ZAKOŃCZYLIŚMY ROK SZKOLNY 2023/2024Norwid2024-06-24T22:06:45+02:00
Dziś ostatni dzień br. szkolnego. Uroczystą akademię przygotowali uczniowie z klas 2C i 1C oraz samorząd uczniowski. Ten wyczekiwany dzień celebrowali z nami Goście: w imieniu starosty będzińskiego Pana Sebastiana Szaleńca – członkini zarządu powiatu będzińskiego Pani Halina Mentel, w imieniu Prezydenta Miasta Będzina Pana Łukasza Komoniewskiego – zastępca dyrektora Muzeum Zagłębia w Będzinie Pan Kamil Gryma, dyrektor 3 LO Pani Anna Wacławczyk, nauczyciele, rodzice i oczywiście nasi wspaniali uczniowie.
Padło wiele pięknych i mądrych słów, wiele życzeń, było wiele wyróżnień, wzruszeń i radości. Wszyscy stworzyliśmy niezwykłą atmosferę, wspominaliśmy fajne momenty w życiu naszej szkolnej społeczności, no i oczywiście delektowaliśmy się wakacyjną muzyką:)
Potem świadectwa, podziękowania i WAKACJEEEEEEEEEEEE!
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024Norwid2024-06-20T19:55:41+02:00
ZASADY BEZPIECZNYCH WAKACJI – PRZESTRZEGAJ!Norwid2024-06-18T22:22:22+02:00
Wakacje to słońce, kąpiele w jeziorze lub morzu, piesze wędrówki, relaks i zabawa. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, żeby były w pełni udane. Na wakacjach zachowuj umiar i rozsądek we wszystkim, co robisz. To nadrzędna zasada bezpieczeństwa. Przedstawione niżej zasady wskazują, jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach.
1. Chroń się przed słońcem
Przebywając na słońcu, narażasz się na szkodliwe promieniowanie UV. Przyczynia się ono np. do nowotworów skóry albo udaru. Dlatego zachowuj ostrożność nie tylko na plaży, ale też podczas pieszych wędrówek czy na spacerach. Używaj kremu z filtrem UV – 50+. Wkładaj na głowę czapkę zakrywającą uszy i kark. Chroń oczy okularami z filtrem UV. Zakładaj koszulki z rękawem, zakrywające ramiona. Unikaj aktywności na słońcu między godziną 10:00 a 14:00.
2. Nawadniaj się
Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia, a podczas upałów nawet do 3,5 litra. Na wycieczki, rower, spacer, w góry, nad jeziora lub na plażę obowiązkowo zabieraj ze sobą wodę, żeby uniknąć odwodnienia.
3. Uważaj nad wodą
Kąp się tylko w miejscach oznaczonych, pod nadzorem ratowników. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz. Zorientuj się, gdzie jest stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Nigdy nie pływaj po alkoholu lub narkotykach. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku. Nie skacz, ani nie nurkuj w niezbadanych wodach. Na łódce czy kajaku zawsze miej na sobie zapiętą kamizelkę ratunkową. Jeśli masz pod opieką jakieś osoby, np. rodzeństwo, czujnie je obserwuj.
4. Przygotuj się do wędrówek
Na wędrówkę zabierz prowiant, wodę, latarkę, telefon i ciepłą oraz przeciwdeszczową odzież – pogoda lubi się zmieniać, zwłaszcza w górach. Zaopatrz się w elementy odblaskowe, żeby po zmierzchu dobrze widzieli cię kierowcy. Poruszaj się oznakowanymi ścieżkami, a w górach – po wyznaczonych szlakach. Przed wyjściem poinformuj kogoś, którą trasą pójdziesz. Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową – załóż kask. Klapki przydatne będą na plaży, chroniąc stopy przed zranieniem ostrymi kawałkami szkła. Na wycieczkę do lasu załóż wysokie, wygodne buty, żeby zabezpieczyć się przed ukąszeniem żmii zygzakowatej.
