Za nami XI Noc Historyczna; tym razem tematem przewodnim były kultura, zwyczaje i obyczaje staropolskie. Uczniowie, wierni uczestnicy i nowi członkowie zespołu, przygotowali merytoryczne prezentacje dotyczące strojów różnych warstw społecznych, ich miejsc zamieszkania i tego, co jadali. Aby uczestnikom było miło, na stole znalazł się domowy, staropolski piernik, a Natalia i Viktor przygotowali świeżutki chłodnik z kromeczką wypieczonego w domu chleba na zakwasie wg dawnego przepisu. Było więc ciekawie i smacznie. Popołudnie i wieczór urozmaiciły wspólne zabawy i śpiew. Dziękujemy p. prof. Robertowi Kocjanowi za wysiłek i niegasnąca energię w organizacji naszych ulubionych Nocy Historycznych; dziękujemy uczniom, którzy perfekcyjnie realizowali swoje zadania i świetnie się przy tym bawili; dziękujemy nauczycielom, którzy towarzyszyli uczniom 3 LO w tym magicznym wieczorze: p. Beacie Palmące, p. Wacławowi Miodkowi, p. Małgorzacie Sosce, p. Annie Warchulskiej i p. Agnieszce Rabendzie – Pietras. Do zobaczenie za rok!
Warsztaty z Blackout Poetry oraz Poezji Dada za nami. ,,Czyli jak zostaliśmy poetami bez pisania ani jednego własnego słowa” .
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 08.05- 15.05.2026r. klasy 1a i 2a wzięły udział w ciekawych zajęciach w MiPBP w Będzinie.
Część I: Blackout Poetry (Cenzura Artystyczna)
Zrozumieliśmy, że najlepszym przyjacielem poety wcale natchnienie nie jest – jest nim gruby, czarny marker.😊
Część II: Poezja Dada (Losowy Chaos)
Tristan Tzara byłby z nas dumny (albo bardzo zdezorientowany)🤔. Wyciągnęliśmy nożyczki i daliśmy ponieść się absolutnemu przypadkowi. Powstały dzieła wybitne. Nobel z literatury jest już praktycznie nasz, czekamy tylko na telefon ze Sztokholmu!
Drodzy Maturzyści z 3 LO,
za Wami lata nauki w szkole, lata wspomnień, sukcesów i porażek, chwil radości i momentów zwątpienia. To wszystko Was ukształtowało i sprawiło, że jesteście dokładnie tam, gdzie powinniście być. Przed Wami pierwszy ważny egzamin – matura.
Życzymy Wam, abyście w tych dniach znaleźli w sobie spokój i odwagę. Abyście ufali w swoją wiedzę i w swoje, przez lata wypracowane, umiejętności, nawet wtedy, gdy pojawią się stres czy niepewność. Społeczność naszego ogólniaka mocno trzyma za Was kciuki.
Powodzenia — nie tylko na maturze, ale w całym życiu.
W dniu 28 kwietnia 2026 r. uczniowie III LO im C. K. Norwida przystąpili do realizacji kolejnego punktu z projektu Bądź aktywny z kuratorem. Uczniowie walczyli o rekord szkoły w utrzymaniu deski – plank. Poszło nieźle, walka wyrównana, choć kondycja do poprawy:) Zwyciężczynią została Maja, uczennica klasy 3B, która uzyskała czas 09:06:46. Gratulujemy!!!
Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem. (J.W. Goethe)
Pod tym hasłem odbyła się uroczystość wręczenia nagród Laureatom XXIV Powiatowego Konkursu Języków Obcych, który połączył uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To wyjątkowe wydarzenie pokazało, jak wiele talentu, pracy i pasji drzemie w młodych ludziach, w uczniach. Udział w konkursie wymagał wiedzy, umiejętności, odwagi, systematyczności i zaangażowania. Serdecznie gratulujemy Laureatom, których wyniki są dowodem na to, że wytrwałość i pasja prowadzą do sukcesu. Gratulujemy także pozostałym uczestnikom tego, że podjęli wyzwanie i każdemu z nich niewiele brakował, aby znaleźć się na podium.
Słowa szczególnego uznania kierujemy do Nauczycieli języków obcych. To dzięki Państwa wsparciu, cierpliwości i zaangażowaniu młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty.
