Krytyka dzieła historycznego to temat lekcji muzealnej, w której uczestniczyli uczniowie klasy 1a skupieni w Klubie Czytelniczym podczas wizyty w Muzeum Zagłębia.
Prowadząca zajęcia, Karolina Stolorz, omawiała średniowieczną historiografię, skupiając się przede wszystkim na Kronice Thietmara oraz Historii Polski Jana Długosza. Uczniowie w części warsztatowej porównywali ukazane przez dziejopisarzy wydarzenia, np. przyjazd Dobrawy do Polski, jej małżeństwo z Mieszkiem I czy chrzest Polski. Lekcja muzealna stanowiła doskonałe dopełnienie wiedzy o epoce średniowiecza.
W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach profilaktycznych, przeprowadzonych przez Fundację SNAP, ( stop narkomanii, alkoholizmowi i przemocy ), a zorganizowanych przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Będzinie. Pozornie znane problemy zostały ukazane w bardzo ciekawy sposób, prelekcja, piosenka, ale i bardzo osobiste świadectwa…motto spotkania: Masz jedno życie, nie zmarnuj go!
5 grudnia klasa druga brała udział w kolejnych zajęciach prawniczych. Tematem zajęć była między innymi kwestia władzy rodzicielskiej i alimentów. Podczas lekcji z Panią Adwokat Katarzyną Ryniewicz-Grzenią nauczyliśmy się, w jaki sposób działa prawo z zakresu władzy rodzicielskiej. Poznaliśmy obowiązki rodziców oraz prawa, które im przysługują. Dowiedzieliśmy się również, jak wygląda reprezentowanie dziecka przez rodziców, a także przez kuratora. Następnie Pani Adwokat przekazała nam wiedzę na temat konsekwencji prawnych ciąży nastoletniej mamy. Kolejną kwestią poruszoną na zajęciach była sprawa ojcostwa. Wszystkie te informacje przyswoiliśmy sobie bez najmniejszych problemów i jesteśmy pewni, że ta lekcja wiele nas nauczyła.
Klaudia Malina
TO JUŻ OSTATNIE Z CYKLU SPOTKAŃ PRAWNICZYCH W III LO, serdecznie dziękujemy naszych prelegentom.
Marie jego życia, podziw dla talentu Heleny Modrzejewskiej, podróże do Ameryki i Afryki, uznanie, popularność wsród czytelników i uhonorowanie Nagrodą Nobla to tematy spotkania poświęconego podsumowaniu obchodów Roku Henryka Sienkiewicza. W auli III Liceum uczniowie wszystkich klas obejrzeli prezentację poświęconą pisarzowi, ukazującą portrety twórcy i jego rodziny, ilustracje wydań poszczególnych dzieł oraz fotosy z licznych filmów – ekranizacji Sienkiewiczowskich powieści. To kolejny punkt obchodów Roku Henryka Sienkiewicza; we wrześniu uczniowie Norwida włączyli się w ogólnopolską akcję czytania Quo vadis.
Spotkanie poświęcone autorowi Potopu było także okazją do zaproszenia do szkolnej biblioteki i skorzystania z bogatych zasobów norwidowskiej książnicy.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II
Dnia 24.11.2016 w naszej szkole odbyło się spotkanie osób chętnych do pracy na rzecz innych jako wolontariusz w projekcie „Przystań Wolontariat”. Podczas zajęć zaproszeni goście przedstawili podstawowe informacje na temat wolontariatu, a zainteresowana działalnością w wolontariacie młodzież wypełniła ankietę: „W jaki sposób chcielibyśmy pomagać w wolontariacie?”. Zajęcia były przeprowadzone w sposób bardzo interesujący dla uczniów, którzy po zakończonym spotkaniu długo jeszcze dyskutowali na temat korzyści działania na rzecz potrzebujących wokół nas.

W dniu 18.11 br. klasa III udała się do Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Będzinie aby wziąć udział w wykładach z zakresu kreowania postawy przedsiębiorczej na współczesnym rynku pracy w ramach Targów Pracy i Przedsiębiorczości. Oprócz wykładu i stworzenia profilu osoby przedsiębiorczej, rozwiązaliśmy test, który określił, w jak dużym stopniu jesteśmy osobami kreatywnymi, umiejącymi radzić sobie ze stresem oraz osobami gotowymi na nowe wyzwania.
Spotkanie przyjęte zostało z ogromnym entuzjazmem, a podsumowaniem wydarzenia były targi, na których mogliśmy się zapoznać z aktualnymi ofertami pracy i potrzebami rynku.
A oto, jak nasze spotkanie skomentowała jedna z uczennic klasy III:
Ania: „Odbyte dzisiaj warsztaty uważam za udane. Pomogły nam one przekonać się, że jesteśmy ludźmi przedsiębiorczymi, dzięki czemu wybór przyszłej pracy, czy też założenie własnej działalności, nie sprawią nam najmniejszego problemu.”
14.11 Sonia Michoń i Paulina Grzeszna, uczennice klasy 1a, wzięły udział w VIII Wszechstronnym Konkursie Konesera Polszczyzny. Impreza rokrocznie odbywa się w Pałacu Młodzieży pod patronatem Komisji Dydaktycznej Rady Języka Polskiego i Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Reprezentantki naszej szkoły napisały arcytrudne dyktando a następnie test językowy. Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki!

10.11 uczniowie klasy 1a skupieni w Klubie Czytelniczym uczestniczyli w prelekcji „Chrzest Polski po 1050. latach” zorganizowanej przez Muzeum Zagłębia.
Prowadząca spotkanie Katarzyna Solarz zaprosiła na wędrówkę szlakiem domniemanych miejsc ceremonii chrztu oraz przedstawiła kontekst tego wydarzenia. Następnie zainicjowała dyskusję na temat korzyści wynikających z faktu przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa. Wykład wzbogaciła wystawa zgromadzonych na tę okoliczność eksponatów.
Spotkanie w murach Zamku Będzińskiego to specyficzna lekcja historii oraz chwila refleksji nad naszą narodową przeszłością.

17.11.2016r w naszej szkole odbyło się spotkanie ze studentami z Politechniki Śląskiej z wydziału – biotechnologia tzw . Śląski BIO BUS. W warsztatach tych uczestniczyli biolodzy z klasy III.
Studenci omówili program pt” Adamed smart up” – dla uczniów zdolnych, zainteresowanych naukami ścisłymi, zmotywowanych do nauki. Nasi goście dostarczyli informacji o tym, gdzie studiować nauki ścisłe oraz jak się do tego przygotować.
W ramach warsztatów zaprezentowano ciekawe doświadczenia chemiczne w które chętnie zaangażowała się nasza młodzież.
Wniosek ze spotkania to:
Lubisz nauki ścisłe? Pasjonują Cię procesy naukowe? Zastanów się, bo może warto z nauką związać swoją przyszłość!!!
Z przyjemnością pragniemy ogłosić, że 25.11 ( piątek) odbędzie się VI Noc Historyczna w naszym liceum. Tym razem tematem przewodnim będzie antyk. Serdecznie zapraszamy zarówno uczniów jak i absolwentów Norwida oraz wszystkich nauczycieli ! Będzie się działo, jak zawsze będzie doskonale:)