Aktualności

Aktualności

Za nami XI Noc Historyczna; tym razem tematem przewodnim były kultura, zwyczaje i obyczaje staropolskie. Uczniowie, wierni uczestnicy i nowi członkowie zespołu, przygotowali merytoryczne prezentacje dotyczące strojów różnych warstw społecznych, ich miejsc zamieszkania i tego, co jadali. Aby uczestnikom było miło, na stole znalazł się domowy, staropolski piernik, a Natalia i Viktor przygotowali świeżutki chłodnik z kromeczką wypieczonego w domu chleba na zakwasie wg dawnego przepisu. Było więc ciekawie i smacznie. Popołudnie i wieczór urozmaiciły wspólne zabawy i śpiew. Dziękujemy p. prof. Robertowi Kocjanowi za wysiłek i niegasnąca energię w organizacji naszych ulubionych Nocy Historycznych; dziękujemy uczniom, którzy perfekcyjnie realizowali swoje zadania i świetnie się przy tym bawili; dziękujemy nauczycielom, którzy towarzyszyli uczniom 3 LO w tym magicznym wieczorze: p. Beacie Palmące, p. Wacławowi Miodkowi, p. Małgorzacie Sosce, p. Annie Warchulskiej i p. Agnieszce Rabendzie – Pietras. Do zobaczenie za rok!

Warsztaty z Blackout Poetry oraz Poezji Dada za nami. ,,Czyli jak zostaliśmy poetami bez pisania ani jednego własnego słowa” .
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 08.05- 15.05.2026r. klasy 1a i 2a wzięły udział w ciekawych zajęciach w MiPBP w Będzinie.
Część I: Blackout Poetry (Cenzura Artystyczna)
Zrozumieliśmy, że najlepszym przyjacielem poety wcale natchnienie nie jest – jest nim gruby, czarny marker.😊
Część II: Poezja Dada (Losowy Chaos)
Tristan Tzara byłby z nas dumny (albo bardzo zdezorientowany)🤔. Wyciągnęliśmy nożyczki i daliśmy ponieść się absolutnemu przypadkowi. Powstały dzieła wybitne. Nobel z literatury jest już praktycznie nasz, czekamy tylko na telefon ze Sztokholmu!

Drodzy Maturzyści z 3 LO,

za Wami lata nauki w szkole, lata wspomnień, sukcesów i porażek, chwil radości i momentów zwątpienia. To wszystko Was ukształtowało i sprawiło, że jesteście dokładnie tam, gdzie powinniście być. Przed Wami pierwszy ważny egzamin – matura.

Życzymy Wam, abyście w tych dniach znaleźli w sobie spokój i odwagę. Abyście ufali w swoją wiedzę i w swoje, przez lata wypracowane, umiejętności, nawet wtedy, gdy pojawią się stres czy niepewność. Społeczność naszego ogólniaka mocno trzyma za Was kciuki.

Powodzenia — nie tylko na maturze, ale w całym życiu.

W dniu 28 kwietnia 2026 r. uczniowie III LO im C. K. Norwida przystąpili do realizacji kolejnego punktu z projektu Bądź aktywny z kuratorem. Uczniowie walczyli o rekord szkoły w utrzymaniu deski – plank. Poszło nieźle, walka wyrównana, choć kondycja do poprawy:)  Zwyciężczynią została Maja, uczennica klasy 3B, która uzyskała czas 09:06:46. Gratulujemy!!!

W dniu 24 kwietnia 2026r w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida odbyła się uroczysta akademia z okazji ukończenia nauki przez uczniów  klas czwartych. W wydarzeniu uczestniczyli: Pan Krzysztof Dudziński – wicestarosta Powiatu Będzińskiego, przedstawiciele uczelni wyższych, dyrektor szkoły, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie klas maturalnych  i młodszych roczników. Pan Wicestarosta, Pani Dyrektor i zaproszeni goście skierowali do maturzystów okolicznościowe przemówienie oraz wręczyli promesy na czelnie wyższe.  Najlepsi absolwenci otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy wszystkim uczniom z klas czwartych ukończenia szkoły i życzymy powodzenia na egzaminach maturalnych!

Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem. (J.W. Goethe)

Pod tym hasłem odbyła się uroczystość wręczenia nagród Laureatom XXIV Powiatowego Konkursu Języków Obcych, który połączył uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To wyjątkowe wydarzenie pokazało, jak wiele talentu, pracy i pasji drzemie w młodych ludziach, w uczniach. Udział w konkursie wymagał wiedzy, umiejętności, odwagi, systematyczności i zaangażowania. Serdecznie gratulujemy Laureatom, których wyniki są dowodem na to, że wytrwałość i pasja prowadzą do sukcesu. Gratulujemy także pozostałym uczestnikom tego, że podjęli wyzwanie i każdemu z nich niewiele brakował, aby znaleźć się na podium.

