Grupa projektowa III LO w I semestrze podjęła się realizacji programu MŁODZI W AKCJI, w ramach którego wybrała temat „Warsztaty przyszłościowe”. To już kolejny obywatelski projekt podjęty przez młodzież naszego liceum. Inicjatywę realizacji projektu podjął samorząd wraz z opiekunem. Do grupy projektowej włączyli się również inni uczniowie.
Jaki był nasz cel?
Celem projektu było włączenie uczniów do procesu współdecydowania z przedstawicielami różnych grup (seniorów i seniorek, mieszkańców i mieszkanek sąsiednich bloków, samorządowców, przedsiębiorców, itp.) o tym, jak ma w przyszłości wyglądać Będzin, miejsce, w którym funkcjonują, rozwijają się i spędzają czas.
Przeprowadziliśmy diagnozę naszej miejscowości/okolicy i rozpoznaliśmy potrzeby mieszkańców i mieszkanek, miejsca wymagające zmiany. W kolejnym etapie działań na podstawie zebranych informacji wybraliśmy problemy, wokół których zgromadziliśmy naszych sojuszników.
Naszym kolejnym krokiem było ustalenie konkretnej daty warsztatów przyszłościowych „Będzin za 2,3 lata…”. Na spotkanie zostali zaproszeni nasi sojusznicy, społeczność szkolna oraz mieszkańcy Będzina.
Z niecierpliwością czekamy na efekty naszego spotkania.
XVI Powiatowy Konkurs Ortograficzny w Norwidzie rozstrzygnięty!Norwid2018-01-27T09:22:56+01:00
Znamy Mistrzów Ortografii!
Miłośnicy języka polskiego wzięli udział w XVI Powiatowym Konkursie Ortograficznym o tytuł Mistrza Ortografii pod patronatem Starosty Będzińskiego Arkadiusza Watoły, organizowanym w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida od 2001 roku. O tegoroczny tytuł Mistrza walczyli młodzi koneserzy polszczyzny z Będzina, Wojkowic, Czeladzi i Siewierza.
Finał konkursu skłania do refleksji dotyczącej sprawności językowej uczniów. Jednym z przedsięwzięć edukacji polonistycznej w III LO mającym na celu przywrócenie rangi słowu pisanemu jest nauka ortografii innowacyjną metodą Insta.Ling. Szkoła przystąpiła do kolejnej, IX Edycji Programu Insta.Ling i uzyskała Certyfikat Jakości Kształcenia Ortografii Jezyka Polskiego.
Poziom prac uczestników był bardzo wyrównany, co skłoniło Jury Konkursu pracujące pod przewodnictwem mgr Elżbiety Kaszyńskiej do przyznania równorzędnych nagród. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wyniki przedstwiają się następująco:
I miejsce: Sonia Michoń (III LO Będzin) i Katarzyna Mazurska (I LO Będzin),
II miejsce: Aleksandra Podgórska ( LO Wojkowice),
III miejsce: Szymon Marczewski (ZSTU Będzin) i Agnieszka Tyrała (I LO Będzin),
wyróżnienia: Karolina Koprowska ( III LO Będzin) i Jan Nowakowski ( LO Siewierz).
Wśród gimnazjalistów tytuł Mistrza Ortografii 2018 zdobyli ex aequo:
Małgorzta Heród, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie i Bartosz Bagiński, uczeń Gimnazjum nr 3 w Będzinie,
II miejsce – Natalia Mazur, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Czeladzi,
III miejsce – Martyna Skonieczna, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Będzinie.
Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Będzinie oraz Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Uroczystość podsumowania XVI Powiatowego Konkursu Ortograficznego uświetnił wykład Będzin dawniej i dziś mgr Anny Garlacz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach.
Wszystkim uczestnikom Konkursu, którzy cenią poprawność i piękno polszczyzny dziękujemy za udział i gratulujemy!
Nasz Bal StudniówkowyNorwid2018-01-24T00:35:06+01:00
Nasz Bal Studniówkowy
Studniówka maturzystów III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Będzinie odbyła się w sali bankietowej „Karmnik” w Będzinie.
W sobotę, 20 stycznia o godzinie 18 rozpoczęła się oficjalna część Balu Studniówkowego, prowadzona przez Klaudię Malinę i Macieja Burzyka.
W uroczysty nastrój wszystkich gości wprowadziły cytaty z epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Zgodnie z tradycją bal rozpoczął się dostojnym, staropolskim tańcem – polonezem. Występ poloneza przybyli obejrzeć także rodzice maturzystów. Choreografia poloneza, przygotowana przez Panią mgr Agatę Świder była bardzo ciekawa i została nagrodzona gromkimi brawami.
