ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ EUROPY, BO JESTEŚMY EUROPEJCZYKAMI

O, radości, iskro bogów,
Kwiecie Elizejskich pól,
Święta, na twym świętym progu
Staje nasz natchniony chór.
Jasność twoja wszystko zaćmi,

Złączy, co rozdzielił los,
Wszyscy ludzie będą braćmi
Tam, gdzie twój przemówi głos.
Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie,
Ona w splocie ludzkich rąk,
Z niej najlichszy robak czerpie,
W niej największy nieba krąg.
Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie,
Ja nowinę niosę wam:
Na gwiaździstym firmamencie
Bliska radość błyszczy nam
.

Tę piękną Odę do Radości Fryderyka Schillera – hymn Unii Europejskiej – wykonano po raz pierwszy oficjalnie w 1972 roku podczas obchodów Dnia Europy. Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy, na pamiątkę podpisanej w 1950 r. kluczowej deklaracji, która utorowała drogę dla utworzenia Unii Europejskiej. To dzień święta jedności nas wszystkich – Europejczyków.

Samorząd uczniowski z naszej szkoły przełożył obchody tego ważnego dnia ze względu na równie ważne matury. I właśnie dziś 22 maja mieliśmy Dzień Europy w 3 LO- święto pokoju i jedności. Przedstawiciele klas losowali swój kraj i mieli za zadanie przygotować flagę z materiałów ekologicznych, ciekawostkę o danym kraju, najdłuższe słowo w danym języku i przekąskę. Zwycięskie klasy wybrało jury w składzie: przewodnicząca Pani dyrektor Anna Wacławczyk, członkowie: Pani profesor Beata Michalska, Pan profesor Wacław Miodek.

I miejsce zdobyła klasa 2A – Estonia

II miejsce zdobyła klasa 1A – Irlandia

III miejsce zdobyła klasa 1C – Holandia

Dziękujemy za wspólną zabawę i pyszną degustację! Czekamy na wyniki głosowania uczniów:)