Zakończyliśmy rok szkolny!Norwid2023-06-26T16:50:48+02:00
23 czerwca 2023 – to dzień zakończenia roku szkolnego. Wszyscy czekaliśmy na ten dzień, jak powiedziała pani dyrektor, … od września:) Wspólnie ze społecznością 3 LO imienia CYPRIANA KAMILA NORWIDA, w uroczystości uczestniczyły przedstawicielki włodarzy Będzina: Pana Starosty Sebastiana Szaleńca oraz Pana Prezydenta Łukasza Komoniewskiego.
Podczas uroczystej akademii pani dyrektor Anna Wacławczyk wraz z wychowawcami wręczyli świadectwa najlepszym naszym uczniom. Nie zabrakło także nagród w konkursach ogólnopolskich i szkolnych.
To był magiczny rok!
10 zasad bezpiecznych wakacjiNorwid2023-06-23T15:17:57+02:00
Wakacje to słońce, kąpiele w jeziorze lub morzu, piesze wędrówki, relaks i zabawa. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, żeby były w pełni udane.
Na wakacjach, podobnie jak na co dzień, zachowuj umiar i rozsądek we wszystkim, co robisz. To nadrzędna zasada bezpieczeństwa. Przedstawione niżej zasady wskazują, jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach.
1. Chroń się przed słońcem
Przebywając na słońcu, narażasz się na szkodliwe promieniowanie UV. Przyczynia się ono np. do nowotworów skóry albo udaru. Dlatego zachowuj ostrożność nie tylko na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek czy na placu zabaw. Używaj kremu z filtrem UV – 50+. Wkładaj na głowę czapeczkę zakrywającą uszy i kark. Chroń oczy okularami z filtrem UV. Zakładaj koszulki z rękawem, zakrywające ramiona. Unikaj aktywności na słońcu między godziną 10:00 a 14:00.
2. Nawadniaj się
Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet do 3,5 litra. Na wycieczki lub plażę obowiązkowo zabieraj ze sobą wodę mineralną, żeby uniknąć odwodnienia.
3. Uważaj nad wodą
Kąp się tylko w miejscach oznaczonych, pod nadzorem ratowników. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz. Zorientuj się, gdzie jest stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Nigdy nie pływaj po alkoholu lub narkotykach. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku. Nie skacz, ani nie nurkuj w niezbadanych wodach. Na łódce czy kajaku zawsze miej na sobie zapiętą kamizelkę ratunkową. Jeśli masz pod opieką jakieś osoby, np. dziecko, czujnie je obserwuj.
4. Przygotuj się do wędrówek
Na wędrówkę zabierz prowiant, wodę, latarkę, telefon i ciepłą oraz przeciwdeszczową odzież – pogoda lubi się zmieniać, zwłaszcza w górach. Zaopatrz się w elementy odblaskowe, żeby po zmierzchu dobrze widzieli Cię kierowcy. Poruszaj się oznakowanymi ścieżkami, a w górach – po wyznaczonych szlakach. Przed wyjściem poinformuj kogoś, jaką trasą pójdziesz. Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową – załóż kask. Klapki przydatne będą na plaży, chroniąc stopy przed zranieniem ostrymi kawałkami szkła. Na wycieczkę do lasu załóż wysokie, wygodne buty, żeby zabezpieczyć się przed ukąszeniem żmii zygzakowatej.
5. Na terenach zielonych chroń się przed kleszczami i owadami
Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Dlatego na spacery po łąkach, w parku lub lesie zakładaj spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów – środków odstraszających. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Odpowiedni strój i repelenty przydadzą się także, gdy napotkasz owady: gzy, meszki lub komary. Gniazda szerszeni i os omijaj z daleka.
6. Zwracaj uwagę na to, co jesz
Latem żywność łatwo się psuje – z powodu wyższej temperatury, kiepskiego przechowywania czy jedzenia w przygodnych miejscach. Spożycie zepsutej żywności najczęściej prowadzi do zatruć. Dlatego przechowuj produkty spożywcze w odpowiednich warunkach i niskiej temperaturze, myj owoce i warzywa przed jedzeniem, przestrzegaj terminów przydatności produktów do spożycia. Pamiętaj także o myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami na etykiecie. Nie kupuj produktów niewiadomego pochodzenia.
