W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

 W dniach od 9 do 11 maja 2017 roku z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Będzinie, do auli naszego liceum zawitała wyjątkowa wystawa poświęcona Danucie Sędzikównie ”Ince”- sanitariuszce, bohaterce polskiego podziemia antykomunistycznego. Cała społeczność III LO miała możliwość zapoznania się z tą wartościową wystawą.
Uczniowie naszego liceum uczestniczyli w patriotycznych lekcjach historii – waśnie w scenerii wystawy. Prowadzący lekcje, przedawniając powojenne losy “Inki” przybliżył młodzieży ten niebywale trudny dla Polaków okres: lata 1945-1956. Był to czas zwalczania wszelkimi sposobami przez władzę komunistyczną bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Żołnierze Wyklęci walczący z sowietyzacją byli poddawani różnym represjom przez UB oraz NKWD, a także skazywani na karę śmierci, podobnie jak “Inka” w procesach politycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zmiana rozmiaru czcionki
Kontrast