5. Na terenach zielonych chroń się przed kleszczami i owadami
Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Dlatego na spacery po łąkach, w parku lub lesie zakładaj spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów – środków odstraszających. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Odpowiedni strój i repelenty przydadzą się także, gdy napotkasz owady: gzy, meszki lub komary. Gniazda szerszeni i os omijaj z daleka.
6. Zwracaj uwagę na to, co jesz
Latem żywność łatwo się psuje – z powodu wyższej temperatury, kiepskiego przechowywania czy jedzenia w przygodnych miejscach. Spożycie zepsutej żywności najczęściej prowadzi do zatruć. Dlatego przechowuj produkty spożywcze w odpowiednich warunkach i niskiej temperaturze, myj owoce i warzywa przed jedzeniem, przestrzegaj terminów przydatności produktów do spożycia. Pamiętaj także o myciu rąk oraz przygotowaniu żywności do spożycia zgodnie z informacjami na etykiecie. Nie kupuj produktów niewiadomego pochodzenia.
7. Zabierz na wyjazd apteczkę pierwszej pomocy
Warto zaopatrzyć się w materiały oraz środki pierwszej pomocy. Przydadzą się one w nagłych przypadkach zachorowania lub urazu, które mogą wystąpić w trakcie podróży. Jeśli przyjmujesz na stałe leki, nie zapomnij zabrać ich ze sobą.
8. Naucz się podstaw ratowania życia lub przypomnij je sobie
Szybka i prawidłowa reakcja może uratować czyjeś życie. Dlatego warto umieć resuscytację krążeniowo-oddechową. Wiedzieć, jak i kiedy ułożyć ciało w bezpiecznej pozycji. Co zrobić w przypadku omdlenia, krwotoku, zatrucia, oparzenia, porażenia prądem, zachłyśnięcia, skaleczenia czy zwichnięcia lub złamania kończyny.
9. Pamiętaj o numerach alarmowych
W sytuacji zagrożenia Twoja pamięć może cię zawieść. Dlatego zapisz numer alarmowy 112 w telefonie albo na kartce, którą cały czas będziesz przy sobie nosić. Gdy ty lub ktoś inny znajdzie się w niebezpieczeństwie, zadzwoń po pomoc. Poinformuj dyspozytora, w jakim stanie jest osoba poszkodowana i gdzie się znajduje.
10. Za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ
Jeśli planujesz urlop w Europie i jeszcze nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), złóż wniosek o nią. Dzięki EKUZ w razie nagłej choroby będziesz mógł skorzystać z leczenia.
Innowacyjni nauczyciele otwarci na wyzwania przyszłości, czyli ERASMUS+ W 3 LONorwid2024-06-20T20:09:39+02:00
Pod takim hasłem nauczyciele III LO im. C.K. Norwida w Będzinie dołączyli w roku szkolnym 2023/24 do programu Erasmus+ na lata 2021-2027. Projekt III LO im. C.K. Norwida w Będzinie „Innowacyjni nauczyciele otwarci na wyzwania przyszłości”, realizowany w ramach Akcji 1 Mobilność edukacyjna osób w sektorze Edukacja Szkolna zakłada współpracę z ośmioma instytucjami szkoleniowymi z Cypru, Hiszpanii, Irlandii i Malty. To projekt, w którym szkoła uczestniczy wychodzi naprzeciw zdiagnozowanym potrzebom szkoły i jest szansą na podniesienie jakości w dziedzinie posługiwania się językami obcymi w szkole oraz wiedzą metodyczną. Wybrane instytucje to szkoły językowe i centra szkoleniowe, których jakość i doświadczenie gwarantują wysoki poziom wsparcia. W projekcie uczestniczy 14 pedagogów szkoły: nauczyciele języków obcych, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, specjaliści w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kadra zarządzająca szkoły.