7. Zabierz na wyjazd apteczkę pierwszej pomocy
Warto zaopatrzyć się w materiały oraz środki pierwszej pomocy. Przydadzą się one w nagłych przypadkach zachorowania lub urazu, które mogą wystąpić w trakcie podróży. Jeśli przyjmujesz na stałe leki, nie zapomnij zabrać ich ze sobą.
8. Naucz się podstaw ratowania życia lub przypomnij je sobie
Szybka i prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie. Dlatego warto umieć resuscytację krążeniowo-oddechową. Wiedzieć, jak i kiedy ułożyć ciało w bezpiecznej pozycji. Co zrobić w przypadku omdlenia, krwotoku, zatrucia, oparzenia, porażenia prądem, zachłyśnięcia, skaleczenia czy zwichnięcia lub złamania kończyny.
9. Pamiętaj o numerach alarmowych
W sytuacji zagrożenia Twoja pamięć może Cię zawieść. Dlatego zapisz numer alarmowy 112 w telefonie albo na kartce, którą cały czas będziesz przy sobie nosić. Gdy Ty lub ktoś inny znajdzie się w niebezpieczeństwie, zadzwoń po pomoc. Poinformuj dyspozytora, w jakim stanie jest osoba poszkodowana i gdzie się znajduje.
10. Za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ
Jeśli planujesz urlop w Europie i jeszcze nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), złóż wniosek o nią. Dzięki EKUZ w razie nagłej choroby będziesz mógł skorzystać z leczenia.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023Norwid2023-06-21T17:59:37+02:00
Wspominamy super projekt ERASMUS+Norwid2023-06-21T18:20:54+02:00
Czekając na nowe wyzwania i projekty, wspominamy wspaniały wyjazd na projekt Erasmus+. Nasi uczniowie z bułgarskimi i rumuńskimi przyjaciółmi zwiedzili piękne miejsca, poszaleli w basenach termalnych i dużo nauczyli się o współczesnej ekologii.
Pan Jacek Nawrot – absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Waltera Szolca z roku 1962 PILNIE POSZUKUJE SWOICH KOLEGÓW Z KLASY, którzy razem z p. Jackiem (pseudonim Mysz) kończyli tę szkołę.
Udostępniamy – za zgodą p. Jacka Nawrota – zdjęcie świadectwa maturalnego i aktualne zdjęcie naszego absolwenta.
Można się zgłaszać do sekretariatu 3 LO ul. 11 Listopada 5 w Będzinie lub pod nr telefonu: 32 267 45 47
LUDZI DOBREJ WOLI JEST WIĘCEJ I MOCNO WIERZYMY W TO, ŻE TEN ŚWIAT NIE ZGINIE DZIĘKI NIM!
Pan Profesor Józef Soja
24 czerwca 2023 r. o godz. 18.00 w Hali Widowiskowej ARENA w Będzinie odbędzie się koncert charytatywny dla Józefa Soi, fantastycznego Profesora geografii, który dzisiaj potrzebuje naszego wsparcia w walce z wyniszczającą chorobą. Prosimy o udział w koncercie, wsparcie i zawiadomienie wszystkich związanych z III LO im. Szolca/Norwida w Będzinie.https://dobropowraca.pl/podopieczny/jozef-soja/
Kim jest Pan Józef Soja? To nasz wybitny, uwielbiany przez uczniów nauczyciel geografii. W swojej pracy nauczyciela 3 LO kierował się dobrem ucznia. Darzył szacunkiem i tym samym uczniowie mu odpłacali. Świetny organizator, zarażał uczniów sięganiem po więcej i dalej. Jako pierwszy nauczyciel w powiecie zorganizował fantastyczną wielodniową zagraniczną wycieczkę i to do Norwegii. Super Kolega, z którym współpraca zawsze była na najwyższym poziomie. A do tego uśmiechnięty, dowcipny i pozytywny.
Dzięki profesjonalizmowi, ogromnej wiedzy i fantastycznej umiejętności współpracy z ludźmi, kilkanaście lat temu awansował i został nieocenionym pracownikiem OKE w Jaworznie.
