Monthly Archives - kwiecień 2017

Monthly Archives - kwiecień 2017

Dzień Ziemi to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że dary przyrody trzeba wykorzystać mądrze, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń.

Nawiązując do międzynarodowej akcji ekologicznej zapraszamy do uczestnictwa w niej – hasło to „ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY” – nagrody czekają do 19 maja 2017

Przypominamy, że zużyte, uszkodzone telefony zawierają metale ciężkie: ołów, kadm i są znacznym zagrożeniem dla naszego naturalnego środowiska wody, gleby.

Oddajmy telefony do profesjonalnego recyklingu. Szkoła otrzyma punkty za każdy kg zebranych telefonów przeliczone na kupony firmy Sodexo.

Porządkujmy świat, zacznijmy od swojego biurka. Bądź Eko!!!

W dniu 21 kwietnia 2017 roku w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach odbyła się  uroczystość wręczenia nagród w konkursie Zielona Pracownia. Projekt zorganizowany po raz trzeci przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ma wspierać rozwój naukowy dzieci i młodzieży oraz uczyć szacunku dla przyrody. Nasza szkoła  –  jest pierwszą szkołą ponadgimnazjalną w powiecie będzińskim, która wygrała projekt na dofinansowanie zielonej pracowni. Sukces – tym większy, że w konkursie wzięło udział 132 szkoły  z województwa śląskiego! Liczył się pomysł na zagospodarowanie przestrzeni, jej funkcjonalność estetyka,  kreatywność oraz innowacyjność rozwiązań –  nad tym pracowały autorki projektu p. Dyrektor Anna Wacławczyk – nauczyciel matematyki, p. Agata Abram – pedagog szkolny oraz  p. Renata Piechowicz – Popczyk – nauczyciel geografii. Świetny pomysł na edukację ekologiczną i wymarzona pracownię wysoko oceniłoJury Komisji konkursowej przyznając naszemu liceum tytuł LAUREATA oraz nagrodę finansową dla szkoły.
Głównym celem projektu było stworzenie takiej przestrzeni dla uczniów, w której nauka jest przyjemnością i przygodą! Projekt naszej zielonej pracowni pt. CZTERY ŻYWIOŁY I CZŁOWIEK miał zwrócić uwagę na ciągle pogarszający się stan środowiska naturalnego i uwrażliwienie młodych ludzi na poszukiwanie coraz skuteczniejszych sposobów dbania  o otaczającą przyrodę. Zależało nam również na tym, by rozpoczynającym w nowym roku szkolnym 2017/18 uczniom klas pierwszych  – obecnym  gimnazjalistom, zaproponować naukę nie tylko  na wysokim poziomie merytorycznym ale także w przestrzeni, która ma być innowacyjna, estetyczna, dobrze wyposażona. Modernizacja pracowni umożliwi stworzenie warunków do nowoczesnej edukacji, da szansę korzystania z atrakcyjnych środków dydaktycznych i najnowszych rozwiązań technologicznych. Cieszymy się  i dziękujemy  za wsparcie organowi prowadzącemu –  Pani Naczelnik Wydziału Oświaty i Rozwoju Społecznego Starostwa Powiatowego w Będzinie Renacie Zmarzlińskiej – Kulik, szczególnie zaś za przychylność Pana Starosty Powiatu Będzińskiego Arkadiusza Watoły w realizowaniu  projektu.

Z wielką radością i dumą przyjęliśmy wiadomość o wygranym konkursie pt. ZIELONA PRACOWNIA_PROJEKT’2017, który został zorganizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Spośród 123 szkół województwa śląskiego zgłoszonych do konkursu, nasze liceum znalazło się w czołówce laureatów i wygrało nagrodę finansową. Jury oceniło nadesłane prace, biorąc pod uwagę: pomysł na zagospodarowanie pracowni – wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetykę, kreatywność, innowacyjność rozwiązań, różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu.
Autorkami kreatywnego projektu zatytułowanego Cztery żywioły i człowiek są pani dyrektor Anna Wacławczyk, pani Agata Abram – pedagog szkolny i pani Renata Piechowicz-Popczyk – nauczycielka geografii i  przedsiębiorczości. Jednak ostatecznymi beneficjentami będą uczniowie naszego liceum, którzy dzięki ciekawej, innowacyjnej realizacji projektu będą mogli zdobywać wiedzę w pracowni na miarę XXI wieku.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy nad realizacją działań ujętych w nowatorskim pomyśle.

