Startujemy z Pracownią – teraz jesteśmy naprawdę ekologiczni!

Startujemy z Pracownią – teraz jesteśmy naprawdę ekologiczni!

Startujemy z Pracownią – teraz jesteśmy naprawdę ekologiczni!

    Mili i szacowni Goście odwiedzili III LO im. C. K. Norwida w czwartek 14 grudnia 2017. W swoich progach przywitaliśmy: Pana Arkadiusza Watołę – Starostę Powiatu Będzińskiego, Pana Sebastiana Szaleńca – Wicestarostę Powiatu Będzińskiego, Panią Ewę Cofałę reprezentującą Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Panią Annę Gałuszkę z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Panią Renatę Zmarzlińską – Kulik z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Będzinie oraz Panią Agatę Pieczyrak – Przewodniczącą Rady Rodziców.

   Naszych Gości i zarazem Przyjaciół zaprosiliśmy na radosną uroczystość – otwarcie Zielonej Pracowni, w której uczniowie LO im. Norwida będą zdobywać wiedzę oraz umiejętności z zakresu szeroko pojętej ekologii oraz nauk i dziedzin pokrewnych.

   Nowatorski i ambitny projekt ‘Cztery Żywioły i Człowiek’ został stworzony kilka miesięcy temu przez Zespół w składzie: pani Dyrektor Anna Wacławczyk, pani Renata Piechowicz-Popczyk – nauczyciel geografii oraz podstaw przedsiębiorczości i pani Agata Abram – pedagog szkolny. Okazało się, że jest to jeden z najlepszych pomysłów na pracownię w województwie, nagrodzony dużą dotacją przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

*

   Czwartkowa uroczystość przebiegała w ciepłej przedświątecznej atmosferze i w wyjątkowej scenerii – lśniącej nowością, przytulnej pracowni, wśród żywej zieleni i przy szmerze wody ze ściennej fontanny.

   Pani Dyrektor podziękowała wszystkim Osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu. Wręczono pamiątkowe statuetki oraz kwiaty. Odbyła się nastrojowa część artystyczna oraz krótki pokaz pracy w nowej sali wyposażonej w wysokiej jakości urządzenia elektroniczne. Uczniowie klas I-III badali próbki różnych materiałów, używając specjalistycznego sprzętu, referowali swoje obserwacje, wyciągali wnioski. Zaprezentowano działanie m. in. najnowszej generacji projektora multimedialnego oraz sposoby wykorzystywania tego urządzenia podczas lekcji.

   Pracownia pozwoli uczniom na rozwijanie zainteresowań wszystkimi naukami związanymi ze środowiskiem naturalnym człowieka, ułatwi pracę metodami zbliżonymi do badań naukowych, pozwoli uruchomić kreatywną wyobraźnię.

   Planujemy, iż nasza Zielona Pracownia posłuży do wielu akcji dydaktycznych dla uczniów Liceum, jak np. projektu ‘Zgłębiamy tajniki Ziemi’. Chcielibyśmy, aby Pracownia otwierała swoje podwoje również dla uczniów gimnazjów oraz szkół podstawowych z terenu Powiatu Będzińskiego.

   Już dzisiaj cieszymy się z faktu, że dla naszych przyszłych uczniów, którzy zechcą uczyć się w ‘Norwidzie’ od roku 2018, będziemy mieć taką atrakcję. Mamy nadzieję, że wielu gimnazjalistów zainteresowanych naszą planetą – Ziemią będzie chciało przeżyć edukacyjną przygodę właśnie w naszej szkole.

   Otwarciu Zielonej Pracowni towarzyszyły dwie wystawy fotografii przedstawiających oblicza przyrody. Cała szkoła zapachniała choinką i nabrała kolorów od dekorujących szkolne korytarze ‘gwiazd betlejemskich’. Całości wrażenia dopełniła muzyka, o którą zatroszczył się pan Robert Kocjan. To było pełen uroku popołudnie, które otwiera nowy, ‘zielony’ rozdział w naszym Liceum.


Zmiana rozmiaru czcionki
Kontrast