Aktualności

Aktualności

„… bo trzeba pokochać swój najmniejszy kawałek Ziemi. Tak po prostu, na co dzień.”

WOLONTARIUSZE W AKCJI „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

warsztaty w Zespole Parków Krajobrazowych

 

Czy wiecie, że akcję „Sprzątanie Świat” zainicjowała w Polsce w 1994 roku pani Mira Stanisławska – Meysztowicz i aby tę akcję koordynować, powołała do życia fundację Nasza Ziemia?

      „Sprzątanie Świata” jest inicjatywą międzynarodową, która narodziła się w Australii w 1989 roku. To Ian Kiernan, żeglarz, zmobilizował wówczas do sprzątania naszej planety 30 milionów ludzi z 80 krajów, bo przeraziły go tony pływających w oceanach śmieci. Dziś szacuje się, że do akcji przystępuje około 35 milionów wolontariuszy ze 130 krajów.

Celem akcji jest nie tylko zbieranie śmieci, ale także edukacja. Najpopularniejsze kierunki edukacyjne, to SEGREGOWANIE ŚMIECI i RECYKLING.

W tym roku sprzątamy świat pod hasłem „AKCJA – SEGREGACJA. 2 X WIĘCEJ. 2 X LEPIEJ.”

            My już we wrześniu uczestniczyliśmy w warsztatach „Sprzątanie Świata”, a to nie koniec, gdyż w tym roku szkolnym obchodzimy jubileusz 20 lat czynnego uczestnictwa w akcjach fundacji Nasza Ziemia i cyklicznych warsztatach promujących ideę ochrony naszej planety przed zalewem śmieci. Prawie wszyscy nasi uczniowie stali się wolontariuszami tej wspaniałej idei, bo trzeba pokochać swój najmniejszy kawałek Ziemi. Tak po prostu, na co dzień. Dlatego co miesiąc, aż do wiosny, będziemy się edukować, jak skutecznie chronić Ziemię. Do naszego projektu zaprosiliśmy wolontariuszy z podstawówek i gimnazjów z naszego powiatu.

Uczniowie 3a po raz kolejny odwiedzili Muzeum Śląskie. Poprzednie lekcje muzealne skupiły uwagę uczestników na malarstwie polskim XIX wieku; tym razem ścieżka zwiedzania wiodła przez wystawę poświęconą regionowi: „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, a także przez Laboratorium przestrzeni teatralnych, wystawę prezentującą najbardziej znaczące dokonania teatru europejskiego, od jego antycznych korzeni do sceny współczesnej.

Wizyta Klubu Czytelniczego w muzeum pozwoliła nie tylko poznać bogate zasoby tego niezwykłego miejsca, ale przeżyć chwile wytchnienia w kontakcie ze sztuką.

W piątek 21.09.2018r. oraz w poniedziałek 24.09.2018r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole uczestników projektu Erasmus +. Odwiedziła nas grupa rówieśników z Czech, Węgier, Turcji oraz Polski.

W piątek uczestnicy projektu oraz uczniowie naszej szkoły spotkali się z dr Grzegorzem Krawcem z Biura Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach, który przedstawił nam zakres funkcjonowania tej instytucji oraz odpowiedział na nasze pytania dotyczące praw obywatelskich.

Poniedziałkowe warsztaty poprowadził Pan Antoni Machoń. Głównym tematem warsztatów było zagadnienie improwizacji teatralnych i roli teatru w propagowaniu idei tolerancji i solidarności. Misją projektu, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć, jest pomoc młodzieży w przełamaniu oporów w trakcie wystąpień publicznych oraz uwrażliwienie na problem braku tolerancji.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Centrum Współpracy Europejskiej „Młodzi Europejczycy.”

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie naszej szkoły do udziału w warsztata ch!

W dniu 21.09.18 r. o godz. 8:30 grupa młodzieży III LO , która ceni sobie walory przyrody, piękną słoneczną pogodę oraz ruch na świeżym powietrzu, wyruszyła na wycieczkę rowerową. Trasa wycieczki przebiegała wałami rzeki Przemszy z krótkim postojem na I śniadanie  na plaży miejskiej w Będzinie, aż do Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej, a następnie łąkami docelowo do Pogorii III. Ponieważ pogoda nam sprzyjała, podczas rundy objazdowej wkoło jeziora odwiedziliśmy malowniczą, dziką i klimatyczną Pogorię II. Zamknęliśmy obwód i po kilku minutach odpoczynku i skromnym posiłku wyruszyliśmy zdobyć Pogorię IV, która roztoczyła przed nami piękne widoki i przyjemną betonową trasę aż do bardziej wymagającej leśnej. Postanowiliśmy wrócić stroną wschodnią, delektując się 5 kilometrową ścieżką rowerową bez krawężników, sygnalizacji świetlnej i innych przeszkód na Pogorię III.  Nie obyło się bez przygód z pieszymi , innymi rowerzystami i awarią naszego roweru, co zmusiło nas do pokonania 6km. drogi powrotnej w trybie awaryjnym, czyli 3 osoby na rowerze i 2 pieszo. Mimo to wycieczkę uważamy za udaną, ponieważ każdy z nas czegoś się na niej nauczył, a wszyscy miło i aktywnie spędziliśmy ten dzień.