Radosnych i pachnących wiosną Świąt Wielkanocnych, spokoju i radosnych chwil w gronie najbliższych życzy Dyrekcja III LO im. C. K. Norwida w Będzinie

Miło nam powiadomić całą społeczność III LO, iż   Sabina Litepło uczennica klasy 3A,  Katarzyna Gwóźdź raz Adrian Kucharski  uczniowie  klasy 2a zostali  zakwalifikowani przez Komisję Wojewódzką do finału  VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego –

Wypędzenia, wywózki, martyrologia i zwycięstwa Polaków”.Temat szczegółowy:  “Lata 1936-1956”. Warto wspomnieć, że to już drugi wojewódzki finał  ” Naszej Wspaniałej Historycznej Trójki”. W zeszłym roku nasi historycy zostali laureatami VI edycji konkursu.

Powodzenia…..

 

 

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia w szkole odbyły się w dniach 6,7.04. pod hasłem „Depresja – porozmawiajmy o niej” oraz „Otyłość”. Celem obchodów było zwiększenie wiedzy o chorobach, następstwach oraz podjęcie konkretnych działań w walce z chorobami, które obejmują zarówno profilaktykę jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi.

Dzień Zdrowia to wydarzenie mające na celu upamiętnienie powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i zwrócenie w tym dniu szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy światowego zdrowia.

Uczniowie wykonali plakaty obrazujące ilość cukru w napojach, które kupujemy na co dzień, również zachęcające do picia dużych ilości wody mineralnej, która oczyszcza organizm. Przygotowali gazetkę prezentującą przyczyny i skutki depresji. To jedna z najczęstszych chorób. N depresję cierpi dziś 350mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5mln. Próby samobójcze polskich mężczyzn prawie 6 razy częściej niż kobiet kończą się śmiercią.

Dzień ten stwarza możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi. „Bo co jest ważniejsze od zdrowia???”

Opiekun Ewa Bijak

Młodzież obejrzała prezentację dotyczącą Otyłości – jak kontrolować cukrzycę i cieszyć się zdrowiem.

W czwartek 30.04.2017 przed Ośrodkiem Kultury w Będzinie odbył się Happening żonkilowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Hospicjum to też Życie”. Hasłem tej akcji jest „ Dla Ciebie żonkil dla chorego nadzieja”. Celem happeningu jest zwrócenie uwagi na problemy osób cierpiących, którzy są pod opieką Hospicjum Onkologicznego Fundacji „Pro Salute” w Będzinie.

Elementem kampanii są zbiórki publiczne na ulicach oraz w pobliżu kościołów. W zbiórkę zaangażowani są wolontariusze z naszego Liceum. Każda osoba wspierająca akcję otrzymuje żonkila, który symbolizuje nadzieję.

Koordynatorką akcji jest pani Teodozja Kumor – Ormianin, która poinformowała iż zebrane pieniądze zostaną przekazane na zakup sprzętu jednorazowego jak: zestawy do punkcji jam ciała,  wenflony , cewniki, strzykawki, plastry przeciwbólowe służące do pielęgnacji osób chorych oraz na wsparcie Dzieci Osieroconych, których rodzice w ostatnim okresie życia, byli pod opieką Domowego Hospicjum Fundacji Pro Salute.

Dnia 30 marca uczniowie kl. II wzięli udział w obchodach z okazji Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Będzinie. Uroczystości związane są z podnoszeniem świadomości  społecznej na temat osób ze spektrum autyzmu oraz zwróceniem uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych. Świętowanie rozpoczęliśmy przemarszem ulicami Będzina odwiedzając Urząd Miasta, Komendę Powiatowej Straży Pożarnej, Komendę Powiatową Policji. Pochód zakończył się w budynku Starostwa Powiatowego w Będzinie spotkaniem z władzami Powiatu. Uczestników powitał Starosta Będziński Arkadiusz Watoła, który objął akcję Honorowym Patronatem oraz Wicestarosta Będziński Sebastian Szaleniec.

W niebieskim marszu uczestniczyli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, ich rodzice i nauczyciele, młodzież szkolna oraz wolontariusze.

Spotkanie w sali sesyjnej Powiatu uświetnił występ naszych uczennic z zespołu wokalnego pod opieką pana Roberta Kocjana.