ABSOLWENCI, UCZNIOWIE, RODZICE!
ZORGANIZUJMY SIE I POMÓŻMY. 24 czerwca 2023 spotkajmy się o 18.00 w Arenie w Będzinie.
SAMOOBRONA KOBIET – ZAUFAJ WOJSKUNorwid2023-06-07T22:08:21+02:00
Trwają zapisy na bezpłatne treningi z samoobrony dla kobiet. Jedyne wymaganie to ukończone 18 lat oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Szkolenia z doświadczonymi żołnierzami – instruktorami będą się odbywać w dniach 17 i 18 czerwca 2023r. w Parku Miejskim przy ulicy Parkowej w Zawierciu.
W programie oferujemy:
naukę podstaw walki
obrona przed duszeniami i obchwytami
obrona przed atakiem nożem
szkolenie z udzielania pierwszej pomocy
doradztwo z zakresu zdrowego żywienia
Dodatkowo zapewniamy ciepły posiłek w postaci grochówki i pokaz sprzętu wojskowego.
Ilość miejsc jest ograniczona, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń
Dzień otwarty 3 LO już za nami…Norwid2023-06-06T18:29:14+02:00
Dziś już po raz trzeci w tym roku szkolnym zaprosiliśmy uczniów z klas ósmych szkół podstawowych na zwiedzanie naszej pięknej szkoły. Jest nam bardzo miło, że wielu uczniów wybiera 3 LO z polecenia znajomych i z polecenia swoich nauczycieli, a naszych wychowanków. Dziękujemy za wszystkie wyrazy sympatii i za komplementy pod adresem naszych nowoczesnych pracowni i miejsc wypoczynku dla uczniów. Do zobaczenia we wrześniu!
GALILEO – znamy wyniki naszych uczniówNorwid2023-06-05T21:06:40+02:00
Z dumą i radością ogłaszamy: nasi uczniowie wśród ogólnopolskiej elity laureatów i zdobywców wyróżnień w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych Galileo, których organizatorem jest Centrum Edukacji Szkolnej.
Niekwestionowaną rekordzistką jest Julia Świadek – uczennica klasy 3A, która została laureatką 3. miejsca z chemii i 9. miejsca z języka polskiego oraz zdobywczynią aż 4 wyróżnień z: biologii, historii, matematyki i języka angielskiego!!! GRATULACJE GRATULACJE GRATULACJE
Laureatem 4. miejsca z języka angielskiego został nasz maturzysta z klasy 4A – Igor Sosiński!
A to wyróżnienia:
z języka angielskiego w pierwszej dwudziestce w Polsce są: Klaudia Byczek, Jakub Gibek, Maciej Mazurek, Marcin Korzeniowski, Kacper Ziółkowski, Milena Musiałek
z języka polskiego w pierwszej dwudziestce w Polsce są: Aleksandra Starzykowska i Marta Małecka
Gratulacje, jesteśmy z Was dumni!
Wyjątkowe 2 DNI DZIECKA w naszym LONorwid2023-06-01T18:28:46+02:00
W SUMIE TO U NAS CODZIENNIE JEST DZIEŃ DZIECKA!Uczeń, uczniowie, z uczniem, dla ucznia, czyli… dziecka. To dlatego nasi uczniowie (nasze dzieci) są uśmiechnięci, lubią szkołę i swoich nauczycieli. W ramach jeszcze ściślejszej integracji, no i z okazji Dnia Dziecka, już wczoraj wszystkie klasy były ze swoimi wychowawcami na różnych seansach filmowych w różnych kinach, w różnych miejscowościach.
Dziś – 1 czerwca – przeżywaliśmy szalony dzień sportu. Pod kierunkiem Pani profesor Agaty Świder wszystkie klasy przygotowały pakiety fantastycznych aktywności, w których uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele:) Była też siatkówka, była zabawa w „zbijaka”, był dance box, a na zakończenie kto chciał, to z rozmachem zatańczył na boisku szkolnym belgijkę, niemal nasz „szkolny” taniec:):) W ogóle jesteśmy roztańczoną szkołą, a dzisiaj pokazaliśmy, jak pięknie i wspólnie potrafimy się bawić.