Edukacja filmowa – projekt KinoSzkoła w 3 LO

Z powodzeniem od kilku lat rozwijamy w naszym liceum filmowe zainteresowania uczniów. Kino i film powinny dostarczać przyjemności i wzbudzać zaciekawienie człowiekiem, światem, kulturami. Staramy się łączyć te elementy dzięki współpracy z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej w ramach ogólnopolskiego projektu KinoSzkoła. Dzięki różnorodnym filmom i towarzyszącym im prelekcjom, młodzież świadomie przygląda się z bliska trudnym problemom nastolatków, problemom rodziny, problemom planety. Rozwijamy dzięki udziałowi w projekcie KinoSzkoła kluczowe kompetencje społeczne i globalne. Emocje, których dostarczają wybrane przez koordynatorkę szkolną tego projektu p. prof. Beatę Palmąkę filmy, na długo pozostają w uczniach. Tak było z polskimi filmami: “Filip” (Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart… – opis Filmweb) oraz “Mistrz” (Historia legendarnego pięściarza Tadeusza “Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawia nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo – opis Filmweb).