Dziękuję Paulinie Panaś, Karolinie Osie, Wiktorii Lorens i Dominikowi Ulejczykowi, opiekun Agata Świder

Krytyka dzieła historycznego  to temat lekcji muzealnej, w której uczestniczyli uczniowie klasy 1a skupieni w Klubie Czytelniczym podczas wizyty w Muzeum Zagłębia.
Prowadzaca zajęcia Karolina Stolorz omawiała sredniowieczną historiografię, skupiając się przede wszystkim na Kronice Thietmara oraz Historii Polski Jana Długosza. Uczniowie w części warsztatowej porównywali ukazane przez dziejopisarzy wydarzenia, np. Przyjazd Dobrawy do Polski, małżeństwo z Mieszkiem I czy chrzest Polski. Lekcja muzealna stanowiła doskonałe dopełnienie materiału literackiego epoki średniowiecza.

W sobotę 8 września młodzież III Liceum włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.
Wspólne czytanie znanej powieści zainspirowało uczniów Norwida do pogłębienia wiedzy na temat jej autora. Trzecioklasiści przygotowali prezentacje poświęcone pisarzowi, ukazujące portrety twórcy i jego rodziny, ilustracje wydań poszczególnych dzieł oraz fotosy z filmów – ekranizacji powieści Żeromskiego. Spotkanie poświęcone autorowi Przedwiośnia było także okazją do zaproszenia do  szkolnej biblioteki i skorzystania z bogatych zasobów norwidowskiej książnicy.

W szacownej auli III liceum Ogólnokształcącego powitaliśmy nowy rok szkolny. Z tęsknotą pożegnaliśmy letnie wakacje, podróże, bajeczne widoki, o których przypomniały nam, przygotowane przez Samorząd Uczniowski oraz pana Roberta Kocjana, slajdy, teksty i piosenki „pachnące” jeszcze latem…..

Na uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019 w III LO im. Cypriana Kamila Norwida przybyli goście: Pan Jarosław Burzawa – przedstawiciel Starosty Powiatu Będzińskiego Pana Arkadiusza Watoły oraz Pan Radny Andrzej Czerwiński – przedstawiciel Prezydenta Miasta Będzina Pana Łukasza Komoniewskiego. Do naszej społeczności licealnej ciepłe słowa przesłała także Pani Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Samorząd Uczniowski powitał nauczycieli, uczniów klas starszych, a w szczególności pierwszoklasistów rozpoczynających nowy rozdział w swoim życiu, życząc wszystkim pomyślności. Były i wspomnienia z ubiegłego roku szkolnego. Zgromadzeni jeszcze raz mogli usłyszeć o naszych sukcesach oraz ambitnych działaniach. Uroczystego otwarcia nowego roku szkolnego dokonała Pani Anna Wacławczyk – Dyrektor III LO im. C. K. Norwida w Będzinie. Wśród uczestników naszej uroczystości obecna była także „tęskniąca za naszą szkołą” grupa tegorocznych absolwentów.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w poniedziałek 3 września 2018 o godzinie 9:00. Zapraszamy!

     Dzisiaj, 22 czerwca 2018 roku miała miejsce, przygotowana przez naszą klasę, uroczysta akademia  zakończenia roku szkolnego 2017/2018.

    Naszą akademię uświetnili swą obecnością goście: Burmistrz Wojkowic -p. Tomasz Szczerba, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Będzinie – p. Renata Zmarzlińska –Kulik oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta- p. Roman Goczoł.

    Dzięki ciekawej prezentacji, wspólnie mogliśmy powspominać minione 10 miesięcy i nagrodzić uczniów osiągających najwyższe wyniki w nauce.  Znaleźli się wśród nich miedzi innymi – Natalia Deńca, Sonia Michoń, Monika Piasecka oraz Aleksandra Kowalska.

    Po części oficjalnej zaprezentowaliśmy skecze, dzięki którym, mogliśmy poczuć magię nadchodzących wakacji. Pierwsza scenka przeniosła nas nad  polskie morze. W drugim skeczu mogliśmy obejrzeć ciekawy wywiad z Polakami wracającymi znad morza.

    Uczniowie otrzymali od nauczycieli a także gości, życzenia bezpiecznych i niezapomnianych wakacji.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Nicole Czenczek