Uwzględniając priorytety Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 oraz Standardy Jakości Erasmusa, projekt zakłada realizację następujących celów:
– Nabycie nowych kompetencji metodycznych w zakresie metod komunikacyjnych i zadaniowych przez kadrę szkoły;
– Podniesienie umiejętności posługiwania się językiem obcym o 1 poziom ESOKJ;
– Nabycie umiejętności posługiwania się nowymi aplikacjami TIK do wykorzystania w pracy z uczniami przez radę pedagogiczną;
– Wzmocnienie wymiaru europejskiego szkoły i jej międzynarodowego zasięgu poprzez realizację projektu wymiany młodzieży ze szkołą zagraniczną;
– Wypromowanie wielokulturowości, wielojęzyczności i tolerancji poprzez realizację 4 wydarzeń kulturowych w okresie trwania projektu.
Wybór takich państw jak Hiszpania, Cypr, Malta i Irlandia, to również świetna okazja do zapoznania się z dorobkiem kulturowym tych krajów, ich postrzeganiem tolerancji, radzeniem sobie z problemami imigrantów, a przede wszystkim poznania systemu szkolnictwa w tych krajach oraz możliwych kontaktów z wieloma nacjami i ich doświadczeniach w edukacji.
Sprawdź, jakie korzyści płyną z korzystania z opracowań na Dyktanda.pl?Norwid2024-06-16T13:17:05+02:00
Chcesz poprawić swoje oceny i lepiej zrozumieć lektury szkolne? Odwiedź stronę https://dyktanda.pl, gdzie czekają na Ciebie wszystkie lektury szkolne z opracowaniami i filmami przygotowanymi przez ekspertów. Materiały są dostępne dla wszystkich klas szkoły średniej, co czyni je doskonałym narzędziem edukacyjnym dla każdego ucznia.
Jakie korzyści płyną z korzystania z opracowań na Dyktanda.pl?
Wszechstronne materiały: Szczegółowe opracowania lektur wspierają pełne zrozumienie tekstów oraz ich głównych tematów.
Wsparcie ekspertów: Filmy edukacyjne wyjaśniają trudniejsze zagadnienia, ułatwiając przyswajanie najważniejszych informacji.
Materiały dla każdego etapu nauki: Zasoby są dostosowane do wszystkich poziomów nauczania w szkole średniej.
Zachęcamy do korzystania z tych materiałów Dzięki Dyktanda.pl przygotowania do lekcji i sprawdzianów będą prostsze i bardziej skuteczne.
Byliśmy w Hiszpanii na wymianie młodzieży!Norwid2024-06-07T22:07:21+02:00
Przyszła kolej na drugą turę wymiany uczniów z naszego liceum i ze szkoły w Hiszpanii. Polecieliśmy do ciepłego, śródziemnomorskiego kraju pełni nadziei na wyjątkowe przeżycia i TAK BYŁO! Dużo zwiedzaliśmy, bawiliśmy się, rozmawialiśmy, szlifowaliśmy język hiszpański. Za nami niezwykłe doświadczenia. Życzymy kolejnej grupie naszych uczniów uczestnictwa w tak cudownej wymianie.
