W dniu 16 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tej wyjątkowej uroczystości towarzyszyli nam WYĄTKOWI GOŚCIE: wicestarosta Powiatu Będzińskiego - Pan Krzysztof Dudziński oraz przewodniczący Rady Rodziców - Państwo Dorota i Jan Kozakowie.
W Polsce, nazywanej w XVIII wieku Rzeczpospolitą, powołano Komisję Edukacji Narodowej - pierwsze na świecie ministerstwo oświaty. Powstało ono na mocy uchwały Sejmu z dnia 14 października 1773 roku. Inicjatorem jej powstania był ksiądz Hugo Kołłątaj. KEN powstała po rozwiązaniu w 1773 roku zakonu jezuitów, który do tej pory sprawował pieczę nad edukacją w Rzeczpospolitej. Do głównych reform zaliczyć należy między innymi: opracowanie nowych sposobów nauczania, wprowadzenie podręczników w języku polskim, wprowadzenie w szkołach wychowania fizycznego oraz – co było bardzo nowoczesne - dopuszczenie dziewcząt do edukacji na równych prawach z chłopcami. Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto państwowe, to święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Najpierw ustanowione 27 kwietnia 1972 jako Dzień Nauczyciela, a od 1982 roku jako Dzień Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Na co dzień nadal nazywane jest Dniem Nauczyciela.
W naszym LO tę uroczysta akademię zaczynamy od ślubowania uczniów z klas pierwszych. Jak powiedziała w swoim przemówieniu wiceprzewodnicząca szkoły: To nie jest tylko symboliczne wydarzenie, ale także ważny krok potwierdzający wybór szkoły ponadpodstawowej - 3 LO w Będzinie, które odtąd, przez najbliższe cztery lata, otoczy każdego z was opieką, podaruje nowe znajomości i przyjaźnie, pokaże jak działać dla dobra innych i jak dbać o swoje dobro.
Do uczniów z klas pierwszych oraz do nauczycieli piękne słowa skierował Pan wicestarosta Krzysztof Dudziński, zwracając uwagę naszym pierwszoklasistom na bezpieczeństwo w sieci, na możliwość rozwoju w liceum i na zmiany, które zaszły i zachodzą w szkole, a których beneficjentami są przede wszystkim uczniowie. Do nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi Pan Krzysztof Dudziński mówił o tym, jak ważną pracę wykonują, przed jakimi wyzwaniami na co dzień stają i że właśnie te wszystkie elementy razem tworzą szkołę, która tak jak nasze 3 LO zapewnia uczniom możliwie jak najlepszy rozwój i opiekę.
Ciekawe życzenia złożył nauczycielom Pan Jan Kozak - przewodniczący Rady Rodziców. Podkreślił, że szkoła jest profesjonalnie zarządzana, nowoczesna, a młodzież czuje się bezpiecznie, tworząc z nauczycielami swoisty azyl. Podkreślił, że uczniowie, dzięki zaangażowaniu nauczycieli, mogą wszechstronnie rozwijać się i swoje zainteresowania, uczestnicząc w licznych projektach, wyjazdach, warsztatach i zajęciach pozalekcyjnych.
W czasie akademii Pani dyrektor Anna Wacławczyk ogłosiła Nagrody Dyrektora dla Państwa: Beaty Michalskiej, Beaty Palmąki, Agaty Świder, Anny Zoń, Magdaleny Lipiak, Wacława Miodka, Roberta Kocjana oraz pogratulowała Pani Agacie Abram Nagrody Starosty.
W najfajniejszej części akademii odbyła się wyczekiwana GALA BELFERKÓW, nasze tradycyjne, przyznawane subiektywnie przez maturzystów, nagrody w różnych kategoriach. W tym roku laureatami BELFERKÓW zostali:
WYJĄTKOWY GOŚĆ - wicestarosta Powiatu Będzińskiego Pan Krzysztof Dudziński, Pani Dorota Kozak oraz przewodniczący Rady Rodziców 3 LO Pan Jan Kozak
IKONA STYLU - Pani profesor Jolanta Skurczyńska
HOMO VIATOR - Pan profesor Wacław Miodek
SNAJPERKA - Pani profesor Ewa Adamska - Bijak
ANIOŁ STRÓŻ - Pani profesor Sylwia Dreja - Mróz
PLASTER MIODU - Pani profesor Dorota Matusik
MISTRZYNI DOWCIPU - Pani profesor Beata Brodowska
FOREVER YOUNG - Pan profesor Tomasz Musiał
THE VOICE OF NORWID - Pan profesor Robert Kocjan
ZŁOTY UŚMIECH - Pani profesor Agata Świder
ZNAWCZYNI CIEKAWOSTEK - Pani profesor Anna Zoń
SZALONY SPORTOWIEC - Pan profesor Jarosław Zdybel
SŁÓW IKONA - Pani profesor Karina Usarek
KRÓLOWA WYCIECZEK - Pani profesor Beata Palmąka
SZEFOWA WSZYSTKICH SZEFÓW - Pani dyrektor Anna Wacławczyk
Nagrodę SUPERBELFER w kategorii KLASOWE KRÓLOWE zdobyły wychowawczynie klas 4A i 4B Panie Beata Palmąka i Jolanta Skurczyńska. Żeby jednak panie nie poczuły się zbyt pewnie, to dołączyła do grona królowych Pani dyrektor Anna Wacławczyk, wygrywając w kategorii: KRÓLOWA WSZYSTKICH KRÓLOWYCH!
NASZ FOTOGALERIA Z AKADEMII