Autor - Norwid

Autor - Norwid

 

Rządowy program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży „Przyjazna szkoła” w latach 2025–2027

Grupa docelowa:

Program jest skierowany do szkół, w których pobierają naukę uczniowie i uczennice z Ukrainy, którzy spełniają warunki określone w Programie.

Realizacja Programu wspiera funkcjonowanie całej społeczności szkolnej, w tym: dzieci i młodzieży
z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa z krajów innych niż Ukraina, które pobierają naukę
w polskich szkołach, ich polskich rówieśników, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli.

Cel Programu:

Głównym celem Programu jest wsparcie szkół, w których pobierają naukę uczniowie i uczennice
z Ukrainy, poprzez stworzenie warunków, w których: całe społeczności szkolne czują się bezpiecznie,
a dzieci i młodzież mogą budować przyjazne relacje rówieśnicze oraz rozwijać swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje.

Zakres wsparcia

„Pomoc asystenta” – dofinansowanie zatrudnienia asystentów, o których mowa w art. 165 ust. 8a ustawy Prawo oświatowe. Asystent m.in.: diagnozuje etapy szoku kulturowego i bariery adaptacji
i integracji, oraz  podejmuje działania mające na celu przystosowanie się ucznia do nowych realiów, funkcjonujących w polskich szkołach oraz umożliwienie mu w dalszej kolejności wyrównanie szans edukacyjnych na tle całej społeczności szkolnej.

„Dobrostan społeczności szkolnej” – którego celem jest realizacja różnorodnych form wsparcia
na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, w tym:

  • wsparcie dla uczniów – konsultacje specjalistyczne, specjalistyczna pomoc psychologiczna, doradztwo zawodowe,
  • wsparcie rodziców lub opiekunów uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych,
  • wsparcie kadr systemu oświaty w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych.

„Doskonalenie kadr systemu oświaty” – którego celem jest doskonalenie i podniesienie kompetencji zawodowych kadr systemu oświaty, m.in. poprzez szkolenia kadry systemu oświaty w zakresie:

  • wsparcia edukacyjnego wynikającego z doświadczenia migracji lub uchodźstwa,
  • pracy z oddziałem i w zespołach klasowych, do których uczęszczają uczniowie z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa,
  • wspierania włączenia uczniów i uczennic,
  • wsparcia indywidualnego uczniów i uczennic.

Wartość wsparcia

  • Całkowita wartość wsparcia: 499 903 491,80 zł
  • Wysokość wkładu funduszy europejskich: 412 513 516,80 zł

 

6 marca 2026 roku klasa 2B wzięła udział w warsztatach poświęconych analizie i interpretacji tekstów kultury. Zajęcia odbyły się w Muzeum Śląskim i pozwoliły rozwijać umiejętność uważnego odbioru dzieł sztuki oraz ich samodzielnego omawiania i interpretowania. 
Uczniowie byli bardzo zaangażowani i ciekawi prezentowanych treści. Oglądane obrazy stały się dla nich inspiracją do dyskusji, zadawania pytań oraz formułowania własnych przemyśleń i interpretacji. Była to ciekawa lekcja, która połączyła wiedzę szkolną z bezpośrednim kontaktem z kulturą i sztuką. Po raz kolejny na tę niezwykłą lekcję swoich uczniów zaprosiła p. prof. Beata Michalska.

6 marca 2026 roku klasa 2B wzięła udział w warsztatach poświęconych analizie i interpretacji tekstów kultury. Zajęcia odbyły się w Muzeum Śląskim w Katowicach i pozwoliły rozwijać umiejętność uważnego odbioru dzieł sztuki oraz ich samodzielnego omawiania i interpretowania.
Uczniowie byli bardzo zaangażowani i ciekawi prezentowanych treści. Oglądane obrazy stały się dla nich inspiracją do dyskusji, zadawania pytań oraz formułowania własnych przemyśleń i interpretacji. Była to ciekawa lekcja, która połączyła wiedzę szkolną z bezpośrednim kontaktem z kulturą i sztuką.

Uczniowie  z klasy 3C wzięli udział w warsztatach międzypokoleniowych, które odbyły się w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Spotkanie było okazją do integracji młodszego i starszego pokolenia oraz wspólnej rozmowy o historii miasta i jego przemianach. Podczas warsztatów uczestnicy poznali historię powstania Fabryki Pełnej Życia oraz dowiedzieli się, jak dawny teren przemysłowy jest dziś przekształcany w nowoczesną przestrzeń miejską. Prowadzący opowiedział o planach stworzenia nowego centrum miasta – miejsca spotkań, wydarzeń kulturalnych i aktywności mieszkańców. W trakcie zajęć uczniowie mieli także okazję  zapytać o przeszłość Dąbrowy Górniczej, jak i o pomysły na rozwój miasta w przyszłości. Warsztaty były ciekawą lekcją  oraz inspiracją do refleksji nad tym, jak zmieniają się miasta i jak ważną rolę odgrywa w tym społeczność mieszkańców.

