KINOSZKOŁA – uwielbiamy ten projektNorwid2022-12-11T19:22:45+01:00
Od kilku lat uczniowie z naszego ogólniaka uczestniczą w ogólnopolskim interdyscyplinarnym projekcie KinoSzkoła. Każde spotkanie w kinie Kadr w PKZ w Dąbrowie Górniczej jest niezwykłe, a każdy seans filmowy poprzedzony ciekawą prelekcją, która wprowadza w temat i sprawia, że odbiór filmu staje się pełniejszy, bardziej dojrzały i poruszający, tak jak to miało miejsce podczas projekcji włoskiego filmu pod tytułem „Mój brat ściga dinozaury”.
I się stało! W 3 LO świętowaliśmy radosny, odlotowy, mikołajkowy dzień. Było takie zagęszczenie „mikołajków”, „reniferków” i „bałwanków” jak nigdy dotąd. W tak fantastycznej atmosferze upłynął nam kolejny szkolny dzień. Mikołaju, do zobaczenia za rok!
Dzień Otwarty z andrzejkami w tleNorwid2022-11-30T09:25:22+01:00
Ale u nas się dzieje! Do towarzystwa w andrzejki zaprosiliśmy uczniów z klas ósmych, aby razem z nami bawili się wróżbami, zabawą i tańcem. To była integracja doskonała.
Dziękujemy!
Nasz Vincent, czyli niezwykłe spotkanie z obrazami wielkiego van GoghaNorwid2022-11-28T21:53:21+01:00
Światowa, multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł Vincenta van Gogha po raz kolejny, tym razem w Katowicach, oczarowała uczniów 3 LO. VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition to najbardziej innowacyjna forma doświadczania sztuki! Prace słynnego artysty zaprezentowane dzięki technologii Digital Art 360, przeniosły nas w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. Dosłownie zanurzyliśmy się w świecie obrazów. I ta cudowna muzyka!
Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli także wystawę towarzyszącą, na którą składają się obrazy współczesnych artystów.
3 LO z wizytą w CINiB-ieNorwid2022-11-24T19:56:34+01:00
W ramach rozszerzenia z języka polskiego w dniu 22 listopada 2022 r. uczestniczyliśmy w Akademickich Dniach Książki organizowanych w CINiB-ie; wzięliśmy udział w warsztatach na temat „Jak powstaje książka” i mogliśmy zobaczyć unikatowe egzemplarze starodruków, w tym m.in. pierwsze wydanie Pana Tadeusza A. Mickiewicza. W drugiej części wydarzenia wysłuchaliśmy debaty na temat funkcjonowania w języku, nauce i kulturze pojęć takich jak: nietolerancja, ofiara, wykluczenie. W dyskusji wzięli udział pracownicy Uniwersytetu Śląskiego i specjaliści z zakresu językoznawstwa, kulturoznawstwa, literaturoznawstwa i prawa karnego. Fajne doświadczenie.
DZIEŃ OTWARTY W 3 LO – 29 LISTOPADA 2022Norwid2022-11-24T19:45:20+01:00
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych z Będzina i okolicznych miejscowości, z Sosnowca i z Dąbrowy Górniczej na pierwszy w tym roku szkolnym Dzień Otwarty. Zaczynamy zabawę w andrzejkowe kolory już o godzinie 9.00. Na wszystkich, którzy zechcą poznać nasz wyjątkowy ogólniak, czekają gry, zabawy i wróżby w pięknych teatralnych sceneriach. Przeżyj to sam!
Makulatura to nie bzdura!Norwid2022-11-16T18:21:51+01:00
To wielki honor być Polakiem, to wielkie wyróżnienie mieć Ojczyznę. Pamięć o 123 latach niewoli pod zaborami boli do dzisiaj. Także do dziś wzruszają słowa Roty: Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród... Pamiętając więc o burzliwej historii polskiego narodu, z powagą i wzruszeniem, jak co rok, uczciliśmy 11. listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczność Norwida oddała się chwili zadumy i refleksji dotyczącej trudnych losów narodu polskiego. Klimat wydarzenia dopełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego zespołu CKeN.
Podobno nieważne gdzie, ważne z kim. No właśnie – ważne i z kim, i gdzie . Uczniowie z klas drugich i z pierwszej spędzili 3 dni na wspaniałej wycieczce w Zamościu, Lublinie i Kazimierzu Dolnym. To były cudowne dni w królewskich miastach wschodniej Polski. Nie tylko zwiedzali te piękne miasta , ale także byli na warsztatach pieczenia pizzy i szaleli podczas nocnej gry terenowej . Wrócili przejedzeni, uśmiechnięci, zintegrowani i po prostu szczęśliwi. Już planują kolejną wycieczkę w ramach programu Poznaj Polskę. My w 3 LO poznajemy.
3 LO stawia na ekologię, dbałość o środowisko i zdrowie całej społeczności szkolnej oraz lokalnej. Mając na uwadze wagę i znaczenie natury, nasza szkoła z inicjatywy przewodniczącej Rady Rodziców Pani Joanny Zielińskiej przystąpiła pod koniec ubiegłego roku szkolnego do konkursu na projekt ekologiczno – wolontaryjny: „ Moje środowisko” IGN Banku. Celem było zagospodarowanie nieużytku wokół szkoły na miejsce relaksu naszych uczniów, aktywności na powietrzu w otoczeniu bujnej natury w centrum miasta, ale także lekcji w terenie z różnych przedmiotów. Pomysł spotkał się z akceptacją i wygraliśmy go!
Dzięki wielkiej pracy oraz zaangażowaniu wolontariuszy z ING Bank oraz naszych uczniów i nauczycieli powstała przepiękna eco pracownia i ogród sensoryczny, w którym znajdziemy nie tylko piękne, różnorodne kwiaty i rośliny ozdobne, ale również drzewka i krzewy owocowe, zioła, a także różne gatunki traw. Centralną cześć zajmuje efektowna ścieżka sensoryczna. Przebywanie w naszym ogrodzie dostarcza niezwykłych wrażeń zmysłowych, które uspokajają, odprężają, ale także pobudzają fascynację i zaciekawienie światem przyrody. Tutaj wszystkiego można dotknąć, posmakować, usłyszeć i powąchać… W konarach drzew zamieszkują różne gatunki ptaków zaglądających do karmników wykonanych przez naszych uczniów, czy owady pijące z poidełek dla owadów. Jesień wydobyła z roślinności przepiękne barwy, które upiększają otoczenie i dostarczają nam niezwykłych estetycznych wrażeń.
Opiekunem eco pracowni oraz ogrodu jest klasa o profilu turystyczno-ekologicznym, która troszczy się o kondycję i wygląd roślinności.
Chcesz poczuć naturę w środku miasta i zanurzyć się w nią wszystkimi zmysłami? Przyjdź do naszego ogrodu i bądź blisko natury!
A oto krótka fotorelacja etapów postawania ogrodu.