Joanna i Aleksandra na Uniwersytecie EkonomicznymNorwid2024-12-04T21:14:51+01:00
W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 na sześciu uczelniach w ośmiu śląskich miastach odbyła się 12 października 2024 r. Noc Naukowców, prezentująca interdyscyplinarność i różnorodność śląskiej nauki.
W Strefie Studenta dr hab. Jan Kozak, prof. UE, wraz z córkami Joanną i Aleksandrą, poprowadził skierowany do dzieci pokaz „W świecie robotów”. Uczestnicy mieli okazję poznać praktyczne zastosowania AI, takie jak inteligentne roboty, asystenci głosowi, gry komputerowe czy drony. Młodzi naukowcy poznali odpowiedź na pytanie: jak to jest, że roboty potrafią wykonywać nasze polecenia? Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem młodych odkrywców, którzy zgłębiali tajniki sztucznej inteligencji i jej działania. Brawa dla naszych uczennic: Asi i Oli, że dzielnie towarzyszyły swojemu tacie i współprowadziły pokaz.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W 3 LONorwid2024-10-17T19:05:41+02:00
W dniu 16 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. W tej wyjątkowej uroczystości towarzyszyli nam WYĄTKOWI GOŚCIE: wicestarosta Powiatu Będzińskiego – Pan Krzysztof Dudziński oraz przewodniczący Rady Rodziców – Państwo Dorota i Jan Kozakowie.
W Polsce, nazywanej w XVIII wieku Rzeczpospolitą, powołano Komisję Edukacji Narodowej – pierwsze na świecie ministerstwo oświaty. Powstało ono na mocy uchwały Sejmu z dnia 14 października 1773 roku. Inicjatorem jej powstania był ksiądz Hugo Kołłątaj. KEN powstała po rozwiązaniu w 1773 roku zakonu jezuitów, który do tej pory sprawował pieczę nad edukacją w Rzeczpospolitej. Do głównych reform zaliczyć należy między innymi: opracowanie nowych sposobów nauczania, wprowadzenie podręczników w języku polskim, wprowadzenie w szkołach wychowania fizycznego oraz – co było bardzo nowoczesne – dopuszczenie dziewcząt do edukacji na równych prawach z chłopcami. Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto państwowe, to święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Najpierw ustanowione 27 kwietnia 1972 jako Dzień Nauczyciela, a od 1982 roku jako Dzień Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Na co dzień nadal nazywane jest Dniem Nauczyciela.
W naszym LO tę uroczysta akademię zaczynamy od ślubowania uczniów z klas pierwszych. Jak powiedziała w swoim przemówieniu wiceprzewodnicząca szkoły: To nie jest tylko symboliczne wydarzenie, ale także ważny krok potwierdzający wybór szkoły ponadpodstawowej – 3 LO w Będzinie, które odtąd, przez najbliższe cztery lata, otoczy każdego z was opieką, podaruje nowe znajomości i przyjaźnie, pokaże jak działać dla dobra innych i jak dbać o swoje dobro.
Do uczniów z klas pierwszych oraz do nauczycieli piękne słowa skierował Pan wicestarosta Krzysztof Dudziński, zwracając uwagę naszym pierwszoklasistom na bezpieczeństwo w sieci, na możliwość rozwoju w liceum i na zmiany, które zaszły i zachodzą w szkole, a których beneficjentami są przede wszystkim uczniowie. Do nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi Pan Krzysztof Dudziński mówił o tym, jak ważną pracę wykonują, przed jakimi wyzwaniami na co dzień stają i że właśnie te wszystkie elementy razem tworzą szkołę, która tak jak nasze 3 LO zapewnia uczniom możliwie jak najlepszy rozwój i opiekę.
Ciekawe życzenia złożył nauczycielom Pan Jan Kozak – przewodniczący Rady Rodziców. Podkreślił, że szkoła jest profesjonalnie zarządzana, nowoczesna, a młodzież czuje się bezpiecznie, tworząc z nauczycielami swoisty azyl. Podkreślił, że uczniowie, dzięki zaangażowaniu nauczycieli, mogą wszechstronnie rozwijać się i swoje zainteresowania, uczestnicząc w licznych projektach, wyjazdach, warsztatach i zajęciach pozalekcyjnych.