Dyrektor szkoły – mgr Anna Wacławczyk oficjalnie otworzyła Studniówkę oraz życzyła uczniom samych sukcesów na maturze i studiach. Oprócz tego Pani Dyrektor z dumą mówiła o maturzystach, których miała przyjemność uczyć przez ostatnie trzy lata. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców a zarazem Przewodnicząca Komitetu Studniówkowego – Pani Agata Pieczyrak. W imieniu wszystkich rodziców podziękowała całej Radzie Pedagogicznej za przygotowanie swoich pociech do najważniejszego egzaminu w ich życiu – egzaminu dojrzałości. Ostatnim przemówieniem były ciepłe słowa ze strony Przewodniczącej Samorządu Szkolnego – Marysi Prochackiej. Z wdzięcznością mówiła o wysiłku, jaki nauczyciele wkładają w swoją pracę dla uczniów. Konferansjerzy w imieniu maturzystów wygłosili uroczyste podziękowania przede wszystkim za trud włożony w edukację dla Pani Dyrektor, Wychowawców, Rady Pedagogicznej oraz Rodziców.
Pojawiły się również słowa przeprosin za popełnione błędy i obietnice dobrze zdanej matury za 100 dni. Uczniowie z uśmiechami na twarzach obdarowali swoich nauczycieli kwiatami, a część oficjalną zakończył toast wzniesiony przez Panią Dyrektor za zdrowie maturzystów i pomyślność majowych egzaminów. Dalsza część wieczoru upłynęła gościom, uczniom i rodzicom na dobrej zabawie.
DJ a zarazem wodzirej – Sabina Krzyżanowska przeprowadziła kilka zabaw i zadbała o repertuar muzyczny. Goście bawili się na parkiecie m.in. w rytm Despacito, przebojów Modern Talking oraz Zenka Martyniuka. Maturzyści zaprezentowali również popularny taniec – belgijka. Było też pyszne jedzenie oraz wielki smakowity tort.
Maturzyści niezmiernie dziękują za przybycie na Bal Studniówkowy: Pani Dyrektor Annie Wacławczyk, Pani Profesor Annie Grabińskiej – Bernat, Pani Profesor Ewie Adamskiej – Bijak, Pani Profesor Agacie Świder, Pani Profesor Katarzynie Pałce, Pani Profesor Agacie Abram, Pani Profesor Katarzynie Wykusz, Panu Profesorowi Robertowi Kocjanowi oraz wszystkim rodzicom.
Szkolne eliminacje z zakresu języka angielskiego do XVII Powiatowego Konkursu Językowego odbyły się w III LO w czwartek 11 stycznia. Trudny test obejmujący zadania z gramatyki, słownictwa, tekstu czytanego najlepiej napisały Aleksandra Kowalska z klasy II a i Natalia Deńca z klasy I a.
To one będą reprezentowały naszą Szkołę podczas marcowego Konkursu. Gratulujemy
i życzymy bardzo dobrych miejsc w finale zmagań.
„Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem, a Nowy Rok – Dobrym Czasem”.Norwid2017-12-22T21:22:49+01:00
W przeddzień Bożego Narodzenia.Norwid2018-01-01T18:43:06+01:00
W przeddzień Bożego Narodzenia.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia uczciliśmy wesołym kolędowaniem w kilku językach. Młodzież III LO obejrzała również przejmujący spektakl oparty na wątkach z Ewangelii, przygotowany przez uczniów klasy I a pod kierunkiem księdza Rafała Kaszuby. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli życzenia Pani Dyrektor Annie Wacławczyk, Nauczycielom oraz Kolegom.
Bardzo dynamiczne i pełne emocji przedstawienie opierało się na debiutujących na ‘szkolnych deskach’ uczniach klasy I: Adamie, Bartoszu, Wiktorii oraz Pawle. Ważną rolę odegrał także Emil, a młodszych kolegów wspierała Marysia z klasy III a.
My, widzowie zobaczyliśmy opowieść o bezwzględności, okrucieństwie i samotności ludzkiej. Zły władca, zamiast wspierać poddanych i troszczyć się o nich, pouczał ich i wymierzał coraz to nowe kary i restrykcje. Anioł dał mu jednak szansę poprawy i tyran mógł się nawrócić, a swoją szansę potrafił wykorzystać. Przedstawienie niosło nadzieję, a zarazem zwracało naszą uwagę na to, jak wiele jeszcze wokół nas jest do zrobienia, aby innym ludziom żyło się lepiej. Obudziło w nas tęsknotę za tym, abyśmy byli bliżej siebie, abyśmy umieli dzielić się z innymi i czerpać z tego radość. Dziękujemy.
W tym samym duchu zabrzmiały kolędy wyśpiewane przez Milenę, Klaudię Malinę, Klaudię Łabuś, Sabinę, Natalię, Patrycję Zachariasz z klasy III a oraz Zuzię i Briteny z klasy II a. W miły nastrój wprawił nas również solowy śpiew Briteny, która ujawniła swoje wokalne zdolności po raz pierwszy. Chór prowadził pan Robert Kocjan. Na zakończenie uroczystości serdecznie i ciepło pożegnała nas przed Świętami Pani Dyrektor. Za parę dni znów spotkamy się w Norwidzie, a teraz: