Aktualności

Aktualności

11 listopada, w godzinach wieczornych, w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie Syberce, odbyły się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości. Pierwszą część uroczystości stanowiła msza św. za Ojczyznę. Od 19:00 wszyscy zgromadzeni mieli przyjemność wysłuchać wspaniałego koncertu w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W uroczystościach udział wzięło wielu znamienitych gości. Polski parlament reprezentowali Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel oraz asystentka Senatora RP Arkadiusza Grabowskiego Ewa Fendrych. Władzom Powiatu w kościele na Syberce przewodniczył Starosta Będziński Arkadiusz Watoła. Pan Michał Fiuk, absolwent III LO, miał przyjemność zapowiedzieć wykonawców koncertu.

We mszy świętej uczestniczyła również pani Dyrektor Anna Wacławczyk, p. Agata Świder- opiekun młodzieży, młodzież III LO im. C.K. Norwida Klaudia Kubas, Natalia Golik, Roksana Wiśniewska i Sabina Krzyżanowska, Poczet Sztandarowy szkoły.

,,Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy(…)” – takimi słowami przepełnione były mury naszego liceum. Podczas uroczystego apelu, dźwiękami patriotycznych pieśni, uczciliśmy Dzień 11 listopada, czyli datę upamiętniającą odzyskanie przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów, nasza Polska stała się wolna.
Dzięki wspólnie odśpiewanej ,,Rocie” oraz ,,Pieśni Legionów Polskich” zyskaliśmy poczucie wspólnoty. Pozwoliło nam to także dać świadectwo dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Do momentu refleksji skłoniła nas zaś poetycka część apelu, podczas której mogliśmy m.in. usłyszeć wiersz napisany przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły, specjalnie na tę okazję. Na koniec Pani Dyrektor skierowała do całej szkolnej społeczności kilka wzruszających słów.
Dziękujemy Panu Profesorowi Kocjanowi, szkolnemu chórowi oraz wszystkim, którzy dzięki organizacji apelu przybliżyli nam burzliwą historię naszego kraju oraz pomogli nam przypomnieć sobie, co oznaczają słowa ,,ojczyzna” i ,,patriotyzm”.

Ktoś jest zainteresowany procedurami sądowymi? A może ktoś widzi siebie w zawodzie sędzi czy komornika? Jeśli tak, to świetnie, gdyż w naszym liceum nadarza się okazja, żeby dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy na temat prawa i odnaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania związane z tą dziedziną. Wszystko to dzięki serii spotkań z adwokatem, Panem Michałem Grzenią.
Do tej pory wszystkie klasy NORWIDA miały już szansę na uczestniczenie w kilku, z szeregu przewidzianych zajęć, które przyjęte zostały z wielkim entuzjazmem.
„Nauczyliśmy się m.in. pisania pozwu sądowego oraz poznaliśmy ścieżkę edukacji, prowadzącą do zawodów sądowych. Poznaliśmy strukturę polskiego sądownictwa i zadania, jakie należą do każdego z przedstawicieli prawa. Wszyscy chętni mogli także na chwilę znaleźć się w skórze adwokata, dzięki możliwości przymierzenia prawdziwej togi.
Przed nami kolejne zajęcia i rozmowy, poświęcone zagadnieniom, które mogą przydać się w życiu każdemu z nas, a zatem dotyczące na przykład kwestii dziedziczenia, zatrudniania nastolatków, prywatności i bezpieczeństwa w Internecie. Na spotkania uwzględniające te i inne tematy czekamy z niecierpliwością.” Julia, uczennica klasy 3a