Strefa aktywności – projekt rekreacyjny w 3 LO

Autor i koordynator: mgr Agata Świder – nauczyciel wychowania fizycznego, instruktor rekreacji ruchowej ze specjalnością aerobik

„Strefa aktywności” to przestrzeń stworzona z myślą o wszystkich uczniach 3 LO, nawet o tych, którzy niekoniecznie darzą sympatią wysiłek fizyczny:)

Celem wszystkich form jest przygotowanie młodzieży do korzystania z kultury fizycznej przez całe życie.

Pani Agata Świder, dbając o wszechstronny rozwój ruchowy uczniów, próbuje przekonać wszystkich do aktywności ruchowej w czasie planowanych lekcji wychowania fizycznego oraz zajęć ruchowych dodatkowych, pozwalających młodzieży poznać alternatywne formy spędzania czasu wolnego w sposób aktywny.

• „Strefa aktywności” na lekcji wychowania fizycznego. Młodzież rozwija się ruchowo, realizując lekcje wychowania fizycznego w różnych miejscach, tj. sala gimnastyczna, siłownia pod chmurką, plaża miejska, bulwary rzeki Przemszy oraz boiska i tereny wkoło szkoły. Sytuacja pandemiczna zmusiła nas do realizacji zadań ruchowych w formie zdalnej, która umożliwiła młodzieży analizę i dokładne omówienie teorii dotyczących podstawowych form ruchowych, tj. gier zespołowych, gimnastyki oraz poznanie nowych, np. Yoga , May Tay, Tabata, Treningi HIIT, a także treningów wzmacniających, rozciągających oraz kondycyjnych całego ciała. Uczniowie poznali propozycje ćwiczeń relaksacyjnych i korekcyjnych, ucząc się dostosować je do swoich możliwości ruchowych. Jednak forma zdalna to nie tylko teoria, uczniowie systematycznie co tydzień wykonują swoje aktywności ruchowe, tj. spacer, bieg, jazda na rowerze, rolkach, co dokumentują w postaci zdjęć terenu oraz aplikacji ruchowej ze swoich urządzeń elektronicznych oraz zadania ruchowe i testy.
  • „Strefa aktywności” – zajęcia dodatkowe. Podstawą korzystania z aktywności fizycznej jest poznanie różnych możliwości ruchowych, nauka podstaw danej formy oraz wybranie tej, która najbardziej odpowiada indywidualnym potrzebom uczniów. Dlatego powstała „Strefa aktywności” zajęć z rekreacji ruchowej. Uczniowie wyjeżdżają do miejsc, w których ruch łączy się z przyjemnością i dobrą zabawą: do Parku trampolin, kręgielni, na lodowisko, do wrotkarni, do Parku Zielona i na Pogorię. W tych miejscach młodzież mogła nauczyć się nowych umiejętności ruchowych oraz czerpać przyjemność z udziału w wybranych przez siebie zajęciach.
  • Sport przez całe życie. To nowa propozycja dla naszych uczniów, umożliwiająca spotkanie z absolwentami, sportowcami, dla których sport stał się sposobem na życie. Wyjątkowym wydarzeniem, ograniczonym pandemią i tylko w wersji online, było spotkanie z panią Kingą Dróżdż – paraolimpijką, wielokrotną mistrzynią medalową, wybitnym sportowcem i wyjątkową kobietą. Uczniowie z naszego ogólniaka przyczynili się również do planowania aktywności fizycznej poprzez uczestnictwo w badaniach prowadzonych przez Katedrę Wychowania Fizycznego i Adaptowanej Aktywności Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (ale długa nazwa:)! Badania przeprowadzone zostały z wykorzystaniem platformy INDARES i dotyczyły diagnozy poziomu aktywności fizycznej i jej uwarunkowań w aspekcie zdrowego stylu życia młodzieży.

1. „Strefa aktywności” dla Ciebie. Plany na przyszłość; chcemy, aby III LO było miejscem, w którym młodzi ludzie nauczą się czerpać przyjemność z ruchu, w którym będą realizować swoje ulubione aktywności i w którym zostaną przygotowani się do korzystania z kultury fizycznej przez całe życie.
  2. Przyjdź do nas, a poznasz nowe formy, pokażesz swoje pasje ruchowe i razem będziemy cieszyć się aktywnością ruchową!!!