Autor - Norwid

Autor - Norwid

W dniu 27 marca 2026 roku obchodziliśmy uroczystość urodzinową 3 LO. Nasz ogólniak to już 75 lat pięknej historii, która dziś – wydobywana z pamięci naszych Absolwentów – wzruszała, bawiła i dopełniała obraz pokoleń Nauczycieli oraz Uczniów z minionych lat. Wypełniona po brzegi aula to dowód na to, że atmosfera 3 LO, poziom nauczania przez naszych wybitnych Nauczycieli oraz możliwości, które stwarzano pokoleniom młodych ludzi, są na najwyższym poziomie. 

Dziękujemy Gościom, którzy swoją obecnością dopełnili tę uroczystość; dziękujemy naszym byłym Nauczycielom, że znaleźli czas, aby odwiedzić szkołę, której poziom współtworzyli; dziękujemy Absolwentom, dla których tę uroczystość z taką pieczołowitością przygotowaliśmy. Dziękujemy!

Młodzież z naszego liceum po raz kolejny uczestniczyła w Festiwalu Nauki Akademii WSB (2026). Jest to cykliczne, prestiżowe wydarzenie popularyzujące naukę, które w tym roku ponownie skupiło się na kluczowych wyzwaniach współczesności, w tym na bezpieczeństwie i medycynie. W tym roku młodzież miała możliwości wysłuchania wykładów m.in. z zakresu obronności (we współpracy z ekspertami ds. bezpieczeństwa m.in. prof. Pauliną Polko i gen. dr. Romanem Polko), a także nowoczesnych technologii w medycynie i naukach o zdrowiu m.in. z prof. Michałem Zembalą. 

Uczennice z klasy 4B z rozszerzoną biologią wzięły udział w pasjonujących lekcjach biologii na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Uniwersytetu Śląskiego. W atmosferze nauki, praktyki i w laboratoryjnych fartuchach uczennice poczuły, jak fascynujący może być świat nauki. 

Uczniowie z naszego liceum wzięli udział w świetnych warsztatach, które Uniwersytet Medyczny w Katowicach zorganizował w filii uczelni w Bytomiu. Dni otwarte  były wydarzeniem skierowanym także do uczniów szkół średnich, a ich celem było zapoznanie uczestników z ofertą edukacyjną uczelni, kierunkami studiów oraz tematyką zdrowia publicznego i dietetyki. W programie znalazły się liczne wykłady, warsztaty oraz pokazy związane ze zdrowiem, żywieniem i profilaktyką chorób. Uczestnicy mogli również wziąć udział w zajęciach praktycznych oraz zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym w nauce i pracy w zawodach medycznych.

Szczególnie interesujące były wykłady tematyczne, m.in.:

  • „Superfoods” – dotyczący produktów o wysokiej wartości odżywczej i ich wpływu na zdrowie człowieka,
  • „Od neurobiologii do talerza” – ukazujący zależności między pracą mózgu a sposobem odżywiania,
  • „Czy to smutek, czy już depresja?” – poruszający temat zdrowia psychicznego oraz różnic między naturalnymi emocjami a zaburzeniami psychicznymi.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli także:

  • dowiedzieć się więcej o profilaktyce chorób i zdrowym stylu życia,
  • sprawdzić skład swojego ciała i kondycję fizyczną,
  • porozmawiać ze studentami i wykładowcami,
  • zapoznać się z kierunkami takimi jak dietetyka czy zdrowie publiczne.

Dni otwarte były ciekawą i wartościową formą poznania uczelni oraz zdobycia wiedzy na temat zdrowia i funkcjonowania organizmu człowieka.

 

W dniu 19 marca 2026 r. uczniowie z klasy 3C wzięli udział w międzypokoleniowych warsztatach w Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie. Było to spotkanie pełne ciekawych opowieści, kreatywnych działań i dobrej atmosfery. Czekamy na kolejny punkt tego wyjątkowego projektu.

Jak co roku, w dniu 9 marca 2026 r. wzięliśmy udział  w uroczystości Luzofonii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Uczniowie mieli okazję poznać kulturę i wzbogacić wiedzę o Brazylii i Portugalii. Spotkanie z prelegentami, którzy opowiadali o tych dwóch krajach i języku portugalskim,  otworzyło kolejne okno na świat i wzbudziło zainteresowanie destynacjami, o których na co dzień rzadko się rozmawia. Wydarzenie zakończyło się konkursem z nagrodami. Już wiemy, że w przyszłym roku znów weźmiemy udział w Luzofonii. 

