Co czytać? Polecają uczniowie i rodzice z klasy 3A

Co czytać? Polecają uczniowie i rodzice z klasy 3A

Społeczność  z  „Norwida” nie ma chyba dylematu, po jaką książkę  sięgnąć, odkąd  na szkolnym korytarzu upubliczniane są recenzje wybranych tekstów literackich, a ich autorami są nasi uczniowie.  Inicjatywa Ratowników czytelnictwa potwierdziła, że ludzie młodzi lubią czytać i sięgają do bardzo różnych gatunków literackich.

A oto kilka propozycji:

      Z wielką przyjemnością polecam autobiografię o jednym z najskuteczniejszych snajperów w historii – Chrisie Kyleu, który wyeliminował 255 wrogów (z czego 160 zabójstw zostało potwierdzone przez Pentagon). Rekordowa odległość, z której udało mu się trafić przeciwnika, wynosi 1920 metrów. Sama książka relacjonuje jego życiorys, począwszy od pasji do Rodeo, aż po rywalizowanie z innymi snajperami.

Po zakończeniu kariery jako żołnierz Navy SEALS założył szkołę snajperską oraz brał udział w akcjach, które miały na celu pomagać weteranom wojennym pokrzywdzonym przez los. Chris Kyle przedstawił życie żołnierza Sił Specjalnych na podstawie służby w Iraku oraz jej wpływ na życie prywatne i spojrzenie na świat. Właśnie podczas tej służby  miał okazję współpracować z polską jednostką GROM, którą uznał za wybitną.

Myślę, że  książka zainteresuje pasjonatów historii militarnej. Może się też stać się źródłem inspiracji dla tych, którzy myślą o wstąpieniu do armii, ponieważ autor ukazuje następstwa życia w rygorze i balansowania na granicy kalectwa i śmierci.

Igor , klasa 3

Książki z kategorii thrillera zawsze były i będą mi bliskie. Uwielbiam te nieoczywiste zwroty akcji, to nieustanne napięcie oraz finały, których nikt nie jest w stanie przewidzieć. Dlatego z ogromną chęcią sięgam po nowe tytuły. Ostatnio przeczytana przeze mnie książka Arno Strobela ,,Offline” bardzo mnie zaintrygowała.
    Urlop od telefonów komórkowych i internetu to sposób na spędzenie weekendu przez uczestników pewnej wyprawy. Odcięci od świata na wysokości 2000m., cieszą się chwilą odpoczynku. Ich spokój nie trwa jednak długo, ponieważ już drugiego dnia jedna osoba znika co wywołuje panikę , strach i przerażenie. Stary opuszczony hotel, obcy sobie ludzie, którzy właściwie nic o sobie nie wiedzą, za oknem śnieżna zamieć i brak jakiejkolwiek możliwości ucieczki.

Fantastyczna książka, wciąga i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, wartka akcja i ciągłe napięcie nie pozwalają się nudzić. Nie posiada ona zbędnego przedłużenia fabuły przez co czyta się ją lekko, szybko i z zainteresowaniem. Aura tajemniczości oraz całkowicie nieprzewidywalne zakończenie tworzą z książki niesamowity thriller psychologiczny. Serdecznie polecam!!

Martyna, klasa 3

Zdecydowanie warto sięgnąć po romantyczną powieść autorstwa Colleen Hoover pt. It Ends with Us. Opowiada o początku pięknej historii miłosnej Lily i Rylea. Związek tych dwojga ludzi z początku może wydawać się idealny, ale skrywa za sobą pewną tajemnice.


   Autorka porusza temat przemocy wobec kobiet, co niestety przekłada się na dzisiejszą rzeczywistość. Kobiety często usprawiedliwiają swoich oprawców i tak też jest w tym przypadku. Bohaterka już w dzieciństwie miała do czynienia z przemocą w domu. Mama młodej dziewczyny padała ofiarą swojego męża. Lily zaraz po pierwszym uderzeniu mężczyzny, gdy zobaczyła szczery smutek i żal Rylea po dokonanym incydencie wierzyła, że to więcej się nie powtórzy. Kobieta za bardzo była zapatrzona w mężczyznę, żeby odejść od niego, gdy pierwszy raz zapaliła jej się czerwona lampka.