W czasie akademii Pani dyrektor Anna Wacławczyk ogłosiła Nagrody Dyrektora dla Państwa: Beaty Michalskiej, Beaty Palmąki, Agaty Świder, Anny Zoń, Magdaleny Lipiak, Wacława Miodka, Roberta Kocjana oraz pogratulowała Pani Agacie Abram Nagrody Starosty.
W najfajniejszej części akademii odbyła się wyczekiwana GALA BELFERKÓW, nasze tradycyjne, przyznawane subiektywnie przez maturzystów, nagrody w różnych kategoriach. W tym roku laureatami BELFERKÓW zostali:
WYJĄTKOWY GOŚĆ – wicestarosta Powiatu Będzińskiego Pan Krzysztof Dudziński, Pani Dorota Kozak oraz przewodniczący Rady Rodziców 3 LO Pan Jan Kozak
IKONA STYLU – Pani profesor Jolanta Skurczyńska
HOMO VIATOR – Pan profesor Wacław Miodek
SNAJPERKA – Pani profesor Ewa Adamska – Bijak
ANIOŁ STRÓŻ – Pani profesor Sylwia Dreja – Mróz
PLASTER MIODU – Pani profesor Dorota Matusik
MISTRZYNI DOWCIPU – Pani profesor Beata Brodowska
FOREVER YOUNG – Pan profesor Tomasz Musiał
THE VOICE OF NORWID – Pan profesor Robert Kocjan
ZŁOTY UŚMIECH – Pani profesor Agata Świder
ZNAWCZYNI CIEKAWOSTEK – Pani profesor Anna Zoń
SZALONY SPORTOWIEC – Pan profesor Jarosław Zdybel
SŁÓW IKONA – Pani profesor Karina Usarek
KRÓLOWA WYCIECZEK – Pani profesor Beata Palmąka
SZEFOWA WSZYSTKICH SZEFÓW – Pani dyrektor Anna Wacławczyk
Nagrodę SUPERBELFER w kategorii KLASOWE KRÓLOWE zdobyły wychowawczynie klas 4A i 4B Panie Beata Palmąka i Jolanta Skurczyńska. Żeby jednak panie nie poczuły się zbyt pewnie, to dołączyła do grona królowych Pani dyrektor Anna Wacławczyk, wygrywając w kategorii: KRÓLOWA WSZYSTKICH KRÓLOWYCH!
NASZ FOTOGALERIA Z AKADEMII
BYLIŚMY W PIĘKNEJ TOSKANII!Norwid2024-10-19T09:19:46+02:00
Jesień jest nie tylko kolorowa, ale u nas także wycieczkowa. Zaczęliśmy od kolejnego wyjazdu do Włoch. Tym razem uczniowie zwiedzali zachwycającą Toskanię. Byliśmy w wielu miejscach, między innymi w Sienie – jednym z najbardziej nietypowych i najpiękniejszych miast Toskanii, położonym na wzgórzu między dolinami dwóch rzek: Arbii i Elsy. Ma niepowtarzalny charakter, tradycje i zwyczaje. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Piza – miasto w północnej Toskanii, wpisana na światową listę UNESCO. Główną atrakcją tego włoskiego miasteczka jest niezwykła budowla – Krzywa Wieża. Byliśmy także we Florencji. Co prawda pogoda zrobiła nam psikusa, ale i tak zwiedzaliśmy stolicę Toskanii, między innymi: Plac Michała Anioła, Most Złotników na rzece Arno, Plac Signoria, Katedrę Santa Maria del Fiore i Baptysterium, kościół Santa Croce z nagrobkami sławnych mieszkańców Florencji, Galerię Uffizi. A na deser podziwialiśmy malowniczą Volterę, w której nagrywano kultowy „Zmierzch”. To była wspaniała wycieczka!
