Autor - Norwid

Autor - Norwid

W piątek przed mikołajkami – w ramach projektu MEN „Wyjście z klasą” –  uczniowie ze wszystkich klas pojechali na całodniową wycieczkę do świątecznego Wrocławia. Swoją przygodę w tym pięknym mieście zaczęli od spaceru edukacyjnego po Ostrowie Tumskim i Starym Mieście, poznając najstarszą część Wrocławia – zabytki, miejsca pamięci, elementy dziedzictwa kulturowego. Następnie uczniowie zwiedzali Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, m.in. barokową Aulę Leopoldyńską – największą i najbardziej reprezentacyjną część głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Duży entuzjazm wzbudziła wspinaczka na wieżę matematyczną, której pomieszczenia stanowią dzisiaj przestrzeń ekspozycyjną Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, a taras widokowy stwarza odwiedzającym możliwość podziwiania panoramy miasta. Wieża to także dawne
Obserwatorium Astronomiczne. Potem, aby się rozgrzać w ten pochmurny dzień, uczniowie wzięli udział w grze miejskiej w ścisłym centrum Wrocławia. Istotą gry było szukanie krasnali i robienie z nimi selfika. Zwycięzcy znaleźli nawet po 60 krasnali! Zabawa była fajna, a ostatecznie i tak wszyscy otrzymali nagrody:) Po obiedzie w przepięknych restauracjach, kiedy zaczęło się ściemniać, uczniowie wraz ze swoimi opiekunami wyruszyli na spacer po Jarmarku Bożonarodzeniowym, aby o godzinie 17.00 wziąć udział w rozświetleniu wrocławskiej choinki. Było to spektakularne wydarzenie, któremu towarzyszyła świąteczna muzyka, wspólne odliczanie i na koniec gromkie brawa. Brawo także dla nas, uczniów i nauczycieli z 3 LO za radosny, mikołajkowy wyjazd tak dużą grupą i dla BP Vita Sun za perfekcyjne zorganizowanie naszej wycieczki. Było wspaniale!

W dniu 3.12 uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w warsztatach strzelectwa w ZSOiT w Wojkowicach. Zajęcia przeprowadził instruktor strzelectwa Pan Tomasz Deszcz, który w profesjonalny sposób wprowadził młodzież w bezpieczne zasady posługiwania się bronią oraz nauczył, jak określić „oko wiodące”. Pod kierunkiem instruktora uczniowie mogli także nabyć umiejętności strzeleckie na bazie animacji komputerowych. Gratulujemy młodzieży odwagi, rozsądku i celności podczas szkolenia. Wyjazd zorganizowali p. prof. Agata Świder oraz p. prof. Jarosław Zdybel. 

3 grudnia 2025 roku przeżyliśmy wspólnie z uczniami ze szkół podstawowych Mikołajkowy Dzień Otwarty! Działo się! Uczniowie klas ósmych z pobliskich szkół i okolicznych miejscowości licznie odwiedzili nasz ogólniak. Przygotowaliśmy dla Gości mnóstwo atrakcji w szkolnej auli: gry i zabawy językowe (angielski, niemiecki oraz hiszpański), podchody językowe, wspólne tańce, quizy muzyczne, prezentacje o naszej szkole i wiele, wiele więcej… 

Dziękujemy i zapraszamy we wrześniu!

W czarny piątek, 28 listopada, nie wszyscy wpadli w szał zakupów. Niektórzy uczniowie postanowili wykorzystać ten czas w całkiem inny sposób i pojechali na Noc Anglistów – wydarzenie promujące naukę, skierowane do entuzjastów języka angielskiego.
Nasi pasjonaci brali udział w niezwykłych, angażujących i momentami bardzo zabawnych warsztatach, m. in. rozwiązywanie zagadki kryminalnej, tłumaczenie symultaniczne w kabinach, poznawanie podstaw języka chińskiego, wpływ języka angielskiego na język japoński, zajęcia o portretach językowych i wielojęzyczności oraz bardzo intensywne warsztaty fonetyczne.
Mamy nadzieję, że za rok też weźmiemy udział w tym ciekawym wydarzeniu!

