Monthly Archives - grudzień 2016

Monthly Archives - grudzień 2016

Zwyczaje świąteczne to temat warsztatów ekologicznych, w których uczestniczyli uczniowie klasy I. Prowadząca zajęcia – pani Ewa, omawiała zwyczaje świąteczne, skupiając się przede wszystkim na symbolicznym dzieleniu się opłatkiem, historii kalendarza adwentowego oraz tworzeniu ozdobnych kartek. Uczniowie w części warsztatowej wykonywali samodzielnie ozdoby świąteczne z materiałów ekologicznych np. aniołki, gwiazdy oraz kartki świąteczne.
Lekcja ta stanowiła dopełnienie wiedzy o zwyczajach świątecznych, ale również uświadomiła konieczność bycia Eko – czyli jak i z czego wykonać świąteczne ekologiczne ozdoby.

Sonia Michoń z klasy Ia reprezentowała szkołę na V Regionalnym Konkursie Booktalking. Znalazła się pośród dwudziestu siedmiu entuzjastów czytania książek, którzy w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach zachęcali do przeczytania wybranej przez siebie literatury.

Gratulujemy pasji czytelniczej!

9 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, odbyła się uroczystość z okazji obchodów Powiatowego Dnia Wolontariusza. Spotkanie to zostało zorganizowane przez I Liceum oraz Fundację “Pro Salute” z Będzina. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: w imieniu posła pana Waldemara Andzel – pani Dorota Białek, Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Będzina pan Roman Goczoł, dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, opiekunowie szkolnych kół wolontariatu, przedstawiciele Fundacji : pani dr Izabela Bronikowska, pani Grażyna Smalec, pani Teodozja Kumor – Ormianin oraz wolontariusze. Podczas uroczystości zespół wokalny z III LO wykonał napisany przez p. Roberta Kocjana, Hymn Będzińskiego Wolontariatu: “ Nieśmy Miłości Dar”, oraz utwór: “Jest Tyle ciepła w nas”, tematycznie związany z ideą wolontariatu.
Święto to stało się okazją spotkania i nagrodzenia młodych ludzi dobrego serca, współpracujących z Fundacją “ Pro Salute”.

Sabina Litepło, uczennica klasy 3A, została zakwalifikowana do okręgowego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP.

Gratulacje!

W dniu wczorajszym Dyrekcja oraz nauczyciele III LO zostali przeszkoleni w temacie terroryzmu, rodzaju zagrożeń, oraz metod walki z zagrożeniem terrorystycznym. Dziękujemy za bardzo interesujące warsztaty.

Krytyka dzieła historycznego to temat lekcji muzealnej, w której uczestniczyli uczniowie klasy 1a skupieni w Klubie Czytelniczym podczas wizyty w Muzeum Zagłębia.
Prowadząca zajęcia, Karolina Stolorz, omawiała średniowieczną historiografię, skupiając się przede wszystkim na Kronice Thietmara oraz Historii Polski Jana Długosza. Uczniowie w części warsztatowej porównywali ukazane przez dziejopisarzy wydarzenia, np. przyjazd Dobrawy do Polski, jej małżeństwo z Mieszkiem I czy chrzest Polski. Lekcja muzealna stanowiła doskonałe dopełnienie wiedzy o epoce średniowiecza.

W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach profilaktycznych, przeprowadzonych przez Fundację SNAP, ( stop narkomanii, alkoholizmowi i przemocy ), a zorganizowanych przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Będzinie. Pozornie znane problemy zostały ukazane w bardzo ciekawy sposób, prelekcja, piosenka, ale i bardzo osobiste świadectwa…motto spotkania: Masz jedno życie, nie zmarnuj go!

5 grudnia klasa druga brała udział w kolejnych zajęciach prawniczych. Tematem zajęć była między innymi kwestia władzy rodzicielskiej i alimentów. Podczas lekcji z Panią Adwokat Katarzyną Ryniewicz-Grzenią nauczyliśmy się, w jaki sposób działa prawo z zakresu władzy rodzicielskiej. Poznaliśmy obowiązki rodziców oraz prawa, które im przysługują. Dowiedzieliśmy się również, jak wygląda reprezentowanie dziecka przez rodziców, a także przez kuratora. Następnie Pani Adwokat przekazała nam wiedzę na temat konsekwencji prawnych ciąży nastoletniej mamy. Kolejną kwestią poruszoną na zajęciach była sprawa ojcostwa. Wszystkie te informacje przyswoiliśmy sobie bez najmniejszych problemów i jesteśmy pewni, że ta lekcja wiele nas nauczyła.
Klaudia Malina
TO JUŻ OSTATNIE Z CYKLU SPOTKAŃ PRAWNICZYCH W III LO, serdecznie dziękujemy naszych prelegentom.

Marie jego życia, podziw dla talentu Heleny Modrzejewskiej, podróże do Ameryki i Afryki, uznanie, popularność wsród czytelników i uhonorowanie Nagrodą Nobla to tematy spotkania poświęconego podsumowaniu obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. W auli III Liceum uczniowie wszystkich klas obejrzeli prezentację poświęconą pisarzowi, ukazującą portrety twórcy i jego rodziny, ilustracje wydań poszczególnych dzieł oraz fotosy z licznych filmów – ekranizacji Sienkiewiczowskich powieści. To kolejny punkt obchodów Roku Henryka Sienkiewicza; we wrześniu uczniowie Norwida włączyli się w ogólnopolską akcję czytania Quo vadis.

Spotkanie poświęcone autorowi Potopu było także okazją do zaproszenia do szkolnej biblioteki i skorzystania z bogatych zasobów norwidowskiej książnicy.