Aktualności

Aktualności

„Gry komputerowe stały się nieodłączną częścią kultury dzisiejszych czasów, w których można zaobserwować ogromny rozwój tego stosunkowo nowego medium. Gry komputerowe czy aplikacje nie są już wyłącznie elektroniczną rozrywką, ale stały się dziedziną sztuki zarówno od strony graficznej, jak i muzycznej. Muzyka tworzy tu nietuzinkowe wrażenia i emocje. Opowiemy jak ją tworzymy i jak Wy możecie ją tworzyć.” Paulina Bielesz, Jakub Chojnacki

Klasa 3C wzięła udział w wyjątkowych warsztatach tworzenia muzyki do gier w Wiśle w ramach festiwalu Open Classics Festival w Beskidach. Dowiedzieliśmy się, jak tworzona jest muzyka do gier komputerowych, zobaczyliśmy animację stworzoną przez studentów Uniwersytetu Śląskiego, a na zakończenie spróbowaliśmy lokalnych specjałów kulinarnych w samym sercu Wisły!

Class 3C took part in a unique game music design workshop in Wisła as part of the Open Classics Festival in the Beskids. We learned how music for video games is created, watched an animation made by students from the University of Silesia, and at the end, we tasted local culinary specialties in the very heart of Wisła!

W kwietniu uczniowie naszego liceum polecieli do jednego z krajów Unii Europejskiej – Łotwy – na projekt „Green Habits, Greener Future”, który ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zmian klimatycznych, nadmiaru odpadów oraz promowanie odpowiedzialnego podejścia do środowiska. Uczestnicy, młodzi ludzie, w tym nasi uczniowie, którzy rozumieją, że zmiany klimatyczne niszczą Ziemię, dzielili się doświadczeniami związanymi z działaniami proekologicznymi, realizowanymi na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Projekt angażował młodzież w różnorodne inicjatywy na rzecz ochrony przyrody i wspierał rozwój umiejętności związanych z edukacją ekologiczną. Głównym celem tego wyjątkowego spotkania było budowanie lepszej przyszłości poprzez zmianę codziennych nawyków i postaw wobec środowiska.

To nasz kolejny udział w inicjatywie, która dotyczy każdego człowieka na planecie. Żeby planeta Ziemia przetrwała, powinniśmy zmieniać także codzienne nawyki. A więc zaczynamy już teraz!

W dniu 4 kwietnia 2025r o godz. 12.30 wolontariusze z III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Będzinie uczestniczyli w Happeningu Żonkilowym organizowanym przez Fundację Pro Salute. Uroczystość uświetnił występ między innymi szkolnego zespoły CKN pod kierunkiem Pana Roberta Kocjana. Nasi wolontariusze kwestowali na ulicach Będzina, a zebrane środki pomogą sfinalizować zakup sprzętu medycznego. Dziękujemy Wszystkim wolontariuszom oraz Panu Jarosławowi Zdyblowi za zaangażowanie i pomoc.

Uczniowie szkół podstawowych z Będzina i okolicznych miejscowości, przede wszystkim z klas ósmych, Rodzice, Wychowawczynie i Wychowawcy,

3 LO z Będzina zaprasza już 24 kwietnia 2025 roku na WIOSENNY DZIEŃ OTWARTY, który jest naszym autorskim pomysłem i który od kilku lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie jest to tylko oprowadzanie po szkole i rozmowy z naszymi uczniami – TO JUŻ BYŁO JESIENIĄ. Tym razem zapraszamy głównie grupy zorganizowane na spotkania warsztatowe, na których specjaliści (psycholożka, pedagożka, policjant, prawnik i malarka) przeprowadzą młodzież ze szkół podstawowych przez ważne dla młodych osób tematy. Szczegóły, czyli tytuły warsztatów i godziny rozpoczęcia, znajdują się na naszych plakatach. SKORZYSTAJCIE, NAWET JEŚLI DROGI POPROWADZĄ WAS W INNE MIEJSCA!

