Murzasichle – przygotowujemy się do kariery

Murzasichle – przygotowujemy się do kariery

Murzasichle – przygotowujemy się do kariery

To były bardzo udane dni. Twórcze, pracowite, zabawne, satysfakcjonujące. ‘Zanurzeni’ w języku angielskim, razem z młodzieżą z sąsiedniego kraju, uczniowie Liceum im. Norwida rozwijali umiejętności, które ułatwią im wejście na rynek pracy, gdy zakończą szkolną edukację.

W dniach od 10 do 18 listopada 2017 grupa uczniów III Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w warsztatach realizowanych w ramach projektu Erasmus +. Warsztaty nosiły nazwę: ‘Apply for European Labor Market’ i zostały zorganizowane przez Centrum Inicjatyw Europejskich ‘Silesiana’.

Oprócz Polaków, w atrakcyjnych zajęciach uczestniczyli uczniowie szkół ponadpodstawowych z różnych miast Słowacji. Wszystkie ćwiczenia, gry, prezentacje były przeprowadzane wyłącznie po angielsku.

Dzięki zabawnym i interesującym zajęciom integracyjnym, prowadzonym przez p. Barbarę Pieczątkowską, grupa bardzo prędko stała się zespołem. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i dyscypliną, pomału ale skutecznie pokonując niewielkie opory przed publicznym posługiwaniem się językiem angielskim.

*

Forma zajęć sprzyjała rozwojowi różnych umiejętności. Podstawowe, to rzecz jasna: komunikatywność i umiejętność pracy w zespole. Jednak, co się z powyższymi wartościami wiąże, Polacy i Słowacy ćwiczyli również negocjowanie, akceptację wobec różnic kulturowych czy jednostkowych, otwartość na drugą osobę.

Młodzież zgromadziła sporą wiedzę na temat rozmowy kwalifikacyjnej oraz przygotowania CV. Aby wiadomości lepiej się utrwaliły, wykonano liczne prace w grupach mieszanych polsko-słowackich, wiele z nich wyzwoliło drzemiącą w młodzieży dużą kreatywność i dojrzałość. Prace wymagały używania najprostszych materiałów, jak papier i kolorowe pisaki, ale także nowoczesnych technologii.

Uczniowie uzyskali wiele cennych informacji na temat programów unijnych, szczególnie dotyczących ludzi młodych. Samodzielnie przygotowali wieczory narodowe, które pomogły im zbliżyć się do kolegów z innego kraju jako do obywateli innego państwa i przedstawicieli innych tradycji. Poszukiwano również punktów wspólnych, ponieważ nasze kraje należą do tego samego, europejskiego kręgu kulturowego.

Jak co roku, dużo emocji przyniosła ze sobą gra miejska przeprowadzona na terenie Zakopanego. Młodzież wykonywała zadania związane z teraźniejszością oraz historią miasta, zapoznając się zarazem z polską kulturą i obyczajami. Mimo bardzo nieżyczliwej aury, uczestnicy dobrze się bawili i nie zawiedli prowadzących zajęcia.

*

Ukoronowaniem warsztatów było przygotowanie gier planszowych na temat dróg do kariery. Gry – kolorowe, pomysłowe i niosące duży ładunek dydaktyczny wymyślali uczestnicy, od początku do końca samodzielnie. Wykonali pojedyncze egzemplarze, razem z kartami, dodatkowymi pytaniami i oczywiście zestawem reguł. Przetestowali je we własnym gronie, a następnie zaprezentowali młodzieży jednej z zakopiańskich szkół.

Podczas pobytu w Murzasichlu młodzież uczestniczyła w wycieczce do Krakowa, gdzie cała grupa spotkała się z przedstawicielami instytucji promującej inicjatywy lokalne – „Ambasady Krakowian”, a także ze specjalistką działu human resources jednej z dużych krakowskich firm.
Na zakończenie spotkań uczniowie przygotowali nieformalną ewaluację projektu, w formie plakatów, filmów, fotoreportaży. Przedstawiciel ‘Silesiany’ wręczył wszystkim uczestnikom certyfikaty Youthpass, cenione podczas starań o pracę. Z wielkim żalem uczestnicy projektu pożegnali się ze sobą; w ich sercach zagościło mnóstwo przyjaźni i duża satysfakcja z udziału w międzynarodowym spotkaniu kultur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zmiana rozmiaru czcionki
Kontrast