Autor - Norwid

Autor - Norwid

Klasa 3C wzięła udział w warsztatach ekologicznych w Ośrodku Edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie pod hasłem „Ekologia na widelcu”, których celem było promowanie zdrowego stylu życia oraz świadomych wyborów żywieniowych. Uczniowie dowiedzieli się, jak duży wpływ na nasze zdrowie i środowisko ma codzienna dieta. Podczas zajęć poruszono tematy związane z zasadami zdrowego odżywiania oraz wybieraniem produktów ekologicznych i lokalnych. Warsztaty miały formę interaktywną, co zachęcało uczniów do aktywnego udziału i zadawania pytań. Spotkanie było ciekawą i wartościową lekcją, która uświadomiła uczestnikom, że nawet małe zmiany w codziennych nawykach mogą przynieść korzyści zarówno dla zdrowia, jak i dla naszej planety.

 

Z radością ogłaszamy wyniki konkursu języka angielskiego „The English Express”, w którym uczestnicy mieli za zadanie stworzyć 1-minutowy film, promujący naukę języka angielskiego. Kreatywność, pomysłowość i wysoki poziom językowy uczestników zrobiły na jury ogromne wrażenie!

🏆 Laureatki konkursu:
🥇 I miejsce
Amelia Ziental, Roksana Masłoń
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych
🥈 II miejsce
Karolina Szydło, Kaja Będkowska
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych
🥉 III miejsce
Liliana Bereza, Martyna Papierniak
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych

Serdecznie gratulujemy Zwyciężczyniom oraz wszystkim uczestnikom konkursu! 👏
Z Laureatkami skontaktujemy się indywidualnie w celu przekazania nagród. 🎁✨

W naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne poświęcone Parkom Narodowym w Polsce. W zajęciach uczestniczyła klasa 3A. Głównym celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczniów na temat ochrony przyrody oraz najcenniejszych obszarów naturalnych naszego kraju. Podczas części teoretycznej omówione zostały Parki Narodowe, ich rozmieszczenie na terenie Polski oraz charakterystyczne walory przyrodnicze. Uczniowie dowiedzieli się, co można zobaczyć w poszczególnych parkach – m.in. unikatowe gatunki roślin i zwierząt, krajobrazy górskie, nadmorskie, leśne oraz wodne. Na zakończenie warsztatów odbyła się część praktyczna. Uczniowie pracowali z mapą Polski, zaznaczając rozmieszczenie Parków Narodowych, a następnie sprawdzili swoją wiedzę w quizie podsumowującym zajęcia. Warsztaty były ciekawą i angażującą formą nauki, która zachęcała do poznawania i ochrony przyrody.

W dniu 12.01.2026r. uczniowie z klas trzecich uczestniczyli w zajęciach warsztatowych nt. „Humanista w świecie AI”, zorganizowanych przez Uniwersytet Śląski na terenie kampusu. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość zapoznania się z różnymi modelami sztucznej inteligencji,  w tym m.in. „Bielik AI”, czy „ChatGPT”. Uczestnicy poznali podobieństwa i różnice poszczególnych modeli językowych oraz sposoby świadomego i bezpiecznego, zgodnego z zasadami etyki, wykorzystania narzędzi AI. Zajęcia prowadzili wykładowcy Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego: dr Marta Michalkiewicz-Mamet – prof. UŚ, dr Joanna Mercik, dr Monika Karwacka oraz dr Marek Mikołajec. To był wspaniały kształcący dzień w miłej atmosferze – dziękujemy.

Warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży 3 LO to kolejna inicjatywa, której celem było przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej. Dzięki współpracy z Fundacją Edukujesz-Ratujesz uczniowie naszego liceum  uczestniczyli  w projekcie Młodzi bez uprzedzeń. Był to projekt nakierowany na przeciwdziałanie hejtowi i mowie nienawiści wśród młodzieży. Projekt zrealizowano we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach programu Młodzi Obywatele , Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach oraz Komendą Miejską Policji w Krakowie. Dzięki temu projektowi uczniowie zwiedzali Muzeum Auschwitz oraz uczestniczyli w warsztatach  w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.  Warsztaty antydyskryminacyjne w Auschwitz to zajęcia edukacyjne, które miały  na celu zwiększenie świadomości na temat skutków dyskryminacji, uprzedzeń i nienawiści. Odbyły  się w historycznym miejscu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, co nadało im szczególną wagę. Uczestnicy poznali mechanizmy prowadzące do wykluczenia i ludobójstwa oraz mogli nauczyć się, jak reagować na przejawy dyskryminacji we współczesnym świecie. Warsztaty promowały  postawy szacunku, empatii i odpowiedzialności za innych. Jesteśmy bardzo wdzięczni z możliwość udziały w tym wydarzeniu pracownikom Komendy Powiatowej Policji  w Będzinie.