   Uważam, że poruszanie takiego dość uniwersalnego problemu, który jest obecny w niektórych rodzinach, jest ważne. Dzięki takiej książce możemy spojrzeć na opisywaną sytuację z boku i uświadomić sobie, że walka z tym problemem nie jest wcale łatwa i prosta.

Natalia, klasa 3

Cieszymy się, że do akcji Ratowników czytelnictwa włączyli się również rodzice  uczniów 3 LO, którzy poświęcili swój czas i opowiedzieli o swoich literackich zainteresowaniach i  pasji czytania. Poniżej przytaczamy jedynie wybrane fragmenty “literackich zwierzeń”, a całą społeczność szkolną zapraszamy do lektury…

Moja ulubiona książka to “Mały Książę”  Antoine de Saint-Exupéry. Wracam do niej co jakiś czas,  za każdym razem znajdując coś ciekawego i wzruszającego. To poruszająca książka, zwykła i niezwykła, napisana dostępnym językiem, o uczuciach, marzeniach, dylematach – o życiu. To książka,  której poszczególne fragmenty mają wiele znaczeń, a czytając je ponownie, można odkryć coś nowego, co zachęca do refleksji i poznawania, też samego siebie. “Małego Księcia” polecam każdemu:) .

Kolejną książką, którą zapamiętałam i młodym ludziom chętnie bym poleciła, to „Makdonaldyzacja społeczeństwa” Georgea Ritzera. Pozycja sprzed lat, moim zdaniem jej treść jest nadal aktualna – konfrontuje czytelnika z tym co się dzieje w rzeczywistości, sporymi zmianami, tak powszechnymi, że prawie niewidzialnymi, zachodzącymi na różnych płaszczyznach naszego życia. Pokazuje kulisy społeczeństwa konsumpcyjnego”.

p. Ewa Szaro

„W dzisiejszych czasach żyjemy w dobie Internetu i telefonu, chcąc oderwać młodego czytelnika od tego wirtualnego świata, zachęcam do przeczytania książki duńskiej pisarki Karen Blixen pt.  ,,Pożegnanie z Afryką.(…) Polecam tę książkę, gdyż możemy przenieść się w fascynujący obraz Afryki, możemy uzmysłowić sobie, że człowiek jest jak światło i w przypływie trudów dnia codziennego da sobie radę w każdych warunkach. Wystarczy wola życia. Może nam uzmysłowić, że nie warto ciągle narzekać i zatrzymywać się, bo świat jest piękny”.

p. Gabriela Małecka

Jeśli miałabym polecić jakieś książki, to byłoby ich bardzo … bardzo dużo.

Nie mają one głównego bohatera, ale wiedza z nich płynąca przenosi świadomość czytelnika na zupełnie inny poziom. Marzy mi się młode pokolenie, które wyrośnie na ludzi światłych, widzących rzeczy na wielu płaszczyznach, znających swoją wartość i takich, którymi nie będzie można manipulować.(…)

„Kwantechizm, czyli klatka na ludzi – Andrzeja Dragana. Andrzej Dragan to jeden z bardziej znanych polskich fizyków kwantowych i popularyzatorów nauki. Niezwykły umysł prowadzący czytelnika w tajniki fizyki i mechaniki kwantowej niczym w dziecięcy labirynt. Z niezwykłą prostotą opisuje skomplikowane mechanizmy, przedstawiając rzeczywistość, która nas otacza, w zupełnie innym świetle. Rzeczywistość, którą warto poznć , bo przecież  nie żyjemy w świecie newtonowskim, a fizyka kwantowa nie odnosi się wyłącznie do świata subatomowego.

p. Joanna Zielińska

 Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i…  zachęcamy do czytania!