I JESZCZE WIĘCEJ…
Z okazji Dnia Dziecka bawiliśmy się w Czechach!Norwid2024-06-07T16:16:59+02:00
Zawsze z okazji Dnia Dziecka dzieją w naszej szkole fajne wydarzenia. W tym roku jednym z nich była wycieczka do Czech, a konkretnie do Ostrawy. W tym pięknym mieście u naszych południowych sąsiadów bawiliśmy w zoo. To był dla uczniów wyjątkowy dzień w parku pełnym bujnej zieleni, dzikich zwierząt i z ogromnym placem zabaw. Dziękujemy właścicielom Vita SUN Biuro Turystyczne Facebook za taki piękny prezent:)
Powoli zbliżają się wakacje, powoli dobiegają do końca zaplanowane i niezaplanowane nasze szkolne wycieczki. Początek czerwca zaczęliśmy od niesamowitej wycieczki do stolicy Danii – KOPENHAGI. W czasie bardzo intensywnego podążania za panią przewodniczką Moniką poznaliśmy zaledwie część tego pięknego, zaskakującego, intrygującego i tolerancyjnego miasta. Najpierw, po krótkim transferze z lotniska, skosztowaliśmy bułeczek cynamonowych i wypiliśmy kawkę:) lub herbatkę:) Potem przeszliśmy do kościoła Chrystusa Zbawiciela. Odważni mogli wejść po stromo – krętych schodach na wieżę, z której rozciąga się, zatykający dech w piersiach, panoramiczny widok miasta kanałów, miasta otoczonego morzem, miasta niskiej i głównie tradycyjnej zabudowy – stolicy Danii KOPENHAGI. Mogliśmy też posłuchać fragmentu koncertu organowego wykonywanego na starych, pochodzących z XVII wieku drewnianych organach. Po uczcie dla ducha przewodniczka zaproponowała spacer po ekstremalnie awangardowej dzielnicy Kopenhagi, nazywanej „ Wolnym Miastem” – Christiani. To miejsce uchodzi za wyjątkowe, ponieważ duńskie władze nadały jego mieszkańcom legalny status niezależnej społeczności. Zwiedziliśmy Rådhuspladsen, czyli plac, na którym stoi pomnik H.Ch. Stąd udaliśmy się w kierunku jednej z najdłuższych ulic handlowych świata – Strøget. Jest to deptak z mnóstwem sklepów i restauracji. Na Amalienborg obejrzeliśmy Kościół Marmurowy, którego kopuła przypomina kopułę Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Podziwialiśmy stojącą na wodzie Operę Kopenhaską, która ma także pięć pięter poniżej parteru, czyli poniżej poziomu morza! Ogromne wrażenie zrobiły na nas fontanna Gefion, nieco dalej słynna Syrenka kopenhaska i – dająca dużo do myślenia – rzeźba myślącego mężczyzny, która jest wykonana z części starych maszyn. Z zaskoczeniem obejrzeliśmy królewski jacht, który na „królewski” nie wyglądał:) Kolejnym etapem było Nyhavn, czyli jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Kopenhadze. Fasady domów w Nyhavn pomalowane są charakterystycznymi jaskrawymi kolorami, które znamy z pocztówek. Na Nyhavn mogliśmy spróbować słynnych duńskich kanapek smørrebrød i równie słynnych hot dogów. Potem odbyliśmy rejs po kanałach Kopenhagi, co też okazało się fajnym przeżyciem. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji i opowiedzieć historii, które usłyszeliśmy od pani przewodniczki. Do Danii trzeba wrócić… I tak wycieczka dobiegła końca, a na koniec wczorajszego dnia, mijając znane w świecie ogrody Tivoli, byliśmy w sklepie Lego, a właściwie w świecie Lego! A potem lotnisko, samolot, sen i powrót do rzeczywistości bogatszej o nowe wrażenia i doznania.
Sukces PAULINY PRZYBYŁEK z klasy 2ANorwid2024-06-05T19:23:21+02:00
Sukces naszej uczennicy jest sukcesem 3 LO! Jesteśmy niezmiernie dumni z osiągnięcia uczennicy klasy 2A, Pauliny Przybyłek, która zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Bliżej Norwida”, którego organizatorem było XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie.
Jej praca plastyczna, będąca interpretacją wiersza Cypriana Norwida pt. „Pióro, została doceniona przez jury konkursu. Gratulujemy Paulinie talentu, zaangażowania i pracy, które zaowocowały tak wspaniałym wynikiem.
oplus_32
Nasza Paulinka ubrana w romantycznym klimacie na czarno:)
Gratulacje, Viktor Stanford!Norwid2024-06-07T22:18:32+02:00
Znowu się chwalimy:) Nasz uczeń z klasy 1C – Viktor Stanford – został laureatem w konkursie na własny tekst poetycki, który został opublikowany w „Antologii poezji dziecięcej i młodzieżowej”.