12 marca 2026 roku Pani Dyrektor Anna Wacławczyk przywitała Gości na uroczystości otwarcia zmodernizowanej sali gimnastycznej w III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Będzinie. Gospodarz uroczystości – Starosta Będziński Pan Sebastian Szaleniec – przekazał na ręce Pani Dyrektor sprzęt sportowy jako symbol wszechstronnego rozwoju młodego pokolenia oraz odebrał słowa podziękowania od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Symboliczne przecięcie wstęgi otworzyło oficjalnie drzwi do pięknej sali gimnastycznej, do sali fitness, do szatni dla dziewcząt i dla chłopców.
W części artystyczno – sportowej wystąpiły w porywającym pokazie tanecznym nasze uczennice, a potem Goście wraz z uczniami bawili się podczas zabaw zwinnościowych. Uroczystość przygotowali: p. dyr. Anna Wacławczyk, p. prof. Agata Świder, p. prof. Jarosław Zdybel, p. prof. Beata Palmąka oraz młodzież 3 LO. Dziękujemy!

 

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Będzinie

W ramach Tygodnia Edukacji Prawnej w dniu 12 marca 2026r. młodzież z klas pierwszych uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym  w Sądzie Okręgowym w Sosnowcu.  Uczniowie wysłuchali prelekcji przeprowadzonej przez  funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, którzy opisali na przykładach z życia wziętych metody socjotechniki, które wykorzystują przestępcy w cyberprzestrzeni. Funkcjonariusze CBZC podkreślili, że nikt w Internecie nie jest anonimowy oraz pokazali różnicę między krytyką a hejtem oraz wyjaśnili,  jakie konsekwencje prawne może mieć zamieszczony  żart w Internecie. W kolejnej części spotkania uczniowie wysłuchali wykładu  sędziego Sądu Okręgowego w Sosnowcu, który  objaśnił młodym uczestnikom problem odpowiedzialności karnej za przestępstwa popełnione w Internecie.  Młodzież uczestniczyła również w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez terapeutę, w czasie których poznała  sposoby radzenia sobie z doświadczeniem hejtu.

Zabawa, współpraca, projekty i dobre jedzenie! Tak w skrócie można opisać udział naszych uczniów w programie Euroweek.
Od 6 do 10 marca grupa uczniów z naszej szkoły, pod opieką Pań Profesorek Agnieszki i Mileny, brała udział w obozie edukacyjnym Euroweek w Lądku Zdroju. Każdy dzień wypełniony był aktywnościami ruchowymi, pracą projektową w grupach, debatami, prezentacjami i niekończącymi się konwersacjami. Warsztaty były prowadzone przez czterech wolontariuszy z najdalszych zakątków świata, którzy porozumiewali się z naszą młodzieżą tylko w języku angielskim. Oprócz samych warsztatów udało nam się zobaczyć rynek po powodzi, która zalała pobliskie tereny w 2024 roku. Remonty trwają, ale nie ma się czego obawiać – Lądek Zdrój rozkwita i wita turystów z otwartymi ramionami! W ostatni wieczór postanowiliśmy zorganizować ognisko z uczniami Zespołu Szkół Odzieżowych z Krakowa – były kiełbaski, śpiewanie, harcerskie historie, mnóstwo śmiechu i niezapomniana atmosfera.
Mamy nadzieję, że ten wyjazd zapoczątkuje coroczną tradycję.

Warsztaty międzypokoleniowe, poświęcone transformacji podregionu, to przestrzeń do spotkania, rozmowy i wspólnego wypracowania pomysłów na przyszłość naszego regionu. Ich celem jest połączenie doświadczenia starszych pokoleń z energią i świeżym spojrzeniem młodszych mieszkańców. Podczas spotkań uczestnicy  wspólnie zastanawiają się, jakie działania warto podjąć, aby wzmacniać lokalną społeczność, rozwijać przestrzeń publiczną i tworzyć nowe możliwości dla mieszkańców. Ważnym elementem warsztatów jest  rozmowa o tym, co już zostało zrobione w ostatnich latach – szczególnie w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych i zdegradowanych. Dzięki tym działaniom wiele miejsc odzyskało nowe funkcje społeczne, kulturalne i rekreacyjne. Spotkania są okazją do wymiany opinii i pomysłów na dalsze wykorzystanie tych przestrzeni oraz na kolejne inicjatywy, które mogą powstać dzięki współpracy mieszkańców, instytucji i organizacji lokalnych. Warsztaty mają zachęcić do aktywnego zaangażowania w rozwój podregionu oraz pokazać, że wspólne działanie i dialog między pokoleniami mogą realnie wpływać na kształt naszej najbliższej przestrzeni i przyszłość regionu. I właśnie w takim niesamowitym projekcie uczestniczą uczniowie 3 LO wraz z p. prof. Ewą Adamską – Bijak.