„Sea of history”- projekt zakończony zdobyciem Certyfikatów Youthpass

„Sea of history”- projekt zakończony zdobyciem Certyfikatów Youthpass

Sea of history”- projekt zakończony zdobyciem Certyfikatów Youthpass

 

To był „ dobry czas” aktywnej pracy, zgłębiania zagadnień historii, kultury, tradycji: Czech, Słowacji, Turcji oraz Polski. Był to czas wzajemnego poznania i ubogacenia.

Pierwsze działania poświęcono szeroko pojętej integracji oraz krótkiej autoprezentacji. Uczestnicy poznawali wzajemnie swoje imiona, uczyli się ich właściwej wymowy. Od pierwszych chwil zadania realizowane były w międzynarodowych grupach.

W ramach prezentacji historii Będzina strona polska przygotowała drugiego dnia grę historyczną, która przenosiła uczestników w różne epoki dziejów Będzina. Jeden z epizodów gry odbywał się w scenerii „Norwidowskiego” przeciwatomowego schronu. Była to nie lada gratka, ponieważ dla niektórych, to najprawdopodobniej pierwsza wizyta w tego typu obiekcie. Cały jeden dzień projektu poświęcono na poznanie królewskiego miasta Krakowa. Być może czar rynku tego miasta na długo pozostanie we wspomnieniach. Wiele zadań oraz dyskusji dotyczyło problemu tolerancji. W tym temacie działo się wiele dobrego: powstały plakaty, młodzież uczestnicząca w projekcie stworzyła na jednej ze ścian „Norwida” MIĘDZYNARODOWY MURAL TOLERANCJI, a w pobliżu gmachu III LO posadzono „DRZEWO TOLERANCJI”. Odbyło się ponadto spotkanie z przedstawicielem Amnesty International. W historię tolerancji wpisywały się także aktywności projektowe na terenie miasta Będzina: pobyt na Cmentarzu Żydowskim, zwiedzanie Synagogi Mizrachi oraz „Bramy Cukermana”, połączone z wykładem, a także poczęstunek w Cafe „Jerozolima”. Uwieńczeniem działań promujących tolerancję był happening przeprowadzony na rynku w Będzinie. Podczas wieczorów narodowych młodzież oraz opiekunowie przybliżali obecnym piękno kultury, tradycji oraz ważne momenty historii swojego kraju. Również nam przypadł ten zaszczyt. Polski dzień rozpoczął się już od „tradycyjnego obiadu”, a swój finał znalazł w szacownej auli III LO. Na kilka godzin stała się ona centrum „ polskiej kultury”, miejscem spotkania przy polskim stole, humorze, rytmach oraz piosence. Honorowym gościem tego wieczoru była Pani Dyrektor III LO Anna Wacławczyk. Być może na długo pozostaną w pamięci „ gwiazdorskie” występy Adama i Pawła, „ wędrujący telewizor” i wyśmienita sałatka śledziowa……

Co najważniejsze, projekt „Sea of history” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Dobre ręce” w ramach Erasmus+, był niesamowitą szansą dla wszystkich uczestników na jeszcze lepsze poznanie języka angielskiego. Nikt nie zaprzeczy przecież, że spotkanie młodych ludzi, którzy mogą się porozumieć tylko w tym języku podczas realizacji zadań, prywatnych rozmów rozwija.

Wszyscy uczestnicy „ Sea of history” zakończyli projekt sukcesem – zdobyciem Certyfikatu -Youthpass.

                                                                                                                                GRATULACJE………

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Accessibility
Zamknij
Dla gimnazjalistów