Jak w skuteczny sposób zaszczepić tolerancję w społeczeństwie? To pytanie stało się dla nas punktem wyjścia do stworzenia rocznego projektu edukacyjnego Droga młodych ku tolerancji. Nasze działania w czasie realizacji projektu będzie służyło efektywnej promocji tolerancji i dialogu międzykulturowego, afirmacji europejskich kanonów etyki i pokojowego, otwartego podejścia do współczesnego świata, który często skazuje mniejszości na ostracyzm i wykluczenie ze wspólnot. Chcemy promować demokratyczne wartości, dzięki zwiększeniu świadomości młodych ludzi, środowisk lokalnych i międzynarodowych dotyczących tolerancji. Istotnym punktem od niesienia dla nas są niepokojące zjawiska, które widzimy na co dzień w Europie, których przejawem jest nietolerancja, rasizm, ksenofobia, agresja i przemoc ukierunkowana wobec mniejszości etnicznych. W czasie realizacji projektu chcemy zrealizować następujące cele, czyli:
- szeroką i skuteczną promocję tolerancji, jako właściwego modelu myślenia o innych grupach etnicznych i kulturowych,
- znacząco poszerzyć umiejętność skutecznego przeciwdziałania konfliktowi,
- w ramach pracy w grupach wspierać proces budowania relacji ponad podziałami,
- dzięki zespołowej pracy, głębszemu poznaniu się, wymianie doświadczeń chcemy rozwinąć się w kierunku wspólnego
działania na rzecz tolerancji i porozumienia bez barier i ostracyzmu wobec innych,
- pragniemy wspólnie, w ramach współpracy nauczyć się empatii i humanizmu, tak aby nie przechodzić obojętnie wobec przejawów nietolerancji, mowy nienawiści, agresji fizycznej, umiemy się jej skutecznie przeciwstawić.
Projekt ma charakter lokalny. 22 stycznia i 29 stycznia 2005 roku odbyły się warsztaty z edukatorem w 3 LO. Przed uczniami jeszcze 3 wyjazdy edukacyjne do Wisły, Zwardonia, Zakopanego.
Organizatorem projektu jest Fundacja Centrum Kreatywnych Inicjatyw Edukacyjnych.
Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus Plus.
Poniżej migawki z pierwszego wyjazdu, w czasie którego uczniowie zwiedzali Teatr Stary w Krakowie.











