Monika Piasecka i Sonia Michoń laureatkami Regionalnego Konkursu Czytelniczo – Plastycznego!

Monika Piasecka i Sonia Michoń laureatkami Regionalnego Konkursu Czytelniczo – Plastycznego!

Monika Piasecka zajęła II miejsce  w Regionalnym Konkursie Czytelniczo – Plastycznym w kategorii – recenzja. Sukces odniosła również Sonia Michoń zajmując III miejsce w tej samej kategorii.  Laureatki Konkursu organizowanego przez Zespół Szkół nr 2 w Dąbrowie Górniczej są uczennicami klasy 1a.
Zamieszczamy fragmenty zwycięskich recenzji naszych Mistrzyń Pióra.
Monika Piasecka: „Trudne decyzje młodego człowieka”
Kim tak naprawdę jestem? To pytanie, które stawia sobie mnóstwo ludzi, również główna bohaterka książki pt. ,,Bez mojej zgody”. Autorką powieści jest Jodi Picoult- amerykańska pisarka, która w swych dziełach często podejmuje tematy trudne i kontrowersyjne, dzięki czemu jej książki wzruszają i zmuszają czytelników do refleksji.
Główną bohaterką powieści „Bez mojej zgody” jest Anna Fitzgerald- nastoletnia dziewczyna, która została poczęta w sztuczny sposób. Powodem tego była chęć uratowania jej starszej siostry Kate, od lat chorującej na śmiertelną chorobę- białaczkę promielocytową. Anna, jako idealnie zgodny dawca,za każdym razem musi być przygotowana na pobranie szpiku i oddanie go siostrze.
Niemal zawsze, kiedy Kate ląduje w szpitalu, młodsza siostra również tam trafia. Nadchodzi jednak dzień, kiedy Anna ma dość tego,że przez całe życie postrzega się ją wyłącznie jako idealnego dawcę dla jej siostry i tego, co dla niej robi. Główna bohaterka postanawia podjąć decyzję, która zaważyć ma na dalszym życiu jej starszej siostry. Mimo wielu zaskakujących momentów, zakończenie historii dla wszystkich okazuje się czymś niespodziewanym (…).
Sonia Michoń: „Orientalna opowieść o lekkim zabarwieniu… kryminalnym” 
Żyjemy w czasach, w których najbardziej liczą się pośpiech i szybkie decyzje. Gdzież zatem jest miejsce na zastanowienie i refleksję? Ile osób potrafi po prostu zatrzymać się choć na chwilę i pomyśleć, kim właściwie jest i do czego zmierza?
Do podobnych przemyśleń skłoniła mnie lektura powieści pt. „Uczeń architekta”, autorstwa Elif Shafak, jednej z najpopularniejszych tureckich pisarek, której imię oznacza Początek. Tak, spotkanie z jej dziełem zmieniło sposób, w jaki do tej pory postrzegałam niektóre aspekty życia.
Przenieśmy się do fabuły. Młody Dżahan, opiekun białego słonia, wyrusza do Imperium Osmańskiego. Zwierzę, którym się zajmuje, jest własnością sułtana. W świecie, w jakim znalazł się niedoświadczony kornak, gdzie królują intrygi i nie ma miejsca na sentymenty, młodzieniec rozpoczyna poszukiwania swojego „ja”. Wkrótce zostaje uczniem osmańskiego architekta, mistrza Sinana. Trudna, zakazana miłość, jaką Dżahan darzy sułtankę Mihrimah, inspiruje go do tworzenia wielu budowli. Wszystkie te zdarzenia mają miejsce w osnutej tajemnicą, szesnastowiecznej, orientalnej scenerii (…).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zmiana rozmiaru czcionki
Kontrast