Polski na tak!

POLSKI NA TAK!

Szkolny Projekt Humanistyczny w III LO im. C.K. Norwida w Będzinie

autor i koordynator: mgr Beata Palmąka, nauczyciel języka polskiego, tutor, specjalista tutoringu

I. Sztuka zaraża

W tej przestrzeni uczniowie obcują z szeroko rozumianą sztuką i jej twórcami. Poznają tradycję i współczesność, śledzą biografie twórców, zwiedzają wystawy, parki sztuki, muzea… Sami tworzą wystawy, prezentacje i filmiki.

Poniżej, pod zdjęciami z wystaw, w których braliśmy udział.

Regularnie jeździmy na wycieczki do przepięknych polskich miast: Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Gdańska (właściwie Trójmiasta, bo w Gdyni i Sopocie też byliśmy:), Malborka, w których tradycja łączy się z nowoczesnością.

Zamknięci w lockdownie, otwieraliśmy się na aktywności online. Dzięki temu odbyliśmy wycieczkę do wyjątkowego miejsca na mapie polskiej sztuki – do Orońska. A tam ciekawe ekspozycje, oryginalne rzeźby (share.rzezba-oronsko.pl/domanski/ (rzezba-oronsko.pl – Bing), a w plenerze rzeźby Abakanowicz i Hasiora!

Podziwialiśmy wirtualnie malarstwo Anny Marii Rusinek (Wirtualny spacer po wystawie malarstwa Anny Marii Rusinek | www.palac.art.pl – Bing) i uczestniczyliśmy w koncercie Dąbrowianin w Paryżu, który rozpoczynał sezon muzyczny, a to wszystko udostępnił Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Ostatnio zwiedzaliśmy w Teatrze Wielkim w Warszawie wirtualną wystawę malarstwa Jana Cybisa (link: Jan Cybis : Teatr Wielki Opera Narodowa)

II. Twórcy wielkiego formatu

Ta część projektu rozszerza… rozszerzenie z języka polskiego. Uczniowie poznają sylwetki, biografie i dzieła wybitnych i uznanych twórców z różnych dziedzin. Na przestrzeni ostatniego roku kalendarzowego rozmawialiśmy o Oldze Tokarczuk (z 2A przewidzieliśmy Nobla!) , o Wisławie Szymborskiej i jej lepiejach (!), Januszu Głowackim i Antygonie w Nowym Jorku, Edwardzie Stachurze i Marku Hłasce – buntownikach nie bez powodu (!), Stefanie Chwinie, Tadeuszu Kantorze, Igorze Mitoraju, Magdalenie Abakanowicz, Andym Warholu, Banksym, Jeanie Michelu Baquiacie…

Uczniowie, inspirowani limerykami – PRAWIE jak Szymborska – napisali swoje lepieje, co prezentujemy poniżej:

Lepiej ubrać się jak cebuleczki, niż pić syropki i łykać tableteczki.

Lepiej się uśmiechać, niż bez powodu narzekać.

Lepiej zasłaniać usta i nos i dać covidowi cios.

III. KinoSzkoła w Norwidzie

Poszerzamy swoje horyzonty, uczestnicząc w Ogólnopolskim Interdyscyplinarnym Programie Edukacji Medialnej i Społecznej KinoSzkoła. W ramach tego projektu obejrzeliśmy kilka mądrych filmów, o których dyskutowaliśmy na lekcjach. Każdy film był poprzedzony krótką prelekcją. Maturzyści natomiast obserwowali Polskę przez pryzmat kamery Wojciecha Smarzowskiego, uczestnicząc w warsztatach: Obraz Polski w filmach Wojciecha Smarzowskiego.

Te filmy poruszyły nas najbardziej:

Wpływ jednostki na grupę i przemoc rówieśnicza. Film: „Mam dość!”

Język miłości. O sztuce komunikacji. Film: „Old boys”

Wolność w sieci? Film: „Czyściciele internetu”

Świadomy konsument, czyli co mogę zrobić dla świata? Film: „Zjedz to!”