Na godzinie wychowawczej uczniowie z klasy 2A skorzystali z zimowej aury i wyszli na szkolne boisko, by spędzić czas na świeżym powietrzu. Była to doskonała okazja do wspólnej zabawy, integracji oraz oderwania się na chwilę od szkolnych ławek. Uczniowie z dużym zaangażowaniem ulepili bałwana o imieniu Krzyś, rzucali śnieżkami oraz tworzyli aniołki w śniegu. Nie zabrakło śmiechu, kreatywności i dobrej energii, a wspólne aktywności sprzyjały budowaniu relacji i wzmacnianiu więzi w klasie. Takie chwile pokazują, że nawet proste formy spędzania czasu mogą przynieść wiele radości i pozytywnych emocji, a wspólna zabawa jest ważnym elementem szkolnej codzienności ❄️☃️ Brawo my! Brawo 2A!

Życzenia świąteczne są jak gwiazdy na niebie – nigdy nie jest ich za wiele! A zatem: wesołych Świąt Bożego Narodzenia i wielu magicznych, wyjątkowych chwil w gronie Bliskich, bo wszystko, czego potrzebujemy na święta, to dużo miłości, trochę magii i odrobinę pysznego jedzenia. Cudownych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego 2026  Roku!

I jeszcze jedna wyjątkowa wiadomość, pełna nadziei na teraz i na przyszłość. Dziś przybyło do naszej szkoły Betlejemskie Światło Pokoju. Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. W tym roku Światło zostało ponownie odpalone w Grocie Narodzenia w Betlejem, a następnie przetransportowane drogą lotniczą do Austrii i dalej do kolejnych wspólnot, krajów i kontynentów. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, symbol pojednania między narodami, solidarności, wolności i miłości.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. Dziękujemy, Zuzanno, za ten dar, który po raz kolejny przyniosłaś do naszej szkolnej społeczności.

Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice,
serdeczne podziękowania dla całej społeczności szkolnej III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Będzinie! W ramach niezwykłej akcji Szlachetna Paczka uszczęśliwiliśmy potrzebującą Rodzinę z naszych okolic. Spełniliśmy kluczowe potrzeby, kupiliśmy wszystkie upominki świąteczne oraz zapewniliśmy opał na kilka tygodni! W dniu 14 grudnia 2025 roku zostały spakowane i przewiezione do magazynu Szlachetnej Paczki: żywność, środki czystości, materiały szkolne, upominki i 460kg brykietu drzewnego. A tydzień wcześniej przekazaliśmy Rodzinie pralkę, która została podłączona i już działa na pełnych obrotach.
Jesteśmy wdzięczni Darczyńcom za to, że tak wspaniale potrafiliśmy się zmobilizować, żeby POMAGAĆ. Dziękujemy Pani Profesor Agnieszce Pietras-Rabendzie za przeprowadzenie naszej społeczności przez tę akcję pomagania. To też jest nasz, w „Norwidzie”, weekend cudów! 

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły z sukcesami biorą udział w ogólnopolskich konkursach „Bliżej Norwida”. Nie inaczej było w tym roku. W konkursie plastycznym, którego regulamin zakłada wykonanie jednej pracy inspirowanej wybranym utworem Cypriana Kamila Norwida – w formie grafiki, rysunku, akwareli, gwaszu lub kolażu- nasza uczennica ponownie odniosła znaczący sukces. W ubiegłym roku Paulina zdobyła III miejsce, natomiast w tegorocznej edycji konkursu zdobyła I miejsce za pracę inspirowaną wierszem „W Weronie”.
Serdecznie gratulujemy Paulinie tego wspaniałego osiągnięcia. Jej talent, wrażliwość artystyczna oraz konsekwentna praca są powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej. Życzymy jej dalszych sukcesów, nieustającej pasji tworzenia oraz wielu nowych inspiracji na kolejnych etapach artystycznej drogi.

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły z sukcesami biorą udział w ogólnopolskich konkursach „Bliżej Norwida”. Nie inaczej było w tym roku. W konkursie plastycznym, którego regulamin zakłada wykonanie jednej pracy inspirowanej wybranym utworem Cypriana Kamila Norwida – w formie grafiki, rysunku, akwareli, gwaszu lub kolażu – nasza uczennica ponownie odniosła znaczący sukces. W ubiegłym roku Paulina zdobyła III miejsce, natomiast w tegorocznej edycji konkursu zdobyła I miejsce za pracę inspirowaną wierszem „W Weronie”.
Serdecznie gratulujemy Paulinie tego wspaniałego osiągnięcia. Jej talent, wrażliwość artystyczna oraz konsekwentna praca są powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej. Życzymy jej dalszych sukcesów, nieustającej pasji tworzenia oraz wielu nowych inspiracji na kolejnych etapach artystycznej drogi.