaliśmy po ogrodach Wallensteina, po których przechadzały się przepiękne pawie i ogrodach Franciszkańskich, gdzie w pełni zakwitły drzewka różane roztaczające przepiękną woń. Drogą Królewską przeszliśmy pod Bramę Prochową. Most Karola (516 m długości i ok. 9, 5 m szerokości), wsparty na piętnastu filarach jest jedynym średniowiecznym mostem kamiennym na świecie o znacznej rozpiętości przęseł. Spacer po moście Karola wywarł na wszystkich niesamowite wrażenie. W ostatnim dniu udaliśmy się po raz kolejny na Stare Miasto, a stamtąd do dzielnicy żydowskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć cmentarz, Ratusz i Synagogę. Rejs statkiem po Wełtawie był jednym z najprzyjemniejszych sposobów rozkoszowania się zabytkami Pragi. “Złota Praga” uwiodła uczestników wycieczki swoim barokowym pięknem. Do gustu przypadła nam głównie architektura Starego i Nowego Miasta. Urok tego przepięknego miasta, który pomimo wielu zawieruch historycznych zachował swój dawny czar, zostanie na długo w naszej pamięci, również dzięki przewodnikowi Biura Podróży Index – Panu Sebastianowi, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o historii Pragi i jej sławnych osobistościach, dodając pikantnych szczegółów opowieściom. Mnogość atrakcji turystycznych i słoneczna pogoda potęgowały uczucie radości i relaksu.