Uczestnictwo w tym projekcie wyzwoliło w uczniach chęć poznawania kina światowego. W szkole, a potem w domowym zaciszu, mieli możliwość oglądania m.in.: „Wesela” (reż. W. Smarzowski), „Ostatniej rodziny”, „Pamiętnika”, „Chłopca w pasiastej piżamie”, „Love story”, „Parasite”, filmu HBO pt. „Banksy: Sztuka wyjęta spod prawa”…

IV. Humanista jest dla innych

W tej przestrzeni uczniowie, we współpracy z młodzieżą z innych szkół, tworzą projekty środowiskowe, dedykowane różnym grupom społecznym. Pierwszy w tym roku projekt adresowaliśmy grupie seniorów z domów pomocy społecznej oraz osobom starszym i samotnym. Projekt zatytułowaliśmy: Seniorzy, jesteście ważni! W ramach przedsięwzięcia młodzież z III LO i szkół z miast i miejscowości okolicznych wykonała przepiękne, wzruszające kartki świąteczne z życzeniami dla seniorów. Te małe dzieła sztuki zostały przekazane do różnych miejsc, w których znajdują się domy opieki społecznej (Sosnowca, Będzina, Mierzęcic).

Od kilku lat zbieramy także górki groszy w ramach ogólnopolskiego projektu Góra Grosza (zdjęcia poniżej). W tym roku też już zebraliśmy.

A przed uczniami III LO już kolejny projekt humanistyczno – wolontaryjny, tym razem dedykowany… (na razie nie zdradzimy, ale to będzie coś równie wyjątkowego jak kartka dla seniora).

Oto galeria prac i uwiecznione chwile z przekazywania kartek świątecznych Seniorom:

V. Daj szansę swojemu talentowi

W tej przestrzeni uczniowie rozwijają swoje talenty literackie: biorą udział w prestiżowych ogólnopolskich konkursach literackich i recytatorskich, współtworzą szkolne i środowiskowe konkursy, np. konkurs na mem walentynkowy Kocham Szkołę! (zwycięska praca Dominiki poniżej) oraz rozwijają swoje talenty literacko – medialne, pisząc mądre, nietuzinkowe eseje, teksty poetyckie i tworząc wywiady, a także TŁUMACZĄC teksty poetyckie z języka angielskiego na język polski. Poniżej prezentujemy wybrane prace uczniów III LO.

Mierząc wysoko, młodzież III LO bierze udział w wielu prestiżowych konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich oraz w projektach humanistycznych, z których najciekawsze są te w kooperacji pomiędzy dyscyplinami, np. udział w projekcie z języka angielskiego warunkowany był napisaniem eseju z języka polskiego, a udział w konkursie z języka polskiego polegał na translatacji (tłumaczeniu) wiersza z języka angielskiego na język polski:)

Wybrane prace uczniów:

Mem walentynkowy Kocham Szkołę! – zwycięska praca uczennicy III LO – Dominiki z 2A

Lubimy uczyć się aktywnie!

VI. Rok Norwidowski w Norwidzie

W 2021 roku III LO obchodzi 25 rocznicę nadania szkole imienia Cypriana Kamila Norwida. Ten jubileusz wypada w ROKU NORWIDOWSKIM. Sejm RP, ogłaszając tę decyzję, uzasadnił wybór C.K. Norwida w 200 rocznicę urodzin, pisząc, że dla poety ważny był człowiek, naród, ojczyzna oraz zasady etyczne i moralne. Idąc tym tropem, już wkrótce zapraszamy na wyjątkowe wydarzenia, których autorami są uczniowie III LO.

Uczniowie III LO, świętując ćwierćwiecze imienia szkoły, wzięli już udział w ogólnopolskim konkursie NORWID ZNANY I NIEZNANY oraz przygotowują się do kolejnego WIRTUALNEGO XIV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NORWIDOWSKIEGO.

Norwid, czyli III LO we wspomnieniach uczniów sprzed pandemii i sprzed remontu:)