Upływa szybko czas… Już za chwilę skończy się dla klas czwartych przygoda w 3 LO. 4B postanowiła w zawrotnym tempie wyjechać na dwa dni do Wisły. To była piękna, ostatnia już klasowa wycieczka, podczas której uczniowie wyruszyli na Trzy Kopce, zwiedzili uroczą Wisłę poprzez spacer po rynku oraz spędzili ostatni wspólny czas ze sobą i swoją wychowawczynią.

Na początku kwietnia uczniowie z trzecich czwartych klas uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli Alior Banku w ramach realizowanego projektu banku „Finansowy Start”. Edukacja ma na celu poszerzenie wiedzy młodych ludzi o finansach. Pierwsza część spotkania dotyczyła cyberbezpieczeństwa w świecie nowoczesnych produktów i uświadomieniu zagrożeń, które można napotkać, korzystając z elektronicznych środków komunikacyjnych. Kolejna część warsztatów dotyczyła procesu rekrutacyjnego, czyli tego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak budować swój wizerunek. Ostatni panel był poświęcony produktom bankowym i inwestowaniu na przyszłość. To była ważna lekcja wiedzy o finansach. Zainteresowani uczniowie zadawali pytania, opowiadali o swoich doświadczeniach z finansami. Na koniec warsztatów młodzież otrzymała drobne upominki oraz słodki poczęstunek w postaci krówki w firmowym opakowaniu.

Kolejny raz uczniowie z Norwida zawitali w gościnne progi Planetarium Śląskiego. W trakcie fascynującej podróży w czasie i w przestrzeni mogli poznać zjawiska, których obserwacja w normalnej rzeczywistości wymagałyby baaaardzo odległych wojaży. To na pewno nie ostatnia nasza wizyta w tym miejscu. Mamy nadzieję, że rozbudziła w naszych uczniach chęć szukania i poznawania czegoś nowego, nieznanego…

W marcu uczniowie z klasy 1A wzięli udział w czterodniowej wycieczce do Wisły w ramach projektu Erasmus+ Droga młodych ku tolerancji. Uczniowie dowiedzieli się, jak tworzyć debaty oksfordzkie, wzięli udział w warsztatach dotyczących problemów mniejszości etnicznych, czyli grup mniejszościowych, które zostały poddane ostracyzmowi i wykluczeniu ze wspólnoty. Uczniowie samodzielnie przygotowali się do prowadzenia debaty oksfordzkiej. Czas warsztatów umilały uczniom wycieczki po okolicy; zwiedzili także Rezydencję Prezydenta RP w Wiśle.

Uczniowie z klas z rozszerzonym językiem polskim: 4A, 4B, 3B po raz kolejny odwiedzili Tichauer Art Gallery, w której tym razem podziwiali wystawę „Paryski spleen”. Wystawione dzieła, pochodzące z prywatnej kolekcji, przeniosły nas do Paryża – kulturalnej stolicy Europy i stolicy sztuki. Wystawa „Paryski Spleen. Starowieyski, Milshtein i przyjaciele” jest opowieścią, jak mówiła pani przewodnik, o bohemie paryskiej lat 80tych i 90tych. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z poezji Charlesa Baudelaire’a. W obrazach wybrzmiewają nastroje paryskich artystów, tworzących poezję, teatr i sztukę. Nami też zawładnęła wyobraźnia Franciszka Starowieyskiego, Zwy Milshteina, Laurenta Bétremieux, Serge’a Plagnol, Marie Rauzy, Rolanda Topor i innych przyjaciół.

Głównym narratorem wystawionych dzieł jest mecenas i krytyk sztuki- Alain Avila. Wystawa wybrzmiewa jego głosem: Francuza, paryżanina, przyjaciela grupy Panic. Piękna wystawa w pięknej galerii.