Dziękujemy organizatorkom i koordynatorkom tegorocznej edycji konkursu paniom magister Milenie Kiełbasie i Annie Warchulskiej, anglistkom w 3 LO. Dziękujemy pani Annie Marino Congosto i panu doktorowi Romualdowi Jędruszczakowi za pracę nad nową formułą arkuszy konkursowych z języka hiszpańskiego i języka niemieckiego oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania tego konkursu.
Dziękujemy staroście Powiatu Będzińskiego p. Sebastianowi Szaleńcowi za honorowy patronat nad konkursem i ufundowanie nagród dla laureatów.
A oto pełna lista laureatów 2025/2026:
język angielski – szkoły ponadpodstawowe
I miejsce – Viktor Stanford III Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida, Będzin
II miejsce – Aleksander Piętka Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Sławków
III miejsce – Jagoda Czerwińska Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Będzin
język niemiecki – szkoły ponadpodstawowe
I miejsce – Natan Rasek I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Będzin
II miejsce – Igor Panyło Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Będzin
III miejsce – Maria Szweda IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława
Staszica, Sosnowiec
język hiszpański – szkoły ponadpodstawowe
I miejsce – Błażej Wrzoszczyk IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im.
Stanisława Staszica, Sosnowiec
II miejsce – Amelia Gidek I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Będzin
III miejsce – Jakub Bystrzycki III Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida, Będzin
język angielski – szkoły podstawowe
I miejsce – Stanisław Lamża Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Mierzęcice
I miejsce – Alicja Wielgosik Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka, Czeladź
II miejsce – Angelina Archer Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych, Szkoła
Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie, Wojkowice Kościelne
III miejsce – Maksymilian Mączka Szkoła Podstawowa nr 9 im. Noblistów Polskich, Będzin
język niemiecki – szkoły podstawowe
I miejsce – Zuzanna Kozina Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego, Będzin
II miejsce – Wiktoria Derek Zespół Szkolno- Przedszkolny w Dobieszowicach, Szkoła Podstawowa im.
Kazimierza Wielkiego, Dobieszowice
III miejsce – Ryk Szymon Szkoła Podstawowa nr 7 im. 1000-lecia Państwa Polskiego, Czeladź
Bonjour z Paryża! 🇫🇷🗼Nasza szkolna przygoda w stolicy Francji była niesamowita, a nasze telefony pękają w szwach od zdjęć! 📸 Przez ostatnie dni mieliśmy okazję: podziwiać panoramę miasta z Wieży Eiffla, stanąć oko w oko z Moną Lisą w Luwrze🎨, zachwycać się wieczorną panoramą miasta z najwyższego punktu Paryża – Wzgórza Montmartre i poczuć artystyczną atmosferę pod bazyliką Sacré-Cœur.
Odkrywaliśmy tajemnice katedry Notre-Dame i Łuku Triumfalnego🏛️, a wisienką na torcie był rejs po Sekwanie i Galeria Lafayette.
Za nami kilka dni w mieście miłości (i najlepszych croissantów na świecie! 🥐). Co zapamiętamy najlepiej? Setki schodów, tysiące kroków i miliony wspomnień. Paryż zdobyty!!!😀
Uczniowie z klas trzecich wzięli udział w 4. Międzynarodiwym Festiwalu Teatru Lalek, który w dniach 14-18 kwietnia odbywa się na deskach Teatru Dormana w Będzinie.
Mieliśmy okazję obejrzeć poetycki spektakl aktorsko- lalkowy pt. „Republika marzeń”, inspirowany prozą Brunona Schulza. Twórcy zaprosili nas do świata dzieciństwa, snu i wyobraźni; świata, w którym granica między tym, co ożywione i nieożywione, nieustannie się przesuwa. Wrażenia były różne: od zachwytu do zdziwienia wszechobecnością absurdu. No, cóż. To Schulz!
Po raz kolejny nasi uczniowie biorą udział w niesamowitym projekcie Eco Force, w ramach międzynarodowej współpracy Erasmus+
Pierwsze dwa dni zleciały bardzo szybko na integracji oraz budowaniu zespołu i identyfikacji projektu. Na pierwszy ogień poszły warsztaty pod tytułem: Katastrofa klimatyczna- co nam zagraża i jak z nią walczyć. Kolejne zmagania już jutro, trzymajcie za nas kciuki (i za naszą planetę – Ziemię)!

































