 

 

Szanowni Absolwenci 3 LO oraz Szanowni Goście,

z wielką niecierpliwością, radością i dumą czekamy na Państwa

w dniu 27 marca 2026 roku.

A oto ogólny program uroczystości.

 

 

Ze szkolnego mundurka, z pokoiku na piętrze,
z fotografii z warkoczem, ze spacerów na wietrze,
coraz mniej dziś pamiętam, coraz rzadziej się śmieję,
pozostało mi jedno wspomnienie:

Mój pierwszy bal,
te walczyki leciutkie jak świerszcze,
pierwszy bal,
czyjeś oczy wesołe, na szczęście.
Pierwszy bal.
Bal z myszką, bal z łezką, bal za mgłą,
i walczyki co jeszcze się śnią…
Mój pierwszy bal, sentymentalny bal,
troszeczkę żal,
mój pierwszy, jedyny bal… 
(tekst piosenki: Agnieszka Osiecka)

13 lutego 2026 roku w luksusowej Rezydencji Luxury maturzyści z naszego liceum przetańczyli swój „pierwszy bal” studniówkowy. Było elegancko, wzruszająco, modnie, radośnie, śpiewająco, tanecznie grzecznie i trochę niegrzecznie, solo i „wespół w zespół”. Rodzice przygotowali przepiękną uroczystość, za co z całego serca dziękujemy! A teraz… za przysłowiowe 100 dni matura. Trzymamy kciuki za kolejny krok w życie naszych wspaniałych Uczniów z klas czwartych!

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Ambasadorowie Sprawiedliwej Transformacji Podregionu Sosnowieckiego”, którego celem jest zwiększenie świadomości młodzieży i mieszkańców regionu na temat przemian społecznych, gospodarczych i środowiskowych zachodzących w naszym podregionie.

W ramach projektu przewidziano szereg działań edukacyjnych i integracyjnych, w tym:

  • warsztaty międzypokoleniowe, umożliwiające wymianę doświadczeń i perspektyw pomiędzy młodszymi i starszymi uczestnikami,
  • wizyty studyjne, pozwalające poznać dobre praktyki związane z transformacją regionów poprzemysłowych,
  • spacery badawcze, podczas których uczestnicy będą analizować przestrzeń miejską i zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu.

Udział w projekcie to doskonała okazja do rozwijania postaw obywatelskich, pogłębiania wiedzy o regionie oraz kształtowania odpowiedzialności za jego przyszłość. Projekt koordynuje Pani Profesor Ewa Adamska – Bijak.

 

Miło nam poinformować, że Viktor Stanford, uczeń klasy trzeciej, zdobył III miejsce w konkursie poetyckim „Literacka Zimówka”,  zorganizowanym przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie. To wyróżnienie jest dowodem talentu i wrażliwości literackiej Viktora. Gratulujemy!

W ostatnich dniach przed feriami chętni uczniowie klas trzecich oraz czwartych mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w warsztatach w ramach programu „Klucz do kosmosu” organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną „POLSA” oraz Europejską Agencję Kosmiczną „ESA”. Uczniowie zobaczyli Videotutorial ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim oraz zbudowali pod opieką naszego nauczyciela Romualda Jędruszczaka klucz telegraficzny, umożliwiający nadawanie sygnału alfabetem Morse’a i stali się w ten symboliczny sposób częścią misji IGNIS! Pierwsze kroki z budową układu elektronicznego były trudne, szczególnie rozpoznawanie podzespołów i precyzyjne lutowanie. Niektóre połączenia lutowane okazały się początkowo wadliwe, jednak dzięki wnikliwej analizie całego Teamu udało nam się je znaleźć, poprawić i wszyscy uczniowie ukończyli misję z sukcesem😊 Gratulujemy!!!

Szanowni Absolwenci oraz Nauczyciele 3 LO z lat 1950 – 2025,

ZE WZRUSZENIEM ZAPRASZAMY NA JUBILEUSZ 75 – lecia NASZEGO LICEUM, które dzięki WAM powstało i istnieje godnie na mapie Powiatu Będzińskiego. Przybądźcie licznie, spotkajmy się w NASZEJ WIELOPOKOLENIOWEJ RODZINIE, aby zbudować wspomnienia na kolejne lata; aby dać przykład dumy, radości, wspólnoty i szacunku następnym pokoleniom uczniów NORWIDA (dawniej Szolca).

ZAPRASZAMY ZAPRASZAMY ZAPRASZAMY ZAPRASZAMY ZAPRASZAMY ZAPRASZAMY ZAPRASZAMY ZAPRASZAMY ZAPRASZAMY ZAPRASZAMY