Dary dla powodzian przekazaneNorwid2024-09-27T20:50:48+02:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom oraz Pracownikom z 3 LO za przekazane dary dla POWODZIAN. Każda klasa stanęła na wysokości zadania. Dzięki solidarności z poszkodowanymi i dzięki ogromnemu sercu, zebraliśmy nowe produkty, które zostały przewiezione do 𝐏𝐨𝐰𝐢𝐚𝐭𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐦 𝐔𝐬ł𝐮𝐠 𝐒𝐩𝐨ł𝐞𝐜𝐳𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐰 𝐁𝐞̨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐢𝐞.
Dziękujemy Uczniom z klasy 4A i wychowawczyni klasy – Pani Beacie Palmące za koordynowanie zbiórki.
Przekazaliśmy dary z radością!
W głowie się nie mieści, czyli sezon kinowy rozpoczęty!Norwid2024-09-22T21:07:31+02:00
Przygodę z kinem w Kinie Helios w Dąbrowie Górniczej rozpoczęli uczniowie z klas 2A i 2C. Obejrzeli drugą część hitu pt. „W głowie się nie mieści 2″. Druga część tego wyczekiwanego filmu ukazuje, jak w umyśle nastoletniej już Railey, kiedy Centrala dowodzenia przeszła gwałtowny remont, pojawiają się nowe Emocje: Niepewność, Nuda, Wstyd i Zazdrość. A to był dopiero początek zmian… Polecamy bardzo!!!
PIŻAMKOWY DZIEŃ JAK CO DZIEŃNorwid2024-09-19T19:45:34+02:00
Samorząd szkolny zafundował nam dzisiaj dzień piżamkowy. Od kocyków i kolorowych piżam robiło się nie tylko cieplutko, ale także wesolutko. Dziękujemy za wspólną zabawę:)
3LO POMAGA POWODZIANOM!Norwid2024-09-18T22:11:14+02:00
Rozpoczął się rok szkolny 2024 2025:)Norwid2024-09-03T10:20:33+02:00
Wakacje to już historia. Od dziś cała Polska zaczyna nowy rok szkolny. Magiczne słowa, które pojawiły się w wielu życzeniach na norwidowskiej uroczystości, brzmią wspaniale. Jak im sprostać? W sumie odpowiedź jest prosta: znaleźć balans pomiędzy obowiązkami szkolnymi, spotkaniami ze znajomymi; tym, czego w domu wymagają rodzice; ulubionym hobby, nicnierobieniem… I jak już to wszystko poukładamy, zaczną się kolejne wakacje!
A na razie, jak napisał Starosta Będziński Sebastian Szaleniec: Rok szkolny 2024/2025 wystartował! I to rakietą kosmiczną, gdyż akurat u nas do szkoły w roku 2124/2125 przenieśli nas uczniowie z klas 2A i 2B. Nie zabrakło także nowych piosenek zespołu muzycznego CeKaeN (gratulujemy Natalii pięknych solówek:)
W uroczystości w 3 LO wzięli udział uczniowie z klas pierwszych (SERDECZNIE WITAMY NASZE DWIE PIERWSZE KLASY!), drugich, trzecich i czwartych (MATURKA TUŻ, TUŻ. MACIE O CZYM MYSLEĆ!), grono pedagogiczne (TAKŻE SERDECZNIE WITAMY NASZYCH NOWYCH NAUCZYCIELI), rodzice i Goście, którzy reprezentowali: Starostę Będzińskiego Sebastiana Szaleńca – Pan Piotr Krzyżkiewicz – radny Rady Powiatu Będzińskiego; Prezydenta Miasta Łukasza Komoniewskiego – Pani Monika Pniakowska – Syska – dyrektor MiPBP w Będzinie.
W listach od włodarzy miasta i w przemówieniu Pani Dyrektor 3 LO Anny Wacławczyk było dużo ciepłych słów i zachęty do pracy. A zatem, WITAJ NOWY ROKU SZKOLNY!
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025Norwid2024-08-28T20:26:50+02:00