Słowa szczególnego uznania kierujemy do Nauczycieli języków obcych. To dzięki Państwa wsparciu, cierpliwości i zaangażowaniu młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty. 

Dziękujemy organizatorkom i koordynatorkom tegorocznej edycji konkursu paniom magister Milenie Kiełbasie i Annie Warchulskiej,  anglistkom w 3 LO.  Dziękujemy pani Annie Marino Congosto i panu doktorowi Romualdowi Jędruszczakowi za pracę nad nową formułą arkuszy konkursowych z języka hiszpańskiego i języka niemieckiego oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania tego konkursu. 

Dziękujemy staroście Powiatu Będzińskiego p. Sebastianowi Szaleńcowi za honorowy patronat nad konkursem i ufundowanie nagród dla laureatów.

A oto pełna lista laureatów 2025/2026:

język angielski – szkoły ponadpodstawowe

I miejsce – Viktor Stanford III Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida, Będzin
II miejsce – Aleksander Piętka Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Sławków
III miejsce – Jagoda Czerwińska Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Będzin

język niemiecki – szkoły ponadpodstawowe

I miejsce – Natan Rasek I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Będzin
II miejsce – Igor Panyło Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Będzin
III miejsce – Maria Szweda IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława
Staszica, Sosnowiec

język hiszpański – szkoły ponadpodstawowe

I miejsce – Błażej Wrzoszczyk IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im.
Stanisława Staszica, Sosnowiec
II miejsce – Amelia Gidek I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Będzin
III miejsce – Jakub Bystrzycki III Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida, Będzin

język angielski – szkoły podstawowe

I miejsce – Stanisław Lamża Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Mierzęcice
I miejsce – Alicja Wielgosik Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka, Czeladź
II miejsce – Angelina Archer Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych, Szkoła
Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie, Wojkowice Kościelne
III miejsce – Maksymilian Mączka Szkoła Podstawowa nr 9 im. Noblistów Polskich, Będzin

język niemiecki – szkoły podstawowe

I miejsce – Zuzanna Kozina Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego, Będzin
II miejsce – Wiktoria Derek Zespół Szkolno- Przedszkolny w Dobieszowicach, Szkoła Podstawowa im.
Kazimierza Wielkiego, Dobieszowice
III miejsce – Ryk Szymon Szkoła Podstawowa nr 7 im. 1000-lecia Państwa Polskiego, Czeladź

Bonjour z Paryża! 🇫🇷🗼Nasza szkolna przygoda w stolicy Francji była niesamowita, a nasze telefony pękają w szwach od zdjęć! 📸 Przez ostatnie dni mieliśmy okazję: podziwiać panoramę miasta z Wieży Eiffla, stanąć oko w oko z Moną Lisą w Luwrze🎨, zachwycać się wieczorną panoramą miasta z najwyższego punktu Paryża – Wzgórza Montmartre i poczuć artystyczną atmosferę pod bazyliką Sacré-Cœur.
Odkrywaliśmy tajemnice katedry Notre-Dame i Łuku Triumfalnego🏛️, a wisienką na torcie był rejs po Sekwanie i Galeria Lafayette.
Za nami kilka dni w mieście miłości (i najlepszych croissantów na świecie! 🥐). Co zapamiętamy najlepiej? Setki schodów, tysiące kroków i miliony wspomnień. Paryż zdobyty!!!😀

Uczniowie z klas trzecich wzięli udział w 4. Międzynarodiwym Festiwalu Teatru Lalek, który w dniach 14-18 kwietnia odbywa się na deskach Teatru Dormana w Będzinie.
Mieliśmy okazję obejrzeć poetycki spektakl aktorsko- lalkowy pt. „Republika marzeń”, inspirowany prozą Brunona Schulza. Twórcy zaprosili nas do świata dzieciństwa, snu i wyobraźni; świata, w którym granica między tym, co ożywione i nieożywione, nieustannie się przesuwa. Wrażenia były różne: od zachwytu do zdziwienia wszechobecnością absurdu. No, cóż. To Schulz!

Po raz kolejny nasi uczniowie biorą udział w niesamowitym projekcie Eco Force, w ramach międzynarodowej współpracy Erasmus+
Pierwsze dwa dni zleciały bardzo szybko na integracji oraz budowaniu zespołu i identyfikacji projektu. Na pierwszy ogień poszły warsztaty pod tytułem: Katastrofa klimatyczna- co nam zagraża i jak z nią walczyć. Kolejne zmagania już jutro, trzymajcie za nas kciuki (i za naszą planetę – Ziemię)!