EGZAMINY POPRAWKOWE
27.08- godz.9:00 matematyka
28.08 – godz. 11:00 powtórki z matematyki i język angielski
EGZAMINY POPRAWKOWE
27.08- godz.9:00 matematyka
28.08 – godz. 11:00 powtórki z matematyki i język angielski
W dniu 3.07.18 o godzinie 12:00 zostaną wydane świadectwa maturalne. Zapraszamy
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego
w dniu 22.06 o godzinie 9:00
Uczniowie III LO włączyli się w ogólnopolski projekt ustanowienia rekordu czytania. Trzecia godzina lekcyjna w czwartek 7 czerwca była czasem poświęconym wybranej przez siebie powieści. „Dzień książki” w NORWIDZIE był okazją, by przypomnieć o zaletach czytania, po czym cała społeczność szkoły zagłębiła się w lekturę.
Ustanowienie rekordu czytania to kolejna akcja promująca czytelnictwo zorganizowana przez szkolną bibliotekę. Młodzi czytają więcej niż starsi i chętnie uczestniczą w imprezach czytelniczych, lekcjach bibliotecznych i muzealnych, rozmawiają o literaturze.
Czytamy, czytamy bo lubimy…
W dniu 31.05.2018r. laureaci XVII Powiatowego Konkursu Języków Obcych: Paweł Olszewski, Paulina Szymik, Mateusz Grycman, Monika Hajduła, Mateusz Powązka uczestniczyli w wycieczce do Pragi, która była nagrodą główną konkursu ufundowaną przez Prezesa Przedsiębiorstwa Przetwórstwa Drzewnego „Gródków” – Pana Mirosława Florkiewicza, Prezesa Fundacji „Kopalnia Inicjatyw” – Pana Wojciecha Ciesielkiewicza oraz Dyrektora Biura Podróży LUBATUR – Pana Roberta Lubomskiego. Wraz z laureatami udali się na wycieczkę uczniowie naszego liceum: Maciej Juszczyk oraz Artur Radecki. Podczas trzech dni spędzonych w tym cudownym mieście zwiedziliśmy m.in. Stare i Nowe Miasto, Hradczany, Plac Wacława. Zobaczyliśmy także Kościół Św. Mikołaja, Gotycki Kościół Marii Panny, pomnik Jana Husa, Uniwersytet Carollinum – pierwszy uniwersytet w Europie Środkowej oraz Loretę Praską. Przed Pałacem Prezydenckim podziwialiśmy uroczystą odprawę warty, a następnie zwiedziliśmy Katedrę Św. Wita, Zamek Królewski oraz Złotą Uliczkę. Spacerowaliśmy po ogrodach Wallensteina, po których przechadzały się przepiękne pawie i ogrodach Franciszkańskich, gdzie w pełni zakwitły drzewka różane roztaczające przepiękną woń. Drogą Królewską przeszliśmy pod Bramę Prochową. Most Karola (516 m długości i ok. 9, 5 m szerokości), wsparty na piętnastu filarach jest jedynym średniowiecznym mostem kamiennym na świecie o znacznej rozpiętości przęseł. Spacer po moście Karola wywarł na wszystkich niesamowite wrażenie. W ostatnim dniu udaliśmy się po raz kolejny na Stare Miasto, a stamtąd do dzielnicy żydowskiej, gdzie mogliśmy zobaczyć cmentarz, Ratusz i Synagogę. Rejs statkiem po Wełtawie był jednym z najprzyjemniejszych sposobów rozkoszowania się zabytkami Pragi. „Złota Praga” uwiodła uczestników wycieczki swoim barokowym pięknem. Do gustu przypadła nam głównie architektura Starego i Nowego Miasta. Urok tego przepięknego miasta, który pomimo wielu zawieruch historycznych zachował swój dawny czar, zostanie na długo w naszej pamięci, również dzięki przewodnikowi Biura Podróży Index – Panu Sebastianowi, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o historii Pragi i jej sławnych osobistościach, dodając pikantnych szczegółów opowieściom. Mnogość atrakcji turystycznych i słoneczna pogoda potęgowały uczucie radości i relaksu.
Młodzież NORWIDA wzięła udział w akcji ekologicznej sprzątania świata. Uczniowie mieli wyznaczony teren, który solidnie posprzątali. Efektem pracy był czysty teren nad Czarną Przemszą J od strony ul. Józefa Piłsudskiego do ul. Krasickiego. Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci – liczba ich nie maleje; na miejsce zebranych wyrzucane są nowe. Głównym celem akcji nie jest wyłącznie zbiórka śmieci – lecz przede wszystkim zmiana nawyków w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów( kupowanie rozważne, w opakowaniach ekologicznych, nabywanie rzeczy trwałych, wielokrotnego użytku), unikaniu tworzenia odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu. Podsumowaniem akcji zorganizowanej przez Wydział Środowiska i Leśnictwa oraz Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Będzinie wspólnie z Ośrodkiem Edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego był piknik połączony z konkursami wiedzy ekologicznej dla licealistów powiatu będzińskiego. W jednym z nich nasze uczennice Monika Wit i Nicola Czenczek zdobyły nagrody! Za hasło promujące akcję „Chrońmy ziemię dla mnie i dla ciebie” nagrody wręczył Starosta Będziński Arkadiusz Watoła. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych ekologicznych aktywnościach!
Agata Abram
Miło nam powiadomić całą społeczność III LO, iż Bartosz Konas uczeń klasy 1A został zakwalifikowany przez Komisję Wojewódzką do finału VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego – „Wypędzenia, wywózki, martyrologia i zwycięstwa Polaków”.
Temat szczegółowy: „100-lecie odzyskania niepodległości Polski”
Gratulujemy i życzymy powodzenia….
Aleksandra Kowalska z klasy II a oraz Monika Wit z klasy I a zajęły równoległe pierwsze miejsca w powiecie w Ogólnopolskim Konkursie Językowym FOX 2018.
Nasze uczennice bardzo dobrze poradziły sobie z testem z języka angielskiego, kultury krajów anglojęzycznych oraz lektur. Dodatkowo, uczestnicy Konkursu mieli za zadanie przygotować się językowo z trudnego tematu ochrony środowiska.
Sukces i radość są tym większe, że nasi uczniowie zajęli także drugie i trzecie miejsca w skali powiatu w swoich grupach wiekowych. ‘Eagles’ to nazwa wariantu testu dla uczniów klas drugich i trzecich liceum. W tej kategorii ‘na podium’ obok Oli znaleźli się Nicole Wojdyła oraz Karolina Koprowska. W kategorii ‘Lions’ (klasa III gimnazjum i pierwsza liceum) do Moniki dołączyli Natalia Deńca i Sebastian Stupiński.
Konkurs pod patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbył się 27 lutego 2018 w szkołach na terenie całego kraju. Była to już XVIII edycja. W naszej szkole zadania rozwiązywało dziesięcioro uczestników z klas I i II. W przygotowaniach pomogła uczniom p. Katarzyna Pałka.
Serdecznie gratulujemy!