W ostatnim tygodniu listopada gościliśmy w naszym liceum grupę młodzieży z Hiszpanii w ramach wymiany międzyszkolnej. W czasie pobytu w Polsce nasi goście poznawali także Będzin. Zimowa szata, która spowiła nasze miasto, była dużą atrakcją dla „południowców”. Spacer przez miasto pozwolił zobaczyć pałac Mieroszewskich, rzucić okiem na zamek, dowiedzieć się o historii będzińskich Żydów, począwszy od kamienia upamiętniającego spalenie synagogi, a skończywszy na wizycie pod pomnikiem Żydów wywiezionych z będzińskiego getta do Auschwitz. Ostatnim etapem wędrówki było Muzeum Ford Mobil, z którego nasze miasto może być naprawdę dumne. Jest to prywatna, przepiękna kolekcja pojazdów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych lub nawiązujących do początków motoryzacji amerykańskiej.  Wiele z nich jest nadal „na chodzie” i brało udział w zlotach old mobili lub filmach.

 

Co to był za tydzień! Gościliśmy w naszej szkole gości z Hiszpanii, którzy otworzyli w tym roku szkolnym kolejną wymianę uczniów, autorski projekt dr. Wacława Miodka. Co to była za grupa! Uśmiechnięci, towarzyscy, głośni, zachwyceni śniegiem (zimnem mniej:). Wszystko, co dobre, szybko się jednak kończy… W sobotę odlatują, ale zostaną nowe znajomości i kontakty. I jeszcze jedno spotkanie – wiosną w Hiszpanii. Do zobaczenia, przyjaciele! ¡Hasta pronto, amigos!

26 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z uczestnikami wymiany polsko-hiszpańskiej wybrali się na wycieczkę do Krakowa.
Dzień rozpoczęliśmy od słodkich warsztatów czekoladowych w Krakowskiej Manufakturze Czekolady, następnie zwiedziliśmy Wawel, a na zakończenie spacerowaliśmy po Krakowskim Rynku. To był dzień pełen wrażeń, nowych doświadczeń i świetnej atmosfery! 💙
Dziękujemy wszystkim za aktywny i smaczny udział!

ZAPRASZAMY NA MIKOŁAJKOWY DZIEŃ OTWARTY! W programie m.in. szaleństwa mikołajkowe, słodkości oraz informacje o naszych popularnych profilach.

 

Podczas warsztatów,  dotyczących dietetyki, uczniowie mieli okazję połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką. Każdy z uczestników przygotował w domu wybrane potrawy — ciasteczka, ciasta oraz zestawy śniadaniowe, aby wspólnie przeanalizować ich skład oraz wartość odżywczą.

Pani dietetyk kliniczna Anna Sochacka  prowadząca warsztaty omówiła podstawowe grupy składników pokarmowych, takie jak białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik oraz witaminy i minerały. Uczniowie, korzystając ze swoich wypieków i śniadań, uczyli się rozpoznawać, które produkty dostarczają energii, które budują tkanki, a które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Wspólnie porównywano też skład poszczególnych potraw i omówiono, jak niewielkie modyfikacje przepisów mogą wpływać na ich wartość zdrowotną, np. zmniejszenie ilości cukru, wybór mąki pełnoziarnistej czy dodanie owoców.

Warsztaty zakończyły się krótką dyskusją na temat świadomego żywienia oraz znaczenia regularnych, zbilansowanych posiłków w codziennym życiu. Uczniowie wyszli z zajęć z większą świadomością żywieniową i praktycznymi wskazówkami, które mogą wykorzystać we własnej kuchni.

 

Do elity stypendystów nagrody Prezesa Rady Ministrów dołączyła Natalia Kańtoch, tegoroczna maturzystka z klasy 4B. Zdolna, mądra; wie, co i kiedy należy powiedzieć. Rozumie, że wiedza i nabywanie umiejętności, to „potęgi klucz”. A przy tym: uśmiechnięta, kulturalna, pomocna, ciekawa świata. Taka jest Natalia, nasza Natalia!

Serdecznie gratulujemy!