Film “Chłopi” oczarował naszych uczniów!

Film “Chłopi” oczarował naszych uczniów!

W ramach ogólnopolskiego projektu medialnego KinoSzkoła uczniowie z klas 4A, 3A i 3B obejrzeli w kinie Muza w Sosnowcu film “Chłopi”. Obraz Doroty i Hugh Welchmanów zrobił ogromne wrażenie. Uczniowie mówili, że był: “piękny”, “nowatorski”, “jak żywy obraz”, “wzruszający”, “pewniak do Oskara”…

Niezwykłość filmu oddaje fragment recenzji p. Michała Walkiewicza na www.filmweb.pl

Udało się w “Chłopach” coś, co nie miało prawa się udać. Reymontowska epopeja została skondensowana w eleganckim, dwugodzinnym poemacie. Ożyła na ekranie dzięki artystycznej odwadze graniczącej z szaleństwem. I w ramach estetycznego konceptu, który może się podobać lub nie, ale dziś wydaje się jedyną słuszną drogą. I być może właśnie po to twórcom potrzebni byli Chełmoński, Ruszczyc czy Wyczółkowski. Obserwowany z ich barków nawet Reymont wydaje się nieco mniejszy. I nieco bliższy.