Aktualności

Aktualności

Nasza maturzystka, Sonia Michoń z klasy 3A,  otrzymała Stypendium Powiatu Będzińskiego dla Najzdolniejszych Uczniów – Mieszkańców Powiatu Będzińskiego!

Nasza tegoroczna absolwentka, Klaudia Malina, otrzymała Stypendium Powiatu Będzińskiego dla Najzdolniejszych Studentów – Mieszkańców Powiatu Będzińskiego!

I kto zaprzeczy, że „nauka to potęgi klucz”?

    9 listopada z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w III Liceum Ogólnokształcącym  odbyła się uroczysta akademia, a także koncert pieśni patriotycznej. W tym szczególnym dniu Pani Dyrektor mgr Anna Wacławczyk skierowała do wszystkich uczestników spotkania przepełnione patriotyzmem słowa, podkreślając znaczenie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

    Teksty poetyckie, obraz oraz informacje przekazywane przez norwidowskich artystów, przeniosły obecnych na uroczystości w bolesne i pełne chwały momenty naszej narodowej historii.

Był to czas oddania hołdu tym wszystkim, którzy potwierdzili swoją gorącą miłość do ojczyzny życiem i czynem.

    To dzięki nim przetrwała nasza tożsamość narodowa i kultura. Wspominając piękne karty naszej narodowej historii mogliśmy zagłębić się w ogrom przeżyć narodu polskiego, który przetrwał pomimo długiego okresu niebytu państwowego. Artyści dali nam możliwość przeżycia tej dostojnej rocznicy również poprzez spotkanie z pieśnią patriotyczną.

    Nasz liczny chór mieszany jeszcze mocniej dotknął naszych serc i zainspirował do wspólnego śpiewu. To był wyjątkowy czas zadumy nad naszą ojczyzną.

Uczniowie skupieni w Norwidowskim Klubie Czytelniczym gościli w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Wizyta w  bibliotece w ramach projektu Inter Libros obejmowała zwiedzanie gmachu, poszczególnych czytelni książnicy, zapoznanie z bibliotecznym systemem komputerowym, katalogami tradycyjnymi, a także prezentacje: „Zanim pojawiła się empetrójka – płyty analogowe, pocztówki, kasety” oraz „Zanim powstała Wikipedia – słowniki i encyklopedie wczoraj i dziś”.
Lekcje biblioteczne w najpiękniejszym gmachu w regionie to inspirujące wydarzenie dla miłośników książek pragnących poznać bogate i unikatowe zbiory Biblioteki Śląskiej.

W dniu 25.09.2018r. o godzinie 9:30 w III LO im. C. K. Norwida odbył się próbny alarm przeciwpożarowy.  Ewakuacja uczniów oraz pracowników szkoły przebiegła szybko i sprawnie pod czujnym okiem Dyrektora szkoły pani Anny Wacławczyk, Inspektora BHP pana Tomasza Blachy oraz strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie.

„Opportunity to do more” to projekt  w ramach Programu Erasmus+, w którym

uczestniczą uczniowie III LO w Będzinie, a także  młodzież  z Czech, Słowacji oraz  Węgier.

Głównymi  działaniami projektu  jest  dzielenie się doświadczeniami  związanymi z wolontariatem oraz udziałw akcjach wolontarystycznch w naszym regionie.

W sobotę uczestnicy  mięli możliwość  zaangażowania się  w obsługę Nocnego Biegu po Pszczynie  na rzecz  budowy  Domu Ojca Pio.

Nasz projekt trwa, a przed nami kolejne wyzwania i ciekawe doświadczenia……

 

W kameralnym Teatrze Bez Sceny w Katowicach uczniowie III LO podziwiali Andrzeja Dopierałę i Agnieszkę Radzikowską w spektaklu Diabelski młyn”. Sztuka Erica Asssousa to skrzyżowanie komedii i tragikomedii, farsy i tragifarsy, dramatu i melodramatu. Aktorzy niezwykle subiektywnie przedstawili ludzkie słabości, śmieszności i traumy. Wielkie brawa!!! Z pewnością wybierzemy się w to urokliwe miejsce ponownie…

Dzień Nauczyciela w Norwidzie to tradycyjnie – Gala Belferków i ślubowanie uczniów klasy pierwszej.
Akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej prowadziły Aleksandra Kowalska i Oliwia Makola, które w imieniu społeczności uczniowskiej III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Będzinie powitały zaproszonych gości, szczególnie emerytowanych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, a także skierowały do świętujących swój dzień profesorów ciepłe słowa wdzięczności za pedagogiczny trud i życzenia sukcesów w dalszej pracy zawodowej.
Ważną częścią akademii było ślubowanie uczniów klasy pierwszej złożone na sztandar szkoły.  Uroczyste przyrzeczenie przestrzegania zasad i norm wychowanków Norwida,  wygłoszone wobec całej społeczności szkolnej, to zwyczajowe przyjęcie w poczet uczniów III LO.

W części oficjalnej Pani Dyrektor Anna Wacławczyk przedstawiła laureatów nagród przyznanych w tym roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali: Pani Prof. Elżbieta Kaszyńska,    Pani Prof. Anna Grabińska-Bernat,     Pani Prof.  Agata Świder,   Pani Prof.    Agata Abram, Pan Prof. Robert Kocjan, oraz pracownicy administracji i obsługi.
Przedstawicielka  Samorządu Uczniowskiego –  Monika Wit – złożyła Gronu Pedagogicznemu serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i podziękowania za życzliwość, wyrozumiałość i cierpliwość okazywaną młodzieży na co dzień.
Wyczekiwaną częścią imprezy była – jak zawsze – Gala Belferków: wyróżnienie nauczycieli, którzy w minionym roku szkolnym zapisali się szczególnie w pamięci uczniów. Statuetkę „Belferka”, która w tym roku przybrała postać miniaturowej tablicy szkolnej, otrzymali:

P. Anna Wacławczyk – w kategorii: Królowa Norwida,
P. Anna Grabińska-Bernat – w kategorii: Deutsche Präzision,
P. Agata Świder – w kategorii: Pani Mama,
P. Agata Abram – w kategorii: Czapki z Głów,
Ks. Rafał Kaszuba – w kategorii: Anielska Dusza,
P. Robert Kocjan – w kategorii: Człowiek Orkiestra,
P. Beata Palmąka, P. Ewa Bargieła, P. Piotr Łata – w kategorii: Nauczyciel Świeżak,
P. Karina Usarek – w kategorii: Master Of Sarcasm,
P. Elżbieta Kaszyńska – w kategorii: Guru Kultury.
Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 3a pod opieką Pani Prof. Elżbiety Kaszyńskiej i Pani Prof. Kariny Usarek.